دکتر امیر طاهری » درمان بیماری » درمان هموروئید بدون جراحی
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

درمان هموروئید بدون جراحی

بواسیر یا هموروئید در واقع سیاهرگ های گشاد شده در راست روده و یا مقعد می باشد، در صورتی که بواسیر در مجرای مقعدی باشد به آن بواسیر داخلی گفته می شود و زمانی که در مدخل مقعد ایجاد شود به بواسیر خارجی نامیده می شود. این بیماری بیشتر در افراد بالای پنجاه سال دیده می شود و افراد کمتر از بیست سال کمتر به آن مبتلا می شوند.

هموروئید چیست؟

هموروئید خارجی که میان مردم خصوصا آقایان بسیار رایج است و اختلالات و مشکلاتی که بر اثر این نوع هموروئید به وجود می آید. ناگفته نماند که امروزه با پیشرفت های علم پزشکی، درمان هموروئید بدون جراحی نیز روی کار آمده و به تمامی مشکلاتی که رخ داده است پایان دهد .

هموروئید خارجی به شکل درد در قسمت راست روده خود را نشان می دهد و با تجمع خون در زیر پوست توده یا برجستگی دردناک و دشواری رخ می دهد که به ترومبوزه معروف است .  در این مواقع فردی که به هموروئید یا بواسیر دچار شده است بعد از اینکه مدفوع را دفع می کند برخی اوقات شاهد وجود رگه های خون روی دستمال می باشد و اصولا این مسئله موجب می شود فرد اقدام به درمان هموورئید بدون جراحی کند .

هموروئید سبب می شود رگ هایی که در نواحی معقد است، ورم کند و طبق تحقیقات 50 درصد از کسانی که در رده سنی بزرگسالان هستند را درگیر می کند . هموروئید به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم شده که هموروئید داخلی در قسمت راست روده گسترش پیدا می کند و هموروئید خارجی در خارج از معقد به صورت توده و برجستگی بروز می کند .

علت ایجاد هموروئید چیست ؟

از شایع ترین علل به وجود آمدن بواسیر یبوست و یا اسهال طولانی مدت است و یا زمانی که در هنگام مدفوع فشار زیادی به قسمت مقعد وارد شود عارضه هموروئید رخ می‌دهد.این موارد گفته شده باعث می شود که از بازگشت خون وریدی در مقعد جلوگیری شود و اما از دیگر دلایل آن می توان به فاکتورهای زیر اشاره کرد :

 • بارداری که باعث بزرگ شدن رحم شده و درون شکم فشار وارد می شود .
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • سیروز کبدی
 • چاقی که باعث می شود چربی های داخل شکم فشار زیادی را وارد کنند.

بهتر است برای درمان این عارضه یا همان بواسیر هر چه سریع تر به متخصص گوارش مراجعه شود تا روش درمانی مناسبی برای بیمار در نظر گرفته شود .بواسیر را می توان با روش های جراحی و همچنین غیر جراحی از بین برد که در زیر به آن اشاره می کنیم.

شاید در اشخاصی که بواسیر هنوز پیشرفت زیادی نکرده است رژیم غذایی و درمان های دارویی و استفاده از پمادهای تجویزی متخصص گوارش خوب تاثیر گذار باشد اما در مراحل پیشرفته لیزر همورورئید پیشنهاد می شود.

درمان بدون جراحی هموروئید

درمان هموروئید بدون جراحی

بسیاری از افرادی که با مشکل همروئید مواجه هستند، از جراحی و دوران نقاهت بعد از آن بسیار واهمه دارند و بدنبال روشی هستند که دوران نقاهت بعد از آن بسیار کوتاه باشد و بدون جراحی به درمان هموروئید بدون جراحی خود بپردازند، اغلب افراد بدلیل ترس از جراحی برای درمان قطعی بیماری خود اقدام نمی کنند و متاسفانه هر روز این بیماری پیشرفت می کند و برای فرد آزار دهنده می باشد  و بیمار به مرور زمان با درد و خونریزی بیشتری مواجه می شود . امروز با پیشرفت تکنولوژی روش های جدیدتر برای درمان هموروئید مطرح شده است که بدون نیاز به جراحی می باشد و فرد بدون اینکه درد بسیاری را تحمل کند می تواند همروئید خود را درمان کند.

درمان با لیزر یکی از شیوه های درمان هموروئید بدون جراحی یا بواسیر است که این روزا بسیار مورد استفاده افرادی که مبتلا به این بیماری هستند و از جراحی واهمه دارند قرار گرفته است . درمان بدون جراحی هموروئید با لیزر با بی حسی موضعی و بصورت سرپایی انجام می گیرد ، در این روش از هیچ گونه برشی استفاده نمی شود بنابرین دوران نقاهت بعد از آن بسیار کوتاه مدت است و فرد می تواند بعد از داشتن یک استراحت کوتاه فعالیت های روزانه خود را از سر گیرد .

