دکتر امیر طاهری » تشخیص بیماری » تست تنفسی میکروب معده
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تست تنفسی میکروب معده

معده از دستگاه های مهم سیستم گوارش بوده که گاهی با مشکلاتی نظیر چسبندگی معده مواجه می‌شود. این بیماری در اثر هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می‌شود که طبق آمارها حدود 40 درصد از جمعیت جهان به آن دچار هستند. اکثر افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند، درباره تست تنفسی میکروب معده اطلاع درستی ندارند. در این مقاله چگونگی درمان و عوامل پیشگیری کننده از این بیماری را گردآوری کردیم.

تست تنفسی میکروب معده چیست؟

یکی از شایع ترین موجودات ذره بینی که در بعد جهانی جوامع انسانی را به عفونت مبتلا کرده است هلیکوباکتر گفته می شود ، آماری که منتشر شده است بیانگر مبتلا شدن بیش از 50 درصد مردم به این بیماری هستند.

دکتر طاهری فوق تخصص گوارش بیان می کنند که زمانی که این میکروب به مدت طولانی در معده باشد سبب التهاب حاد و مزمن معده می شود ، در برخی از موارد این میکروب سبب اثنی عشر و پپتیک با عواقب و عوارض خطرناک می شود.

دکتر طاهری فوق تخصص گوارش بیان می کنند که اشخاص باید بیماری های گوارش را جدی بگیرند زیرا میکروب معده می تواند ایجاد کننده خونریزی مزمن و حاد هاضمه را سبب شود در نتیجه امکان مبتلا شدن به سرطان معده بالا می رود.

جهت تشخیص میکروب هلیکوباکترپیلوری راه های گوناگونی وجود دارد، ساده ترین راه تشخیص این میکروب آزمایش خون می باشد .

در آزمایش خون آنتی بادی و پادتن ها را که جهت پاسخ به عفونت تشکیل می شوند را  شناسایی می کند.

محدودیت های تست خون

عدم تشخیص عفونت فعال از عفونت نهفته :

آزمایش خون نمی تواند تشخیص دهد که عفونت به شکل نهفته است ویا به شکل فعال است .

عدم نشان دادن ریشه کنی بیماری :

در آزمایش خون نمی توان به شکل قطعی نشان داد که بیماری ریشه کنی شده است و یا به شکل قطعی معالجه شده است ، علت این امر عدم نابودی باکتری های ضد باکتری در پادتن ها می باشد .

جهت تشخیص سریع ، ایمن و دقیق میکروب هلیکوباکتریا آزمایش تنفسی اوره بهترین راه ممکن می باشد .

در آزمایش تنفسی اوره باکتری های فعال را فقط شناسایی می کند ،دکتر طاهری فوق تخصص گوارش اظهار می کنند که در این آزمایش علاوه بر تشخیص امکان بررسی میزان تاثیر درمان نیز امکان پذیر است .

تست اوره تنفسی دارای ویژگی های بالایی است ، این تست دارای حساسیت زیادی جهت شناسایی عفونت فعال نسبت به تست های سرولوژیک می باشد .

هدف از انجام تست میکروب معده چیست؟

همانطور که از نام این تست مشخص است، در ارتباط با بررسی و تشخیص عفونت های باکتریایی معده می‌باشد. درواقع با استفاده از این تست در می‌یابند که آیا ویروس هلیکوباکتر پیلوری در معده شخص وجود دارد یا خیر؟ این باکتری گرم منفی تمامی سلول های معده و مخاط موجود را آلوده و در معرض خطر قرار می‌دهد. حضور این باکتری در معده به تدریج منجر به زخم معده، زخم دوازدهه، التهاب مری، گاستریت و … می‌شود. عفونت مجاری گوارشی امروزه بسیار شایع شده است اما افراد با بی توجهی و ساده گرفتن بیماری و درد معده با گذشت زمان با بیماری های خطرناکی مواجه می‌شوند.

کاندیدای مناسب برای تست اوره تنفسی

 1. زنان باردار، کودکان و تمامی اشخاصی که تحمل آندوسکوپی را ندارند، می توانند از این تست استفاده کنند.
 2. اشخاصی که به زخم دوازدهه یا زخم معده دچار هستند .
 3. اشخاصی که در گذشته به زخم معده و یا زخم دوازدهه مبتلا هستند .
 4. اشخاصی که به درمان عفونت هلیکوباکترپیلوری پرداخته اند .(جهت اطمینان از رفع و درمان این عفونت)

آمادگی های لازم برای تست تنفسی اوره :

 • بیمار باید از 6 ساعت قبل ناشتا باشد.
 • دکتر طاهری فوق تخصص گوارش بیان می کنند که بیمار باید از مصرف برخی از داروها اجتناب نماید در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:
 • مصرف قرص های بیسموت ، آنتی بیوتیک به مدت یک ماه باید قطع گردند.
 • برخی از داروها نظیر رابپرازول، اسموپرازول، دکسلانزوپرازول، سوکرالفات را به بیمار به مدت 2 هفته قبل از آزمایش باید قطع نماید و از مصرف آنها پرهیز نماید.

