مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

چسبندگی روده

 چسبندگی روده

چسبندگی روده یکی از دلایل انسداد روده می باشد . شکم درد ، استفراغ و اسهال از نشانه های چسبندگی روده می باشد و می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد . انسداد دستگاه گوارش و یا روده ها بعد از قسمت اثنی عشر می تواند در هر جایی از این مسیر رخ دهد . بر اثر همین حالت ها حرکت عادی مواد غذایی و عمل دفع باهم مختل می شود و نشانه های بیماری را ایجاد می کند این نوع از انسداد روده با جراحی کاملا از بین می رود که می توان به  جراحی قبلی شکم و انجام عکس العمل هایی در داخل حفره شکم که باعث چسبندگی روده می شود ، اشاره کرد . چسبندگی ها همان جایگاه زخم های باقی مانده از عمل های قبلی می باشد که بر روی روده ها به وجود آمده اند .

 چسبندگی روده

نشانه های چسبندگی روده

نفخ حاد – درد در شکم – کم شدن اشتها – تهوع – استفراغ – یبوست – اسهال – تورم شکم – گرفته شدن عضلات شکم – تب – از نشانه های ابتلا به چسبندگی روده می باشد. دردهایی که در شکم به وجود می آیند ار ابتدا به صورت کم و گاها اتفاق می افتد  اما با کامل شدن انسداد روده و یا حادتر شدن بیماری  دردها به شدت زیاد می شود و به صورت دائمی بیمار را اذیت می کند  شکم دچار سر و صدای زیاد می شود و حالت اسهال و استفراغ در بیمار به وجود می آید . اگر انسداد روده دیر تشخیص داده شود احتمال دارد روده پاره شود و اختلالات تنفسی رخ دهد و در آخر باعث مرگ شود .

انسداد روده بر چه دلایلی رخ می دهد

دلایل مختلفی می تواند انسداد روده را به وجود بیاورند که عبارتند از تنگ شدن روده – روده کوچک و بزرگ دچار پیچ خوردگی می شوند –  توهم رفتگی روده می توان اشاره کرد . برخی از چسبندگی های روده از نوع ملتهب شدن هستند که بیماری های عفونی مانند سل شکمی از دلایل به وجود آمدن انسداد روده است که در وضعیت خفیف چسبندگی روده با نشانه هایی مثل دل درد – تهوع و استفراغ و ….. و در شرایط مزمن با درگیری حفره ی شکمی همراه است .

درمان

درمان چسبندگی روده بستگی به نوع آن دارد و می توان از روش های مختلف آن را درمان کرد ابتدا برای درمان انسداد روده باید از خوردن و آشامیدن جدا خودداری شود و از طریق سرم برای محافظت از آب بدن استفاده شود . اما اگر این بیماری شدید شود فقط با عمل جراحی می توان قسمتی که بسته شده است را برداشت و به آن بهبود بخشید . اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود درمان آن به چند ماه و اگر دیر تشخیص داده شود ممکن است عوارضی را برای بیمار داشته باشد .

راه‌های پیشگیری از چسبندگی روده

می توان با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش به پیشگیری از چسبندگی روده اقدام کرد.

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

با تشکر، مدیریت وب سایت دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
شما عزیزان می توانید در صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید

کنید .

 

 

 

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱ دیدگاه
  1. Nasi

    سلام من چسبندگی روده دارم واینکه دکترگفته نیازی به عمل نیست اوایل این ماه بستری بودم بعدالان دوباره معدم دردمیکنه بایدحتماعمل بشه چه چیزایی برای چسبندگی روده خیلی خوبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 1 =