هموروئید با علائمی همراه می باشد که این علائم عبارتند از

 • خون به صورت لخته از مقعد خارج می شود.
 • اطراف معقد توده ای احساس می شود .
 • در زمان دفع مدفوع خونریزی رخ می دهد .
 • در نواحی نزدیک معقد سوزش و خارش احساس می شود .
 • ممکن است زمانی که فرد هیچ مدفوعی نداشته باشد و روده ها نیز تخلیه باشند، در این حال هم فرد احساس کاذب مدفوع کند و تمایل به دفع مدفوع و زور زدن پیدا می کند .

قابل ذکر می باشد اگر فردی دچار هموروئید  در دراز مدت شود و این مسئله تشخیص داده نشود و  تحت درمان قرار  نگیرد، می تواند عوارضی  مانند: خونریزی حاد، مرگ بافت ها و حتی سرطان معقد و روده بزرگ شود . در صورت مشاهده همچین علائمی بدون معطلی به بهترین فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید.

هموروئید در خانم های باردار

به طور کلی در دوران بارداری خصوصا در ماه های اخیر جنین افزایش وزن قابل توجهی دارد که در بسیاری از سیستم های مادر تاثیر می‌گذارد. این افزایش وزن سبب شده تا عضلات کف لگن مادر تضعیف شده و این مسئله یکی از دلایل بروز هموروئید در خانم های باردار می‌باشد. در مواردی دیگر بدلیل تغییرات هورمونی و تغییر برنامه غذایی و کاهش تغذیه، ممکن است مادر دچار یبوست شود، که از دلایل عمده برای ایجاد هموروئید می‌باشد به همین دلیل در دوران بارداری تغذیه مادر زیر نظر متخصص قرار می‌گیرد.

چرا هموروئید با درد همراه است؟

همه افراد دچار هموروئید هستند اما اینکه هموروئید چرا به این حد دردناک می باشد را پزشکان قدیمی به این سوال پاسخ داده اند که هموروئید بر اثر زور زدن بیش از حد هنگام دفع مدفوع و رژیم غذایی نامطلوب می باشد .همینطور به توصیه پزشکان این درد از ناتوانی کبد که نمی تواند خون را تصفیه کند به همین دلیل به سمت معقد منتقل می کند ، نشات می گیرد .الیته می توان برای درمان این بیماری از روش درمان هموروئید بدون جراحی استفاده کرد و بدون هیچگونه دردی این بیماری درمان شود.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، در درمان هموروئید بدون جراحی با لیزر از گونه های متفاوت لیزر استفاده می شود، مانند لیزر دی اکسید کربن ، لیزر های کم توان  و مادون قرمز که در ادمه مطلب به بیان توضیحاتی در رابطه با بکارگیری این لیزر ها در درمان هموروئید پرداخته می شود .

هموروئید خارجی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر  هموروئید خارجی در زمان مناسب تشخیص داده شود کمک شایانی به فرد مبتلا می کند . حاد بودن هموروئید در هر فردی امکان دارد باهم تفاوت داشته باشد . بعضی از علائم هموروئید خارجی به شرح ذیل می باشد

 • نواحی معقد و یا قسمت راست معقد دچار خارش حاد می شود . در تمامی اطراف معقد توده هایی به وجود می آید و مدفوع همراه با خون دفع می شود . توده هایی که در نواحی معقد به وجود می آیند امکان دارند ورم کنند .

باید خاطر نشان شد این عارضه شاید از طریق دیگری خود را نمایان کند اما توصیه می‌شود هر فردی متوجه این نشانه ها در خود شود باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند .

مزایای درمان بدون جراحی هموروئید نسبت به سایر روش ها

 • در این روش بیمار هیچگونه درد و احساس ناخوشایند را تجربه نخواهد کرد.
 • بیشتر افراد نیازی به بستری شدن ندارند و فرد می تواند در همان روز مرخص شود .
 • در این روش چون دود و بخاری از دستگاه نشات نمی گیرد، هیچگونه خطری ندارد و فرد در ایمنی کامل می باشد .
 • با انسداد عروق خونی در زمان عمل فرد به اندازه بسیار کمی خونریزی دارد.
 • به بافت های نواحی توده هموروئید به اندازه بسیار ناچیزی و کمی صدمه وارد می شود .
 • زخمی که بر اثر این روند درمانی به وجود می آید به سرعت بهبود پیدا می کند .
 • این نوع درمان دارای نتیجه های موفق بوده و امکان برگشت آن بسیار کم است.