چه افرادی باید حتما تست تنفسی اوره انجام دهند؟

 1. اشخاصی که به زخم دوازدهه یا زخم معده دچار هستند .
 2. اشخاصی که در گذشته به زخم معده و یا زخم دوازدهه مبتلا هستند .
 3. اشخاصی که به درمان عفونت هلیکوباکترپیلوری پرداخته اند .(جهت اطمینان از رفع و درمان این عفونت)

درمان میکروب معده :

در درمان عفونت H.pylori هدف حذف نمودن کامل ارگانیسم است، زمانی احتمال عفونت کاهش می یابد که باکتری ها حذف شوند.

دکتر طاهری فوق تخصص گوارش به بیان رژیم درمانی های مختلفی که جهت درمان وجود دارد می‌پردازند:

رژیم درمانی سه گانه:

در این رژیم درمانی دو عامل ضد میکروبی و یک عامل ضد ترشح وجود دارد که در علام ضد ترشح ترمیم بافت های آسیب دیده از طریق کاهش اسیدیته را فراهم می کند و در عاملهای ضد میکروبی از دو آنتی بیوتیک جهت کاهش مقاومت دارویی و کاهش ریسک درمان ناقص اقدام می نماید .

در رژیم درمان سه گانه مدت دوره 7 الی 14 روزه زمان لازم است .

یکی دیگر از راه های درمان از طریق داروی ضد ترشح اسید می باشد ، در این روش با استفاده از داروهای  گوناگون نظیر دارو امپرازول، لانزوپرازول ف پانتوپرازول به درمان پرداخته می شود .

آنتی بیوتیک ها:

یکی دیگر از راه های درمان با استفاده از آنتی بیوتیک ها است نظیر مترونیدازول، کلاریترومایسین، آموکسی سیلین و یا تتراسیکلین

رژیم درمانی چهار گانه بر پایه بیسموت:

این رژیم برای یک هفته کافی است، این تست مانند تست سه گانه می باشد.

تایید نمودن ریشه کن شدن عفونت:

دکتر طاهری فوق تخصص گوارش بیان می کنند که پس از به اتمام رسیدن چهار هفته رژیم درمانی جهت ریشه کن شدن باکتری ها از بدن تست UBT انجام می شود ، اگر درمان موثر بوده باشد باید جواب این تست منفی باشد .

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص تست UBT با دکتر طاهری فوق تخصص گوارش در میان بگذارید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۵ دیدگاه ها
 1. Soheila

  سلام.تشکرمیکنم ازاطلاعاتی که دراختیارماقراردادید.مشکل معده من الان دوسه ساله،گرسنه میشم حالت تهوع شدیدبهم دست میده.سوارماشین هستم تهوع شدید.چندروزه معدم انگارسیروسرکه میجوشه.لطفاراهنمایی کنید

  پاسخ
  • drtaheri

   سلام.
   بدلیل طولانی شدن علائم نیاز به بررسی های تکمیلی دارید.

   پاسخ
 2. ارش

  سلام اگر درمان 2 هفته ای زخم معده انجام شده باشد باشد و لی تست اوره مثبت باشد انگاه درمان دیگری وجود دارد؟

  پاسخ
  • drtaheri

   سلام بله خط های دوم و سوم درمان نیز وجود دارند.

   پاسخ
 3. محسن

  پنج سال اروغ ها بلند می زنم دکتر فخار تست تنفسی میکروب معده برام نوشت ه بیشتر دکتر رفتم ازمایش خون م میکروب معده ضعیف نشون میده أیا معده م عفونی شده چرا این باکتری تولید هوا در شکم می کنه ریفلکس داشتم قبلا خوب شدم فقط اروغ بلند که جلوش نمی تونم بگیرم دارم تجربه شما می گه چیه وقتی رو اروغ می افتم فقط با دایمیتکون و اویشن یا بابونه یا گرده گل عسل أروم میشم. أیا مشکل اعصاب و روان پریشی دارم !؟قبلا نوشابه انرژی زا و کاکاو خیلی می خوردم و پودر باشگاه بدنسازی استاد می دادن م ….

  پاسخ
  • drtaheri

   با سلام
   بادگلو به دلیل اختلال حرکتی معده است و بروز این اختلال را نمی توان به میکروب معده ارتباط داد. گرچه می توان در برخی از افراد به دلیل بروز مکروب معده این عارضه را مشاهده نمود. بهتر است برای معاینه و درمان به متخصص گوارش مراجعه شود.

   پاسخ
 4. محمد

  با سلام و احترام و تشکر.

  من برای مشکل معده آندوسکوپی شدم.
  پزشک زخم معده و فتق ابتدایی معده تشخیص داد. آزمایش نمونه برداری هم میکروب مثبت رو نشون داد.
  ۲ هفته آنتی بیوتیک مصرف کردم و دمپریدون و پنتوپرازول.
  با گذشت ۱ ماه درد روزانه معده بهتر شد ولی شبها از درد معده و ناحیه ناف بیدار میشم
  با مراجعه دوم به پزشک دایجستیو وسط غذا و مبورین و کلیدینیوم سی تجویز کرد.
  می تونم بگم اصلاً خوب نشدم.
  داره نزدیک ۱ سال میشه که ناراحتی معده خواب شب رو از من گرفته.

  پاسخ
  • drtaheri

   با سلام نیاز به معاینه دارید، لطفا با کلیه مدارک تشریف بیاورید

   پاسخ
 5. داود

  درود بر شما
  بنده شش ساله مشکلات معده دارم. اوایل وفقط گاهی سوزش سر دل بود که با اصرار خانواده رفتم دکتر و همون روز از من آندوسکوپی گرفتن در مطب و مقدار زیادی دارو حاوی چند نوع انتی بیوتیک و غیره تجویز کردن. این رو هم اضافه کنم که نمونه ای از معده من برداشته نشد فقط بعد از آندوسکوپی دکتر یه نقاشی کشید گفت اینجاها سوخته.و اندوسکپی بیماران هم پشت سر هم انجام میشد فقط لوله را با یه مایع سبز رنگ آغشته میکردن برای ضد عفونی.
  بعد از حدود دو هفته احساس کردم ناحیه بالای معدم سفت میشه و تنگی نفس بهم میده. تا اینکه حتی اگر کوچکترین وزنی به بدنم وارد میشد در اثر تنگی نفس سرفه میکردم. دوباره مراجعه کردم و دوباره مقدار زیادی داروی دیگر. طی این سالها بسیاری از داروها را مصرف کرده ام ولی هنوز مشکلات دارم. حتی الان دچار هضم سریع غذا شده ام صبح ها از گرسنگی از خواب بلند میشم. آلپلازولام نیم شبی یکی مصرف میکردم و معده ام ادوم مشد و تنگی نفسم تا حد زیادی خوب میشد ولی الان دیگه اثر چندانی نداره. طی چند دوره که مریض شدم دکتر بهم پنی سیلین تزریق کرد و به وضوح علایم آزار دهنده معدم بدون هیچ دارویی تا یکی دو هفته برطرف میشد حتی با سفکسیم علایمم کمتر میشد اما از مصرف خودسرانه ی این انتی بیوتیک اجتناب کردم.
  در حال حاضر درد در هیچ کجای معده ام ندارم فقط گرسنگی مداوم امانم را بریده. اگر چیزی نخورم سر معده ام احساس سفتی میکنم و بعدش موقع دراز کشیدن تنگی نفس. مجبورم الپلازولام رو مصرف کنم وگرنه امانم بریده میشود. اکو قلب انجام دادم و عکس از ریه که سالم بودن.
  آقی دکتر اگر میتونید کمکم کنیو واقعا زندگی برام زجر آور شده.

  پاسخ
  • drtaheri

   سلام شما تهران تشریف دارید؟ اگر براتون مقدور هست جهت معاینه حضورزی تشریف بیاورید.

   پاسخ
 6. رضا

  سلام من مرداد ماه دچار تنگی نفس شدم ک بعدا فهمیدم کرونا نیس و یه زخم ۴ میلی متری در ناحیه اثناعشر داشتم… ۶ ماهه دارو میخورم تقریبا بهتر شدم و از الان تازگیا داغی و درد کمی در محل شکم دارم…
  گاهی حس تنگی نفس هم بهم دست میده و یه فشار تو ناحیه گلو
  خاستم ببینم تا کی درمان طول میکشه و علت داغی شکمم چیه

  پاسخ
  • drtaheri

   بهتره ک برای بررسی مراجعه حضوری داشته باشید

   پاسخ
 7. محمد رضا

  سلام ..من مشکل نفخ ‌و گاز شدید معده دارم ..گاها شبها از خواب بیدارم میکنه..با ازمایش تشخیص هلیکو باکتر دادن و داروها رو دو هفته خوردم در مدت مصرف دارو خوب بودم ولی بعد از اتمام دوباره شروع شد..دفع باگازو …ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 8. زهرا

  سلام ازمایش igm من ۷۰.۲ هست خطرناکه؟؟

  پاسخ
 9. الهام

  سلام، من تقریبا مدت طولانیه که با تپش قلب شدیدو لرزش و احساس خفگی تو گلو درگیرم انگار یه هوایی میخواد از گلوم بیاد بیرون ولی نمیشه این حسه هست تا اینکه یه چیزی شبیه اروغ زدن اتفاق میافته و هوایی از گلوم خارج میشه و بعدش حالم خوب میشه تپش قلب و علائمی که دارم از بین میره، جالب اینجاست چند بار با این حال که معمولا شب ها اتفاق میافته رفتم بیمارستان، دلیلش رو استرس و فوبیا میدونن،اخه همون لحظه نوار قلب گرفتن و فشارم رو چک کردن نرمال بوده، بنظر شما ممکنه از معده ام باشه؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =