دکتر امیر طاهری » درمان بیماری » سرطان معده؛ علائم و درمان
مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه

سرطان معده؛ علائم و درمان

در حقیقت گاهی سلول ها دچار رشد غیر طبیعی می‌شوند که به سلول های سرطانی معروف هستند. هنگامی که سلول های معده رشدی غیر نرمال داشته باشند دچار بیماری سرطان معده شده که در اصطلاح فرد به سرطان معده دچار شده است. این بیماری میتواند هر قسمتی از معده را درگیر کند که البته در موارد مشاهده شده، بیشتر قسمت اصلی این عضو را درگیر کرده است.

سرطان معده شرطانی شایع و دردناک

بخشی از دستگاه گوارش معده می باشد که در قسمت زیر دنده ها و بخش بالا شکم قرار دارد ، غذای که خورده شده است پس از مری وارد بخش معده می گردد. هضم غذا به کمک نوعی آنزیم و اسیدی می باشد که معده ترشح می کند. در برخی از موارد فعالیت های معده دچار اختلال شده یکی از این دلایل می تواند سرطان معده باشد که در ادامه به همه مسائل سرطان معده و علائم آن خواهیم پرداخت.

محتوا پنهان

سرطان معده چیست ؟

سرطان معده از تعدادی سلولهای مختلف بروز می کند ، در همه انواع سرطان نقطه اشتراکی را که می توان در نظر گرفت، غیر طبیعی بودن سلولها و مهار ناپذیر بودن آنها می باشد که به شکل غیر طبیعی انتشار می یابند . زمانی که سرطان معده بدخیم باشد زائده ی بافتی که از سلولهای سرطانی تشکیل شده است معده را درگیر می نماید . سلولهای سرطانی به شکل دائم منتشر می شوند ، تورموهای بدخیم سبب آسیبهای جدی به معده می شوند از جمله: پیشرفت در بخش اندام های داخلی و بافت های معده.
انتشار تومور بدخیم با جدا شدن تومور از سلول و انتشار از طریق جریان خون و مجرای لنفاوی به سایر بخش های بدن می باشد . تکثیر گروهای کوچک سبب تشکیل تومورهای ثانویه در نقاط مختلف بدن می باشد .
در اصلاح پزشکی به تومورهای ثانویه متاستاز می گویند، این تومورها علاوه بر آسیب به بافتهای نزدیک سبب انتشار مجدد می شوند .

توده سرطانی در معده

چه عواملی باعث ایجاد سرطان می‌شود؟

به طور حتم نمی‌توان گفت که چه عاملی باعث پیدایش این بیماری در بدن افراد خواهد شد اما دلایلی وجود دارد که درصد امکان ابتلا به این بیماری را ایجاد خواهد کرد.

در حالت نرمال، هر سلول باید در هر اندامی عمر خود را به حالت طبیعی گذرانده و سپس در زمان مشخص از بین بروند اما زمانی که سلول ها سرطانی می‌شوند، دی ان ای سلول دستوری برای زندگی و چرخه سریع صادر می‌کند. بعد از این مرحله توده ای ناسالم در آن عضو شکل گرفته که بافت های سالم را دچار آسیب می‌کند و مناطق دیگر را نیز آلوده می‌سازد.

عوامل تاثیرگذار در بروز سرطان معده

به طور کلی سلول هایی که درون معده را پوشانده اند مانند بقیه سلول های بدن رشد و تکثیرشان تابع قوانین بسیار دقیقی می باشد. زمانی که رشد و تکثیر این سلول ها از کنترل خارج شود فرد با سرطان معده مواجه می شود. سرطان معده در سال های اخیر به خصوص در کشور ما شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است. از جمله عوامل بروز سرطان معده می توان به عفونت یا میکروب هلیکوباکتری پیلوری، مصرف سیگار و الکل، نوع ماده غذایی مصرفی و داشتن زمینه ارثی و خانوادگی اشاره کرد که نقش آنها در ایجاد سرطان معده اثبات شده است. اما عوامل مختلف زیادی هم وجود دارد که هنوز اطلاعاتی در مورد آن ها در دسترس نیست و نیازمند تحقیقات بیشتر می باشد.

علت بروز سرطان معده
 • وجود عفونت ها در این عضو و عدم درمان
 • رژیم های غذایی بدون سبزیجات و میوه
 • قرار گیری در محیط های پر گرد و غبار
 • دخانیات و مصرف مشروبات الکلی
 • صرف مواد غذایی شور
 • عارضه ریفلاکس معده
 • کم خونی بیش از حد
 • چاقی و افزایش وزن
 • کمبود ویتامین ب 12
 • پولیپ معده
 • عامل ژنتیک
 • ورم معده

نقش جغرافیا بر بروز کنسر معده

سرطان معده در ژاپن، چین، جنوب و شرق اروپا، جنوب و مرکز آمریکا شیوع بیشتری دارد. این بیماری، کمتر در شمال و غرب آفریقا، جنوب مرکزی آسیا و شمال آمریکا دیده می شود.

