دکتر امیر طاهری » مقالات عمومی » پولیپ روده بزرگ
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

پولیپ روده بزرگ

پولیپ روده بزرگ

بافت رشد کرده دیواره روده که به درون مجرای روده بزرگ برجسته شده است و میزان شیوع بیش از 50 درصد در افراد مسن تر از 60 سال می باشد . پولیپ ها زائد های کوچکی هستند که درون روده بزرگ رشد می کنند . این زائدهای کوچک معمولا علامتی را ایجاد نمی کنند اما می توانند باعث خونریزی، درد یا انسداد و گیر کردن مدفوع در روده بزرگ شوند . اهمیت پولیپ در این است که این پولیپ ها امکان این را دارند که تبدیل به سرطان روده شوند . در واقع اکثریت مواقع سرطان روده بزرگ از همین پولیپ های کوچک منشا می گیرند . چنان چه بتوان این پولیپ ها را در مراحل اولیه تشخیش داد و برداشت .  نقش خیلی موثری را در پیشگیری از سرطان روده بزرگ دارد . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • اندازه پولیپ روده بزرگ
  • برداشتن پولیپ روده
  • پاتولوژی پولیپ روده
  • پولیپ روده در کودکان
  • قرص برای پولیپ روده
  • پولیپ بدخیم روده بزرگ
  • آیا درمان گیاهی پولیپ روده امکان پذیر است؟
پولیپ روده بزرگ

پولیپ روده بزرگ

تشخیص پولیپ روده بزرگ

بهترین راه تشخیص پولیپ ها توسط دستگاه کولونوسکوپی است که در آن پزشک فوق تخصص گوارش پس از شستشوی روده بزرگ، لوله باریکی را از طریق مقعد وارد روده بزرگ می کند و با تمام قسمت های روده بزرگ را بازبینی می کند و چنان چه با پولیپی مواجه شود آن پولیپ باید حتما برداشته شود تا مانع از ایجاد سرطان روده بزرگ در طی سال های آینده شود .

دلایل ایجاد پولیپ روده بزرگ چیست ؟

علت دقیق ایجاد این زائد ها و یا پولیپ ها کاملا مشخص نیست اما عواملی که باعث افزایش شیوع این پولیپ ها می شوند . شامل مصرف کم فیبرهای غذایی مانند میوه و سبزی، مصرف زیاد مواد چربی، مصرف زیاد گوشت قرمز و چاقی می باشد .

اهمیتی که این پولیپ ها دارند پولیپ ها با افزایش سن بیشتر می شوند . در واقع بیش از نیمی از افراد مسن دارای پولیپ روده هستند و این پولیپ های روده منشا اصلی سرطان روده بزرگ هستند . بنابراین تشخیص به موقع و درمان آن ها نقش مهمی در پیشگیری از این سرطان دارند .

علائم پولیپ روده بزرگ

اگر پیش از هر گونه تغییر، بدخیمی، شناسایی و درمان شود خوب است . زمانی که از تبدیل آدنوم به سرطان طول می کشد، حدود هفت سال است .

سبب شناسی پولیپ روده بزرگ

به انواع نئوپلاستیک و غیر نئوپلاستیک (هیپرپلاستیک، پولیپ کاذب التهابی و هامارتوم) تقسیم می شود که اکثر آن ها پرولیفراسیون خوش خیم مخاط و زیر مخاط (آدنوم) هستند . اما به علت استعداد بدخیمی از نظر بالینی اهمیت دارند .

شرح حال پولیپ روده بزرگ

اغلب فاقد علامت است . گاه باعث خون ریزی، اسهال بلغمی یا کم خونی می شود یا به صورت نقطه شروع درهم روی روده عمل می کند .

معاینه پولیپ روده بزرگ

معمولا یافته ای وجود ندارد . ممکن است پولیپ اگر در بخش های تحتانی روده واقع شده باشد در معاینه رکتوم، لمس شود .

بررسی های پولیپ روده بزرگ

خون: شمارش گلبول خونی (کم خونی)

مدفوع: خون مخفی یا آشکار در مدفوع

آندوسکوپی: کولونوسکوپی روش استاندارد طلایی در بررسی این بیماری است . در سندرم های پولیپوز متعدد، برای بررسی پولیپ های بخش فوقانی دستگاه گوارش، آندوسکوپی این بخش برای جستجوی پولیپ های بخش فوقانی دستگاه گوارش ضروری است . پولیپ های برداشته شده را باید برای تعیین نوع بافت شناسی بررسی کنیم .

هموروئید اغلب در زمان حاملگی بروز می کند با بدتر می شود . فشار جنین به شکم، همچنینن تغییرات هورمونی بدن در زمان حاملگی باعث شل شدن و اتساع رگ ها می شود . دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

عوارض پولیپ روده بزرگ

تغییرات بدخیم در آدنوم های ویلوس و در سندرم های پولیپوز متعدد، خطر انسداد روده .

درمان پولیپ روده بزرگ

  • درمان آندوسکوپی

پولیپکوتی کولونوسکوپیک، خارج کردن مخاط به روش آندوسکوپیک . در مورد پولیپ های بزرگ رکتوم، جراحی میکروسکوپی، آندوسکوپیک از راه رکتوم .

  • جراحی

تومورهای بزرگ را باید با جراحی خارج کرد . در سندرم های پولیپوز متعدد (به ویژه پولیپوز خانوادگی کولون) کولکتومی ساب توتال زود هنگام، برای کاهش خطر بدخیمی، توصیه می شود .

مراقبت های پولیپ روده بزرگ

بیمار باید بسته به اندازه، نوع و تعداد پولیپ ها، در فواصل منظم با کولونوسکوپی پیگیری شود . غربال گری ژنتیک بستگان در سندرم های پولیپوز متعدد، گاه ضرورت دارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

تشخیص سرطان روده بزرگ

انسداد روده در کودکان

کولیت عصبی روده

چسبندگی روده

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =