دکتر امیر طاهری » یبوست » چه چیز باعث یبوست می شود
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

چه چیز باعث یبوست می شود

یبوست

بسیاری از مردم به اشتباه خیال می کنند یبوست یعنی ناتوانی در دفع روزانه ی مدفوع . اما اگر چنین بود بیشتر مردم را باید یوبس فرض می کردند و نظم در دفع مهم است، اما این نظم می تواند روزانه، دو سه روز یکبار یا حتی هفتگی باشد . “نرمال” بودن در این مورد بسیار گوناگون است .

یبوست یعنی این که مدفئع خیلی کم، خیلی خشک، خیلی مکرر باشد و به سختی دفع شود و شخص پس از هر اجابت مزاج احساس کند هنوز کاملا خالی نشده ست .

چه چیز باعث یبوست می شود

چه چیز باعث یبوست می شود

چه چیز باعث یبوست می شود ؟

هنگامی که مواد غذایی خیلی به کندی در روده ی بزرگ حرکت کنند، آب بیشتری از آن جذب بدن خواهد شد و مدفوع باقیمانده خشک تر می شود و دفع آن سخت است .

علل احتمالی یبوست به قرار زیر است:

  • مسافرت
  • تغییر رژیم غذایی
  • کاهش فعالیت بدنی طبیعی
  • آثار جانبی بعضی داروها یا ویتامین ها و مکمل های معدنی
  • بیماری زیربنایی، مثل نشانگان روده ی تحریک پذیر، دیورتیکولوز، مرض قند، کم کاری تیروئید (کمبود هورمون تیروئید کمتر از حد معمول در خون) .
  • دشواری های عصبی که مثلا عصبی از ماهیچه های مربوط به روده آسیب دیده باشد .
  • تنگ شدگی یا انسداد راه روده (بلوکاژ) .

درمان یبوست

اگر فقط گاهگاه دچار یبوست می شوید و نشانه ها یا ناراحتی های دیگری ندارید، ممکن است تغییر در رژیم غذایی و روش زیستی شما مشکل را حل کند . برای برطرف شدن فوری یبوست می توانید از ملین ها (laxatives) یا تنقیه کم حجم مقعدی استفاده نماید؛ داروی ملین را می توانید با تجویز متخصص گوارش و از داروخانه ها تهیه نمایید . اما به این درمان های شیمیایی تکیه نکنید؛ تکرار آن ها ممکناست باعث ضعف ماهیچه های روده شود و یبوست را بدتر کند . (همچنین از مسهل ها و پاک کننده های روده احتراز کنید، زیرا می توانند موجب دهیدراتاسیون شوند و آثار جانبی جدی ایجاد کنند) . خوردن غذاهای الیافی بیشتر سالم ترین راه برطرف کردن یبوست و جلوگیری از یبوست است . (از داروهای حجم دار مه حجم مدفوع را زیاد می کنند می توان گاهی استفاده کرد) . این نوع داروها را حتما با مقدار زیادی آب یا آب میوه باید خورد .

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد

اگر پیش از این هرگز یبوست نداشته اید و به طور ناگهانی دچار کم حرکتی روده شدید اگر تغییری در حالات و عادات روده ای تان پیدا شد و بیش از چند هفته دوام پیدا کرد، و اگر احساس کردید مرتب به داورهای ملین نیاز دارید، یا اگر به هر کدام از نشانه های زیر برخورد کردید، به متخصص گوارش مراجعه نمایید :

  • مدفوع خونی یا سیاه شد .
  • یبوست سه هفته یا بیشتر طول بکشد .
  • شکم درد یا احساس درد هنگام حرکت دادن روده ها .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات دکتر امیر طاهری:

درمان یبوست شدید

یبوست نشانه چیست ؟

مواردی که باعث تشدید یبوست می شود

پیشگیری و درمان یبوست

آشنایی با یبوست

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 3 =

Call Now Button