عفونت هلیکوباکتر پیلوری

عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری، علت اصلی بروز سرطان معده می باشد، به خصوص سرطان های قسمت انتهایی معده. عفونت طولانی مدت معده با این باکتری، می تواند منجر به بروز التهاب (گاستریت مزمن) و یا تغییرات پیش سرطانی در مخاط داخلی معده شود.

میزان عفونت هلیکوباکتر در افراد مبتلا به سرطان معده بالاست. عفونت هلیکوباکتر، هم چنین با نوعی از لنفوم معده در ارتباط می باشد.حتی بیشتر افرادی که این باکتری را در معده خود دارند، ممکن است هرگز به سرطان معده مبتلا نشوند.

لنفوم معده

افرادی که به نوعی خاصی از لنفوم معده مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به آدنوکارسینوم معده قرار دارند. این می تواند به این دلیل باشد که عفونت با هلیکوباکتر پیلوری، علت بروز لنفوم معده می باشد.

بیماری منتریر (گاستریت خود ایمن آتروفیک)

در چنین شرایطی، رشد بیش از حد مخاط معده منجر به تشکیل چین های بزرگ در مخاط و در نهایت، کاهش اسید معده می شود. از آن جایی که میزان شیوع این بیماری بسیار کم است، اطلاعات قطعی در خصوص این که این بیماری تا چه حد احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد، وجود ندارد.

سرطان معده منتشره ارثی

این سندرم ارثی، احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد. این اختلال بسیار نادر است، اما طول عمر زندگی در افراد مبتلا در حدود هفتاد تا هشتاد درصد می باشد. افراد مبتلا به این سندرم، هم چنین در معرض ابتلا به برخی انواع سرطان سینه نیز قرار دارند. این اختلال می تواند حاصل جهش ژنی CDH1 باشد.

سندروم لینچ

سندرم لینچ، اختلال ژنتیکی ارثی است که احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال، سرطان معده و برخی دیگر سرطان ها را افزایش می دهد. در بیشتر موارد، این اختلال در اثر نقص ژن MLH1 و یا MSH2 ایجاد می شود، اما برخی دیگر ژن ها نیز می توانند دخیل باشند.

ویروس اپشتین بار (EBV)

این ویروس می تواند منجر به بروز مونونوکلئوز عفونی شود. تقریبا تمام بزرگسالان در دوره ای از زندگی شان به این ویروس آلوده شده اند. این ویروس هم چنین  با برخی انواع لنفوم در ارتباط است و در سلول های سرطانی پنج تا ده درصد  بیماران مبتلا به سرطان معده یافت شده است.

سندروم لی- فرامنی

افراد مبتلا به این سندرم، در معرض ابتلا به چندین سرطان از جمله سرطان معده در سنین جوانی هستند. این سندرم می تواند به دلیل موتاسیون در ژن TP53 باشد.

مراحل پیشروی سرطان معده

علائم سرطان معده

همانطور که می‌دانید هر نوع بیماری دارای نشانه هایی است که ممکن است در پی این علائم اندامی دیگر نیز درگیر شود. در ادامه متن مقاله برخی از علائم و نشانه های بیماری سرطان معده را ذکر می‌کنیم:

درد معده

درد مداوم معده

سوء هاضمه

سوء هاضمه

نفخ شدید

نفخ شدید بعد از غذا

اختلال در بلع

اختلال در بلع

سیری کاذب

عدم اشتها و سیری کاذب

حالت تهوع

حالت تهوع

خستگی و بی حالی

خستگی و بی حالی مفرط

لاغری سریع

لاغری سریع و ناخواسته

علائم سرطان معده در جوانان

زمانی که سرطان معده پیشرفت می‌کند، علائم آن نیز بیشتر نمایان می‌شود مانند:

 • وجود خون در مدفوع ( این میزان خون در مدفوع شاید با چشم دیده نشود.)
 • از دست دادن وزن به طور غیر طبیعی
 • تهوع بعد از هر وعده غذایی
 • کم خونی در آزمایشات
 • سوزش شدید معده
 • زردی پوست بدن
 • باد گلو مداوم
 • مشکل در بلع

متاسفانه این بیماری در مراحل اولیه و زمانی که شانس درمان وجود دارد، علائم مشخصی را ایجاد نمی کند و این علائم به صورت اختصاصی برای این بیماری نیست و با مشاهده این علائم به طور قطعی نمی توان تشخیص سرطان معده را برای این بیمار داد. اما با وجود هر یک از این علائم به خصوص احساس سختی در غذا خوردن و احساس گیر کردن غذا، استفراغ خونی و دفع مدفوع سیاه رنگ حتما باید به پزشک معالج ترجیحا پزشک فوق تخصص گوارش مراجعه شود تا با تست های دقیق اختصاصی بتوان این بیماری را تشخیص داد.