به چه علتی درمان هموروئید بدون جراحی نسبت به روش جراحی برتری دارد؟

 • لیزر قادر به این می باشد که در زمان برش دادن و برداشتن ناحیه مورد نظر را ترمیم می کند به همین دلیل فرد بعد از عمل هیچگونه دردی را احساس نمی کند .
 • لیزر بافت هایی که بسیار ریز هستند را که برش داده است در زمان جراحی ترمیم می کند و خونریزی در زمان جراحی هموروئید به حد پایینی می رسد.
 • لیزر بافت هایی که لنفاوی هستند و باز شده اند را در زمان درمان هموروئید بدون جراحی ترمیم می کند و ورمی که از عمل نشات می گیرد کاهش پیدا می کند این ویژگی درمان هموروئید بدون جراحی حائز اهمیت بسیاری می باشد به این علت که ورم حاصل از عمل یکی از مسائل سخت هموروئید بعد از عمل می باشد .
 • درمان هموروئید بدون جراحی هیچگونه نیازی به بیهوشی ندارد و کاملا سرپایی صورت می گیرد .
 • فرد زمانی که عمل می شود در همان روز مرخص می شود و می تواند به کارهای روزانه خود رسیدگی کند .
 • به وسیله درمان هموروئید بدون جراحی می توان انواع هموروئید ها و حتی شقاق را با هم درمان کرد .
 • لیزر باعث می شود نواحی مورد نظر استریل شود و موجب کاهش عفونت قسمت عمل می شود . به همین دلیل انتقال بیماری های ویروسی مانند هپاتیت و ایدز همچنین کاسته می شود .
 • لیزر در زمان عمل به عروق نواحی مورد نظر صدمه ای نمی رساند.

لیزر دی اکسدی کربن

با استفاده از این نوع لیزر می توان انواع گونه های هموروئید را درمان کرد ، لیزر دی اسکید کربن لیزر بسیار پرقدرتی می باشد، و با استفاده از این نوع لیزر می توان به صورت کامل هموروئید را از بین برد . در مواقعی از این لیزر استفاده می شود که هموروئید شدید باشد ، درواقع نتیجه ای که می توان از این روش بدست آورد همانند روش جراحی باز می باشد .

اشعه مادون قرمز

در درمان همروئید بدون جراحی اشعه مادون قرمز به دو حالت کاربرد دارد، در روش اول  پروب لیزر روی هموروئید درونی قرار می گیرد، و در ناحیه مورد نظر اشعه مادون قرمز تابانده می شود ، که این طول موج باعث انعقاد بافت های درون هموروئید می شود . این روش در درمان هموروئید داخلی کاربرد دارد . در روش دوم برای درمان هموروئید از فیبر دیود بهره می گیرد، این فیبر دارای اشعه می باشد که با تابانده شدن به ناحیه مورد نظر موجب بوجود آمدن لخته در هموروئید و از بین رفتن آن می شود .

باید ها و نباید های بعد از درمان هموروئید

 • بعد از درمان عارضه هموروئید باید حتما فرد یک روز کامل استراحت داشته باشد و از انجام فعالیت های روزمره خود نیز اجتناب کند. هنگام دراز کشیدن توجه شود که فشار و وزن بر مقعد متحمل نباشد.
 • تا یک هفته بعد از درمان هموروئید از غذاهای رقیق در برنامه غذایی خود استفاده کنید و همیشه برای پیشگیری از یبوست اقدامات لازم را انجام دهید.
 • در برخی مواقع، پزشک دارو های ملین برای شخص بیمار تجویز می‌کند. در نظر داشته باشید که اگر چنین بود، از مصرف به موقع این داروها غافل نشوید و به صورت خودسرانه مصرف آن ها را قطع نکنید.
 • از میوه های فیبر  دار و سبزیجات در روزمره استفاده نمایید.

برای نشستن از کوسن یا یالشتی نرم برای قرارگیری در زیر نشیمنگاه استفاده نمایید و توجه داشته باشید که برای ساعات طولانی نشینید و بیشتر به حالت دراز کش باشید.

 

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۵ دیدگاه ها
 1. sadaf

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من 21 سالمه تقریبا 4 ماه میشه هنگام دفع مدفوع درد بسیار زیاد دارم و بعد اون تقریبا تا 24 ساعت درد وحشتناک دارم جدیدا متوجه شدم که خونریزی هم دارم هنگام دسشویی رفتن ،در حالت عادی مقعدم یکم ورم داره به نظر شما باید چکار کنم چون در حال حاضر برام مقدور نیست بیام تهران و چون شهرستان هستم پزشک های زیاد خوب نیستن لطفا راهنمایی راهنمایی بفرمائید ،در ضمن یبوست ندارم به نظر شما با دارو امکان خوب شدم هست

  پاسخ
  • drtaheri

   سلام
   احتمالا شقاق و بواسیر در کار هستند. توصیه به استفاده از فیبر های نیمه صنعتی مثل پسیلیوم و داروهای موضعی مثل پمادهای آنتی فیشر و ام جی دارم. احتمال 30 درصدی برای بهبودی وجود دارد.

   پاسخ
 2. مجتبی

  سلام. درمان خودسرانه رو رها کنید من بخاطر درمان خودسرانه ابسه مقعدی گرفتم و الان درگیرش هستم. تو رو خدا فقط برید پیش دکترای متخصص

  پاسخ
 3. شقایق

  باسلام خدمت دکتر ، اگر داخل مقعد زگیل بزنیم هم با لیزر قابل درمانه؟من ۲۳ سالمه و خارش شدید دارم حس میکنم زگیله چون اطرافش داشتم با لیزر برطرف شد اما الان از داخل خارش دارم

  پاسخ
  • drtaheri

   سلام
   درمان زگیل به تخصص زنان و پوست مربوط می شود

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 3 =