دکتر امیر طاهری » یبوست » یبوست بارداری
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

یبوست بارداری

یبوست بارداری

یکی از بیماری های شایع در دوران بارداری یبوست می باشد و علت شایع بودن آن به خاطر تغییرات هورمونی که در دوران بارداری ایجاد می شود حرکات روده کندتر می شود .

یکی از مسائل مهم در بارداری یبوست است به دلیل اینکه حرکات دودی شکل روده ها تغییر می کند و خیلی از بانوان در دوران بارداری با این مسئله درگیر هستند به خصوص خانم های که از قبل هم مشکل یبوست داشته اند .

یبوست بارداری

یبوست بارداری

علل بروز یبوست بارداری

در بسیاری از زنان حامله چنین حالتی پدید می آید و ناراحتی هایی را به بار می آورد . سه دلیل بر بروز چنین بیماری و ناراحتی متصور است ابتدا اینکه، شکم و رحم به خاطر گستردگی و بزرگی خود بر روده ها فشار وارد آورده و آن را از تلاش و فعالیت همیشگی و متعادل خود باز می دارد . این عمل باعث می گردد که ترشح مواد هاضم در روده ها کمتر شده و یبوست بوجود بیاید . در ثانی، هورمون های حاملگی نیز بنوبه خود مانع از حرکت ها و فعالیت های روده ای می کاهد و زمینه را برای یبوست فراهم می آورد . ثالثا ً به خاطر اینکه زن حامله دارای حالتی غیر متعادل نسبت به غذاهاست و از خوردن آب و سایر غذاها امتناع می کند، بدین جهت تهوع و استفراغ زیاد آب موجود در معده را بیرون  ریخته و عدم استفاده از آب و سایر غذاها امتناع می کند، بدین جهت تهوع و استفراغ زیاد آب موجود در معده را بیرون ریخته و عدم استفاده از آب تازه و سایر غذاها خشکی را در معده و روده پدید آورده و به یبوست منجر می شود .

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

درمان یبوست بارداری

برای رهایی از چنین ناراحتی، می بایست زنان باردار از کشمش و انگور خشک و آب میوه ها استفاده نمایند و برای به حرکت و فعالیت واداشتن روده ها به پیاده روی بپردازند و هر روز به مقدار مناسب و بدون احساس خستگی اینکار را انجام بدهند . هر زمان نیز احساس به دفع مواد زائد پیدا کردند، بدون تعلل اینکار را انجام بدهند .

از نکات مهمی که باید در این دوران بارداری برای حل این مشکل باید رعایت شود نوشیدن آب زیاد، پیاده روی، ورزش و تغذیه بسیار کمک می کند . در این دوران می توان شیرینی جات مصنوعی را حذف کرد و به جای آن از شیرینجات طبیعی مانند:عسل، انجیر، برنج قهوه ای و سبوس دار استفاده نمود . همچنین پرهیز از مصرف مواد غذایی که باعث افزایش ضعف و سردی دستگاه گوارش می شود .

شایان ذکر است که بگوییم برای درمان یبوست در بارداری حتما به پزشک مراجعه نمایید و از مصرف خودسرانه داروهای ملین بپرهیزید و در صورت تجویز داروهای ملین توسط متخصص گوارش از قطع خودسرانه قبل از درمان کامل بپرهیزید زیرا این روند سبب عود یبوست می شود .

عوارض یبوست

در صورت اینکه با این راه کار ها نتوانستید با این بیماری مقابله کنید بهتر است از فوق تخصص گوارش کمک بگیرید و با تجویز داروهای ملین به برطرف شدن مشکل فرد کمک نمایید . زیرا اگر این بیماری درمان نشود عوارضی نظیر: بواسیر یا همورئید ایجاد خواهد شد و با افزایش سن حاملگی و بزرگ شدن شکم درد زیادی در ناحیه مقعد و حتی ممکن است خونریزی در ناحیه مقعد داشته باشید و با کمک خود می توانید بر این مشکل غلبه نماید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

علل یبوست

چه چیز باعث یبوست می شود

آشنایی با یبوست

پیشگیری و درمان یبوست

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 10 =

Call Now Button