سرطان معده پیشرفته

سرطان معده همانطور که ذکر شد از بیماری های بدخیمی است که به سرعت پیشرفت داشته و حتی از طریق سیستم لنفاوی سایر نقاط بدن را درگیر خواهد کرد. سرطان معده در حالت پیشرفته می‌تواد ریه ها یا غدد لنفاوی را دچار اختلال و بیماری سازد. برای انتخاب بهترین روش درمانی باید ابتدا بهترین فوق تخصص گوارش تشخیص دهد که این بیماری در چه مرحله و وسعتی قرار دارد.

مشاوره آنلاین

آیا می‌توان از سرطان معده پیشگیری کرد؟

این نکته قابل ذکر است که راه حل قطعی وجود ندارد که بتوان با انجام آن از بروز انواع سرطان از جمله سرطان معده جلوگیری کرد. مواردی که خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش می‌دهد:

 • اگر دارای فردی در خانواده هستید که به بیماری سرطان معده مبتلا شده است، حتما برای بررسی های مداوم به بهترین فوق تخصص گوارش مراجعه کنید و از این موضوع غافل نشوید.
 • مهمترین نکته در بروز هر نوع سرطان، کنترل وزن و چاقی است. چاقی بیش از حد، موجب بروز بسیاری از بیماری ها می‌گردد.
 • سیگار و قلیان خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهند. مواد دخانیاتی را ترک کنید تا ریسک ابتلا را کاهش دهید.
 • سبزیجات و میوه جات را بیشتر از همیشه در برنانه غذایی خود قرار دهید.

سرطان معده تا چه حدی تهاجمی عمل می‌کند؟

سرطان معده از تهاجمی ترین سرطان های موجود بوده که با سرعت زیادی در سلول های بدنه معده پیشرفت می‌کند و درمان آن بسیار چالش برانگیز است.

روش های تشخیصی سرطان معده

آزمایش خون

آزمایش خون همیشه از تست هایی است که ابتدا از آن استفاده می‌شود و ناگفته نماند که بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان و سرطان معده را نشان می‌دهد. همه افرادی که مبتلا به هر نوع بیماری هستند باید به صورت دوره ای چند ماهه از این تست کاربردی استفاده کنند.

آندوسکوپی و بیوپسی

با استفاده از وسیله آندوسکوپیک، از معده نمونه برداری انجام داده که به اصطلاح بیوپسی نیز گفته می‌شود. بسیاری از نتایج بدست آمده نشان داده که گاهی بیوپسی تنها راه تشخیص سرطان معده است. سلول های طبیعی در میکروسکوپ های آزمایشگاهی به طور یکنواخت همراه با سازماندهی منظم مشاهده می‌شوند اما سلول های سرطانی در اندازه های مختلف و بدن نظم و سازماندهی دیده می‌شوند.

نمونه برداری از معده

هنگامی که دکتر گوارش در آندوسکوپی با مواردی مشکوک رو به رو می‌شود، برای بررسی های بیشتر، از معده نمونه برداری انجام می‌دهند که توسط آندوسکوپی فوقانی صورت می‌گیرد. در مواردی پزشک با گونه ای از سرطان مواجه می‌شود که به عمق لایه داخلی دیواره معده نفوذ کرده و لانه گزیده است، به همین دلیل در این موارد نمونه برداری سختی پیش رو خواهند داشت. برای نمونه برداری از اعماق دیواره معده از سوزن ظریف تو خالی استفاده کرده و تکه کوچکی را به عنوان نمونه از ناحیه مشکوک برمی‌دارند. سرطان معده اندام زیادی را به سرعت درگیر می‌کند که بنا بر همین موضوع هنگام نمونه برداری از معده، در صورت لزوم از غدد لنفاوی اطراف نیز تکه برداری می‌کنند.

رادیوگرافی

در این روش از ماده ای برای وضوح تصاویراستفاده می‌کنند که ماده حاجب نام دارد.

لاپاراسکوپی پس از تشخیص سرطان معده

در سرطان پیشرفته ی معده گاهی تومور هایی وجود دارد که در اندازه بسیار کوچک هستند و ممکن است در تصویربرداری های معمولی یا ام ار ای نمایان نشوند. روش لاپاراسکوپی معمولا بعد از تشخیص سرطان معده بکار گرفته می‌شود که تصاویر دقیقی از همه تومور های موجود نشان دهد.

آیا همه انواع سرطان در آزمایش خون نشان داده می‌شوند؟

آزمایش خون از تست هایی است که به طور معمول توسط پزشکان برای بررسی برخی موارد در افراد سالم و بیمار نیز استفاده می‌کنند. اما بای بدانید که همه انواع سرطان در آزمایش خون نشان داده نمی‌شود و ممکن است نوعی از سرطان در بدن فرد وجود داشته باشد که در تست خون نمایان نشود.

آزمایش خون

آیا سرطان معده قابل درمان است؟

سرطان معده در گروه بیماری های بدخیمی قرار دارد که اغلب در مراحل پیشرفته تشخیص داده می‌شود. نوعی سرطان حساس شناخته شده که درمان پر ریسکی دارد و باید سریعا مورد بررسی و توجه قرار بگیرد. مهم ترین رکنی که به یک پزشک برای اینکه تصمیم درستی در مورد درمان سرطان معده بگیرد این است بداند که بیمار در چه مرحله از سرطان معده قرار گرفته. در واقع هرچقدر شدت پیشرفت بیماری کمتر و در مراحل اولیه قرار گرفته باشد پاسخ به درمان بسیار موثرتر می باشد. در صورتی که سرطان معده به ارگان های دیگری به غیر از معده دست اندازی کرده باشد عملا انجام جراحی معده بی فایده است و فقط موجب آزار بیمار می شود.

درمان سرطان معده با شیمی درمانی

درمان سرطان معده با شیمی درمانی

شیمی درمانی یکی از راه های موثر برای درمان انواع سرطان های بدخیم است که مورد استفاده پزشکان قرار می‌گیرد. روند درمان و سختی های دوران آن به میزان پیشرفت بیماری فرد و گستردگی آن بستگی دارد. قابل ذکر است که درمان در همه بدن ها یکسان جواب نداده و نتیجه های متفاوت دارد بنابراین بهترین پزشک گوارش را برای خود برگزینید و خطر ریسک را کاهش دهید. در مواردی که پزشک صلاح و لازم ببیند از رادیوتراپی در کنار درمان شیمی درمانی بهره می‌برد.

سن احتمال ابتلا به سرطان معده

چندی پیش با عادات صحیح زندگی، افرادی که به اینگونه بیماری ها دچار می‌شدند اغلب سنین بالا داشته و جزء گروه مسن بشما می‌رفتند اما امروزه با تغییر در سبک زندگی و عادات نادرست و تنش های بسیار در روزمرگی، سن ابتلا به این بیماری های خاموش و بدخیم کاهش یافته و اکنون جوانان و نوجوانان در آمار مبتلایان به سرطان معده قرار دارند. بیشتر افرادی که سرطان معده در آن ها تشخیص داده می‌شد، در رده سنی 60 تا 80 سال قرار داشتند. البته ناگفته نماند که ژنتیک در ابتلا به سرطان در رده سنی پایین نیز بی تاثیر نیست و در واقع می‌تواند منشا اصلی محسوب شود.

میزان بقای زندگی بعد از سرطان معده

سرطان معده در دسته بیماری هایی قرار دارد که دیرتر از زمان مناسب، تشخیص داده می‌شود. در صورتی که این بیماری بدخیم دیر تشخیص داده شود و درمان به صورت مداوم انجام نشود، عمر فرد بسیار کوتاه و حداکثر تا پنج سال دیگر قادر به زندگی باشد.  بنابراین باید هر شخص به صورت چند ماهه با انجام آزمایش خون بررسی های سلامتی لازم را انجام دهد و در صورت مشاهده موارد مشکوک و پر ریسک به بهترین فوق تخصص گوارش مراجعه کند.

سرطان معده در نوجوانان و جوانان

در اغلب موارد سرطان معده قبل از چهل سالگی تشخیص داده می‌شود و علائمش بروز می‌کند اما تا قبل از آن مانند سنین بیست تا سی سالگی بسیار به ندرت دیده می‌شود که شخصی متوجه این بیماری شود زیرا همانطور که بیان شد نوعی سرطان خاموش است که افراد دیر متوجه آن شده و به همین دلیل نمی‌توانند درست و با زمان مناسب تحت درمان قرار بگیرند.در کشور ایالت متحده اکنون جوانان زیادی در رده سنی بیست سالگی به این نوع سرطان مواجه هستند اما در سایر کشور ها نیز به ندرت دیده می‌شود و آمار کمتر است.

سرطان معده در کودکان

معمولا بسار نادر است که کودکی دچار سرطان معده باشد اما اگر این مورد رخ دهد قطعا بسیار بیماری سخت و مشکلی بوده، به همین دلیل سریعا از جراحی و شیمی درمانی برای بهبود استفاده می‌شود. لازم است بدانید این بیماری در کودکان علائمی مانند دل درد و کم اشتهایی را به همراه دارد.

هر علامتی، نشانه سرطان معده نیست!

افراد زیادی وجود دارند که همیشه ترس از سرطان داشته و کوچکترین علائمی مانند یک دل درد ساده را به این بیماری نسبت می‌دهند. می‌توان گفت با این افکار و تنش های فکری شما فقط یک بیماری اضطراب همیشگی در خود به وجود می‌آورید بنابراین این عادت را ترک کرده و هر چند ماه از چکاپ های دوره ای تشخیصی برای سلامت خود استفاده نمایید. به یافته های اینترنتی اکتفا نکنید و حتما برای آزمایشات یا درمان به بهترین دکتر گوارش مراجعه فرمایید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴۳ دیدگاه ها
 1. Hosein

  دکتر پدربزرگ من از سرطان معده فوت کردن الان من باید هر چند ماه تست خون انجام بدم؟

  پاسخ
  • drtaheri

   سلام بله بهتر است انجام شود

   پاسخ
   • آرمان

    عالی بود

    پاسخ
 2. نازنین مجیدی

  دکتر با آزمایش خون تشخیص داده میشه؟

  پاسخ
  • drtaheri

   سلام در اکثر موارد بله

   پاسخ
 3. رؤیا

  ممنون از اطلاعات مفیدتون.میشه سرطان معده رو از خون و آندوسکوپی تشخیص ندن؟

  پاسخ
  • drtaheri

   خیر به جز موارد استثنا معمولا در اززمایش خون تشخیص داده میشود.

   پاسخ
 4. فاطمه فهیم

  سرطان معده با آندوسکوپی مشخص میشه؟

  پاسخ
  • drtaheri

   بله میتوان تشخیص اینگونه باشد.

   پاسخ
 5. مهتاب

  خیلی مطلب خوبی بود خسته نباشید

  پاسخ
 6. امیر

  چجوری میشه سرطان معده رو زودتر تشخیص داد ؟

  پاسخ
  • drtaheri

   در صورت وجود این بیماری در سابقه خانوادگی و مشاهده علائم مراجعه سریع داشته باشید و غافل نشوید.

   پاسخ
 7. درسا

  ممنون برای مطالب خوبتون

  پاسخ
 8. parastoo

  سلام آقای دکتر درد شدید معده به صورت مداوم هم میتونه از علائمش باشه؟

  پاسخ
  • drtaheri

   سلام درد ممکن است از مسائل دیگر نشات بگیرد. برای اطمینان معاینه حضوری انجام شود.

   پاسخ
 9. Sadaf

  نوجوان ها هم ممکنه به سرطان معده دچار بشن؟ مثلا ۱۳ تا ۱۴ سالگی

  پاسخ
  • drtaheri

   در موارد بسیار نادر بله

   پاسخ
 10. منیره

  خیلی توضیحات کامل و خوبی بود، ممنونم

  پاسخ
 11. محسن

  سرطان روده پس از جراحی امکان بازگشت دارد؟

  پاسخ
 12. کیوان

  دکتر جان عالی هستید

  پاسخ
 13. رویا سلیمی

  مرسی دکتر

  پاسخ
 14. شادی

  من درد معده شدید دارم ولی میترسم برم دکتر ک نکنه سرطان گرفته باشم چیکار کنم با ترسم کناربیام دکتر ممکنه درد معده به سرطان مربوط باشه؟

  پاسخ
  • drtaheri

   درد معده ناشی از بسیاری موارد اعم از رفلاکس معده، قولنج معده و بسیاری موارد دیگر است و حتما دلیل بر وجود سرطان نیست. برای اطمینان از سلامتی معاینات حضوری صورت گیرد.

   پاسخ
 15. زهرا

  چجوری میشه از سرطان معده جلوگیری کرد؟

  پاسخ
  • drtaheri

   موارد تاثیرگذار در متن کامل توضیح داده شده است.

   پاسخ
 16. زیبا

  نفخ و ترشح اسید معده زیاد میتونه باعث ابتلا به سرطان بشه ؟

  پاسخ
  • drtaheri

   سلام گاهی. باید رفلاکس مداوم حتما درمان شود.

   پاسخ
 17. مهسا

  سلام من میخوام وقت بگیرم
  قبلش چه ازمایشی باید بدم؟

  پاسخ
  • drtaheri

   سلام ازمایش های ملززوم کامل در متن توضیح داده شده است.

   پاسخ
 18. سالار

  سلام
  اصلیترین علایم اولیه رو‌‌ ممکنه بفرمایید؟ علایمی که خود فرد بتونه متوجه بشه. با سپاس

  پاسخ
 19. مینا

  مطلب خیلی خوبی بود ممنون

  پاسخ
 20. محمدرضا

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من پسری 22 ساله هستم ک از کودکی دچار ناراحتی معده بودم و 15 سالگیم مبتلا ب زخم معده شدم و تقریبا هروز ک از خواب بیدار میشدم مقداری از اسید معدمو بالا میاوردم و الان نزدیک یه سالو نیم هستش ک دیگ استفراغ صبحگاهی ندارم ولی همچنان لاغر هستم و با ورزش سعی میکنم وزنمو زیاد کنم اما خیلی سریع وزنم کم میشه بطوری ک طی دوروز وزنم از 61 به 57 رسیده و مدتی هست ک مدام توی دهنم مزه پلاسیدگی و عفونت رو حس میکنم موقع خوردن غذا. بنظرتون مبتلا ب سرطان معده هستم یانه. ممنون

  پاسخ
 21. فاطمه مرادی

  ممنون از مطلب مفیدتون

  پاسخ
 22. فرشته میرزایی

  معده ی عصبی میتونه به سرطان برسه؟

  پاسخ
 23. کیانا

  دکتر ریفلاکس معده ممکنه در طولانی مدت باعث سرطان معده بشه؟

  پاسخ
 24. melody

  مقاله مفیدی بود. موارد پیشگیری از سرطان جالب بود ممنون.

  پاسخ
 25. مهدی

  سلام شبتون بخیر
  شرمنده مذاحتمون می شم
  من 1.5 سال پیش ی معده درد ب شدت شدید گرفتم و 4 5 ساعت تحمل کردم و خوب شد بعد از ی مدتی من بیمار شدم و معدن بهم ریخت حدودا 3 4 ماه بعد از اون درد شدید و معدم بهم ریخت
  (معذرت می خوام) شل کار می کرد ن اینکه اسهال باشه
  دوباره 7 8 ماه پیش دوباره همون معده درد رو گرفتن ولی زمان بیشتری درگیر شدم و مراجعه کردم ب پزشک وقتی ب معدم گرما خورد یکم بهتر شد وقتی مراجعه کردم دکتر گفت اسپاسم معدس و ی آمپول داد ک تذریق کرد و من خبو شدم
  حدودا 2 3 ماه بعد دوباره درد گرفت و دوباره مراجعه کردم ب پزشک همون تشخیص رو داد سرم و آمپول تجویز کرد ولی تاثیری نداشت گفت مشکلی نیست برو خونه خوب می شه

  من اسرار بیشتری کردم ک معاینه بیشتری انجام بشه برام سنوگرافی نوشت از همه جا معده مثانه آپاندیس و….
  نتیجه آزمایش رو نشون دادم گفت هیچ مشکلی نیست
  من رفتم خونه و کمی عرق نعنا خوردم ب طور کامل خوب شدم
  ولی در کل این زمان من معدم شل کار می کرد العان دوباره معدم در گرفته (ن ب اون شدت) و نگران شدم ک نکنه سرطان معده یا چیز دیگ ای باشه
  بنظرتون لازمه دوباره ب پزشک مراجعه کنم؟

  پاسخ
  • drtaheri

   بله بهتر است بررسی بیشتری بشوید

   پاسخ
 26. مهنوش نورمحمدی

  سلام . ممنونم از مطالب
  من ۴ سال پیش معده درد شدم برای اولین بار و طولانی شد رفتم دکتر . تشخیص هلیکوباکتر. ورم معده و زخم های ریز متعدد بود
  سال ۹۸ .

  سال۹۹. بعدش با مصرف دارو ها ۲ بار اگر اشتباه نکنم معده ام بهم ریخته و یک بار معنایی داشتم
  بعد از مراجعه به پزشکان متعدد تشخیص شد رفلاکس معده و سندرم روده تحریک پذیر و دقیقا یادم نمیاد یک چیز دیگه هم بود

  پاسخ
 27. مهنوش نورمحمدی

  دختری ۲۴ ساله هست .
  سال بعد سال ۱۴۰۰ دوباره بعد از رژیم و ورزش معده ام خونریزی کرد . و بعد ماه رمضان بود
  یک روز روز گرفتم ولی معده درد میشدم
  دوباره دکتر و اندوسکوپی و آزمایش. و…
  نتیجه بازم ibs و التهاب معده و ..
  هر از گاهی بیشتر معده ام درد می‌گرفت.

  بعد خوردن غذا گاهی سنگین و خفه میشدم
  گاهی اوقات وسط قفسه سینه ام انگار چاقو خورده و میسوزه و درد میکنه .
  در این ۳ سال هر وقت معده ام بهم میریزه که بد باشه . سر گیجه میگرفتم ..

  سال ۱۴۰۱ . امسال بشتر معده درد شدم از تموم این ۴ سال امسال بدیرین بود

  امسال درد عجیبی در پایین شکمم سمت راست داشتم که تکون نمیتونستم بخورم .
  ۱۰ روز . دکتر زنان ‌. جراح . گوارش همه آزمایش هایی که فکر می‌کردیم و سونو ها انجام دادیم .
  دردی هست که پایین شکمم سمت راست هست و پهلو راست گاهی اوقات کمرم هست .

  دکتر گوارش در آخر گفت احتمالا عصبی هست . امسال چند عود کرده بود اول فروردین ۱۴۰۱ و برج ۶ و برج ۱۰ و همین الان .

  الان هم درد گرفته . ۶ ساعته .

  معده ام تو سال ۱۴۰۱ هم خیلی زیاد بود . معده درد مزمن در ۲ ماه اخیر هر از گاهی داشتم
  اما از اواسط اسفند خیلی بد شد
  اول هر چند روز غذا میخوردم با کم ترین مقدار غذا معده درد میشدم و سر سفره میوفتادم
  بعد بیشتر شد الان ۱ ماه میشه که فوق العاده اشتهام کم شده . وزنم ورزش نمیکنم حدودا ۱ماه و نیمه باشگاه نمیرم دیگه ولی ۳ کیلو شده . در یک ماه .
  علایمم توی این ۱ ماه

  کاهش اشتها
  درد گاهی اوقات قبل غذا
  بعد حتی لقمه کوچیک درد معده
  احساس خفگی و نفخ
  درد در قفسه سینه و گاهی اوقات سینه چپ
  گاهی اوقات ضعف شدید
  خستگی غیر طبیعی
  حالت تهوع
  در این ۱ ماه ۱ بار معنایی. مدفوع سیا و قیری
  گاهی وقت ها سبکی سر

  به تازگی حدودا ۲ یا ۳ روز احساس گر گرفتگی و تعریق هم دارم که تا الان نداشتم تو این ۴ سال .

  مخصوصا شب ها
  و یک حس کلافگی و داغی

  من به تازگی مادرم رو دیدم .
  ایشون سرطان روده داشته عمل کرده تومور ها برداشته . روه اش هم مقدار زیادی برداشتن .

  ایشون سرطان معده هم داشتن و الان معده مصنوعی دارن .

  من تازه متوجه شدم ژنش رو دارم از ظاهر و فنوتیپ ظاهری هم شبیه ایشون هستم

  حالا چیکار باید بکنم میترسم مریضی من ۴ سال شده ک مزمن شده سرطان نباشه .
  تازه مادرم سرطان معده و روده داشته

  چون سنمم کمه دکتر ها جدی نمیگیرن و من میترسم .
  راهنمایی کنید
  ممنون

  اشتهام خیلی کم شده ولی خیلی گرسنم نمیشه . معده ام با وجود اینگه خالیه انگار چولو گوشت خوردم .
  ممنون راهنمایی کنید

  سال ۱۴۰۱

  پاسخ
 28. نورمحمدی . م

  سلام دختری ۲۴ ساله هست . ۴ ساله هر چند وقت یک بار دچار معده درد میشوم .
  اولین بار سال ۹۷ . زخم های ریز متعدد . هیلکو باکتر و ورم معده داشتم .
  سال بعد سال ۱۴۰۰ دوباره بعد از رژیم و ورزش معده ام خونریزی کرد . و بعد ماه رمضان بود
  یک روز روز گرفتم ولی معده درد میشدم
  دوباره دکتر و اندوسکوپی و آزمایش. و…
  نتیجه بازم ibs و التهاب معده و ..
  هر از گاهی بیشتر معده ام درد می‌گرفت.

  بعد خوردن غذا گاهی سنگین و خفه میشدم
  گاهی اوقات وسط قفسه سینه ام انگار چاقو خورده و میسوزه و درد میکنه .
  در این ۳ سال هر وقت معده ام بهم میریزه که بد باشه . سر گیجه میگرفتم ..

  سال ۱۴۰۱ . امسال بشتر معده درد شدم از تموم این ۴ سال امسال بدیرین بود

  امسال درد عجیبی در پایین شکمم سمت راست داشتم که تکون نمیتونستم بخورم .
  ۱۰ روز . دکتر زنان ‌. جراح . گوارش همه آزمایش هایی که فکر می‌کردیم و سونو ها انجام دادیم .
  دردی هست که پایین شکمم سمت راست هست و پهلو راست گاهی اوقات کمرم هست .

  دکتر گوارش در آخر گفت احتمالا عصبی هست . امسال چند عود کرده بود اول فروردین ۱۴۰۱ و برج ۶ و برج ۱۰ و همین الان .

  الان هم درد گرفته . ۶ ساعته .

  معده ام تو سال ۱۴۰۱ هم خیلی زیاد بود . معده درد مزمن در ۲ ماه اخیر هر از گاهی داشتم
  اما از اواسط اسفند خیلی بد شد
  اول هر چند روز غذا میخوردم با کم ترین مقدار غذا معده درد میشدم و سر سفره میوفتادم
  بعد بیشتر شد الان ۱ ماه میشه که فوق العاده اشتهام کم شده . وزنم ورزش نمیکنم حدودا ۱ماه و نیمه باشگاه نمیرم دیگه ولی ۳ کیلو شده . در یک ماه .
  علایمم توی این ۱ ماه

  کاهش اشتها
  درد گاهی اوقات قبل غذا
  بعد حتی لقمه کوچیک درد معده
  احساس خفگی و نفخ
  درد در قفسه سینه و گاهی اوقات سینه چپ
  گاهی اوقات ضعف شدید
  خستگی غیر طبیعی
  حالت تهوع
  در این ۱ ماه ۱ بار معنایی. مدفوع سیا و قیری
  گاهی وقت ها سبکی سر

  به تازگی حدودا ۲ یا ۳ روز احساس گر گرفتگی و تعریق هم دارم که تا الان نداشتم تو این ۴ سال .

  مخصوصا شب ها
  و یک حس کلافگی و داغی

  من به تازگی مادرم رو دیدم .
  ایشون سرطان روده داشته عمل کرده تومور ها برداشته . روه اش هم مقدار زیادی برداشتن .

  ایشون سرطان معده هم داشتن و الان معده مصنوعی دارن .

  من تازه متوجه شدم ژنش رو دارم از ظاهر و فنوتیپ ظاهری هم شبیه ایشون هستم

  حالا چیکار باید بکنم میترسم مریضی من ۴ سال شده ک مزمن شده سرطان نباشه .
  تازه مادرم سرطان معده و روده داشته

  چون سنمم کمه دکتر ها جدی نمیگیرن و من میترسم .
  راهنمایی کنید
  ممنون

  اشتهام خیلی کم شده ولی خیلی گرسنم نمیشه . معده ام با وجود اینگه خالیه انگار چولو گوشت خوردم .
  ممنون راهنمایی کنید

  سال ۱۴۰۱

  پاسخ
 29. نورمحمدی م .

  سال ۹۹ و ۹۸ هم درگیر ibs و معده درد و رفلاکس بودم .
  خیلی نگرانم

  معده درد … باقی علایم با کنار
  این گر گرفتگی و داغی زیاد و کلافگی شبانه ربطی به عده ام داره ؟

  من علایم سرطان دارم ؟

  پاسخ
 30. نورمحمدی . م ه

  سلام دختری ۲۴ ساله هست . ۴ ساله هر چند وقت یک بار دچار معده درد میشوم .
  اولین بار سال ۹۷ . زخم های ریز متعدد . هیلکو باکتر و ورم معده داشتم .
  سال بعد سال ۱۴۰۰ دوباره بعد از رژیم و ورزش معده ام خونریزی کرد . و بعد ماه رمضان بود
  یک روز روز گرفتم ولی معده درد میشدم
  دوباره دکتر و اندوسکوپی و آزمایش. و…
  نتیجه بازم ibs و التهاب معده و ..
  هر از گاهی بیشتر معده ام درد می‌گرفت.

  بعد خوردن غذا گاهی سنگین و خفه میشدم
  گاهی اوقات وسط قفسه سینه ام انگار چاقو خورده و میسوزه و درد میکنه .
  در این ۳ سال هر وقت معده ام بهم میریزه که بد باشه . سر گیجه میگرفتم ..

  سال ۱۴۰۱ . امسال بشتر معده درد شدم از تموم این ۴ سال امسال بدیرین بود

  امسال درد عجیبی در پایین شکمم سمت راست داشتم که تکون نمیتونستم بخورم .
  ۱۰ روز . دکتر زنان ‌. جراح . گوارش همه آزمایش هایی که فکر می‌کردیم و سونو ها انجام دادیم .
  دردی هست که پایین شکمم سمت راست هست و پهلو راست گاهی اوقات کمرم هست .

  دکتر گوارش در آخر گفت احتمالا عصبی هست . امسال چند عود کرده بود اول فروردین ۱۴۰۱ و برج ۶ و برج ۱۰ و همین الان .

  الان هم درد گرفته . ۶ ساعته .

  معده ام تو سال ۱۴۰۱ هم خیلی زیاد بود . معده درد مزمن در ۲ ماه اخیر هر از گاهی داشتم
  اما از اواسط اسفند خیلی بد شد
  اول هر چند روز غذا میخوردم با کم ترین مقدار غذا معده درد میشدم و سر سفره میوفتادم
  بعد بیشتر شد الان ۱ ماه میشه که فوق العاده اشتهام کم شده . وزنم ورزش نمیکنم حدودا ۱ماه و نیمه باشگاه نمیرم دیگه ولی ۳ کیلو شده . در یک ماه .
  علایمم توی این ۱ ماه

  کاهش اشتها
  درد گاهی اوقات قبل غذا
  بعد حتی لقمه کوچیک درد معده
  احساس خفگی و نفخ
  درد در قفسه سینه و گاهی اوقات سینه چپ
  گاهی اوقات ضعف شدید
  خستگی غیر طبیعی
  حالت تهوع
  در این ۱ ماه ۱ بار معنایی. مدفوع سیا و قیری
  گاهی وقت ها سبکی سر

  به تازگی حدودا ۲ یا ۳ روز احساس گر گرفتگی و تعریق هم دارم که تا الان نداشتم تو این ۴ سال .

  مخصوصا شب ها
  و یک حس کلافگی و داغی

  من به تازگی مادرم رو دیدم .
  ایشون سرطان روده داشته عمل کرده تومور ها برداشته . روه اش هم مقدار زیادی برداشتن .

  ایشون سرطان معده هم داشتن و الان معده مصنوعی دارن .

  من تازه متوجه شدم ژنش رو دارم از ظاهر و فنوتیپ ظاهری هم شبیه ایشون هستم

  حالا چیکار باید بکنم میترسم مریضی من ۴ سال شده ک مزمن شده سرطان نباشه .
  تازه مادرم سرطان معده و روده داشته

  چون سنمم کمه دکتر ها جدی نمیگیرن و من میترسم .
  راهنمایی کنید
  ممنون

  اشتهام خیلی کم شده ولی خیلی گرسنم نمیشه . معده ام با وجود اینگه خالیه انگار چولو گوشت خوردم .
  ممنون راهنمایی کنید

  سال ۱۴۰۱

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =