دکتر امیر طاهری » تشخیص بیماری » بیوپسی پروستات
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که پزشک نیاز داشته باشد تا بافت کوچکی از پوستات را برای آزمایش سرطان داشته باشد. انجام بیوپسی بعد از انجام برخی از آزمایشات غربالگری مانند آزمایش خون و سایر آزمایشات انجام می شود که با تجویز پزشک انجام می شود. بیوپسی پروستات در واقع روشی قطعی برای ابتلا از سرطان پروستات بوده و این فقط یکی از راه های تشخیص این بیماری می‌باشد. در صورتی که سرطان پروستات با این نمونه برداری تشخیص داده شود، سایر مراحل برای تشخیص میزان سرعت پیشرفت و گزینه های درمان صورت می‌گیرد.

پروستات چیست؟

نوعی سرطان رایج بین مردان است که در سال افراد زیادی را درگیر می نماید. با این حال برای اکثر مردانی که به سرطان پروستات مبتلا می شوند، راه درمانی وجود دارد. درمان سرطان پروستات بدون بیوپسی انجام نمی شود . پروستات زیر مثانه و در جلو و سمت راست روده قرار دارد. پروستات یک غده گردویی شکل است که محل نگهداری از اسپرم را در آلت تناسلی مردان بر عهده دارد. اگر این غده بیش از حد بزرگ شود می تواند از خروج ادرار از مجاری ادراری جلوگیری نماید.

چه زمانی به بیوپسی احتیاج دارید؟

زمانی که فوق تخصص گوارش خوب می خواهد بررسی های بیشتری بر روی سطح آنتی ژن های پروستات (PSA) موجود در خون را به دست اورد و یا در طی بررسی ها با یک توده غیر طبیعی مواجه شده است. این بررسی ها یا توسط پزشک انجام می شود و یا با سونوگرافی و سپس با بیوپسی انجام می شود.

مزایای انجام بیوپسی پروستات

  • مزیت این روش این است که شما مطمعن خواهید شد که به سرطان پروستات مبتلا هستید یا دچار این بیماری نیستید.
  • میزان تهاجمی بودن سرطان مشخص می‌شود و میزان گسترش آن برای شما تعیین خواهد شد.
  • مراحل اولیه سرطان را نشان داده و میزان رشد تومور های سرطانی را نشان می‌دهد.
  • با تشخیص سریع، از پیشرفت این بیماری با سرعت بالا جلوگیری خواهد کرد.

روش های درمانی پروستات

در صورت داشتن سرطان پروستات در صورتی که فرد نیاز به انجام جراحی پروستات باشد جراحی انجام می شود این برای افرادی است که در مراحل اولیه بوده و سرطان پیشرفت نکرده است.

سایر روش های درمانی

  • تابش
  • کریوتراپی (با استفاده از دمای بسیار سرد برای بستن سلول های سرطانی)
  • هورمون درمانی
  • شیمی درمانی

با توجه به موارد فوق بیماران باید با توجه به توصیه پزشک به طور مداوم آزمایش خون، معاینه مستقیم رکتوم و احتملا بیوپسی پروستات توسط متخصص گوارش انجام دهند تا درمان تکمیل گردد.

رایج ترین روش بیوپسی پروستات

یکی از رایج ترین نمونه برداری های سرطان پروستات، trus می‌باشد که با استفاده از سوزنی نازک، از بافت غده پروستات، نمونه ای کوچک می‌گیرند. در این روش باید فرد بر تخت به گونه ای دراز بکشد که پاهای خود یعنی زانو ها را به سمت قفسه سینه جمع کند و بعداز آغشته کردن سر دستگاه به روغن، عملیات بیوپسی انجام و پزشک تمامی موارد را در مانیتور مشاهده می‌کند. در صورتی که لازم باشد عملیات نمونه برداری از طریق سوزنی باریک انجام می‌شود.

نحوه انجام بیوپسی پروستات

در این روش بعد از تجویز پزشک و مراجعه به متخصص، به راحتی نمونه برداری به این صورت انجام می شود. بیوپسی پروستات در ده دقیقه و با وارد کردن یک سوزن از طریق دیواره رکتوم و استخراج سلول ها انجام می شود. در این روش دو نمونه از قسمت های مختلف پروستات گرفته می شود. این روش بسیار ساده است ولی ممکن است برای برخی از افراد درد به همراه داشته باشد و یا در زمان ادرار خود مقداری خون مشاهده کنند.تمامی این موارد ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد. نمونه های گرفته شده به آزمایشگاه مربوطه فرستاده می شود تا با میکروسکوپ به بررسی دقیق برسد. دریافت نتیجه بین 3 تا 7 روز به طول می انجامد. اگر فردی در این میان تشخیص داده شود که سرطان پروستات دارد باید تحت درمان های تخصصی قرار بگیرید. با این حال گفتن این نکته ضروری است که امروزه سرطان پروستات درمان پذیر می باشد.

بیوپسی

معایب بیوپسی در سرطان پروستات

در صورتی که هر گونه علائم یا عوارضی را پس از بیوپسی مشاهده کردید و احتمال دادید که به دلیل انجام این روش ایجاد شده است، با پزشک خود مشورت کنید تا این موارد تشدید نشوند.

  • یکی از عوارضی که ممکن است بیوپسی به همراه داشته باشد، احتمال ابتلا به عفونت است.و افرادی که از این روش تشخیصی استفاده می‌کنند باید حتما این احتمال را جدی گرفته و موارد بهداشتی را بسیار رعایت کنند.
  • در صورتی که از دارو های رقیق کننده خون استفاده می‌کنید باید حتما در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز، مصرف این داروها را قطع کنید. زیرا ممکن است حین بیوپسی و نمونه برداری سبب بروز مشکل شود.

عوارض جانبی کوتاه مدت بیوپسی

درد و ناراحت در ناحیه مقعد: احتمال این مسئله که تا چند روز بعد از انجام بیوپسی درد وجود داشته باشد، هست. درد احتمالا در ناحیه زیر شکم نیز به صورت خفیف احساس شود.

خونریزی کوتاه مدت: ممکن است تا حدود پنج روز بعد از بیوپسی، هنگام تخلیه ادرار یا دفع مدفوع، مقداری خون مشاهده کنید که جای نگرانی نداشته و امری کاملا طبیعی است. حال شاید این مورد تا یک ماه در زمان تخلیه مایع منی نیز مشاهده شود، توصیه می‌شود با اینکه این امر طبیعی بوده اما با این حال با پزشک مشورت نمایید.

احتباس ادراری: برخی از آقایان اظهار دارند که بعد از انجام بیوپسی تا مدتی قادر به تخلیه ادرار نیستند و دچار احتباس ادراری شده اند. این مورد اغلب به دلیل تورم در ناحیه پروستات بعد از بیوپسی بوده و به همین دلیل فرد با کمی مشکل ادرار را تخلیه می‌کند. برای رفع این مورد باید آب بیشتری در طول شبانه روز استفاده کرد اما اگر برای مدت زمان طولانی این مشکل همچنان حل نشده بود حتما با پزشک خود مشورت کنید تا به احتبباش ادراری حاد تبدیل نشود.

مشکل در انزال: در برخی موارد دیده شده که فرد پس از مراجعه حضوری بعد از بیوپسی اظهار دارد که دچار بی اختیاری در کنترل انزال خود شده است و به همین دلیل توصیه می‌شود تا مدتی بعد از بیوپسی پروستات از وسایل جلوگیری بهداشتی استفاده نمایید.

اگر جواب بیوپسی پروستات مثبت شد باید چه کار کرد؟

پاسخ مثبت در نمونه برداری بیماری بدخیم قطعا که شوکه کننده است اما باید فکر خود را جمع کرده و استرس را کنار بگذارید و فقط بر روش های درمان و تاثیر مثبت درمان تمرکز کنید. برای اخذ پاسخ نمونه برداری بیوپسی حتما با یک همراه باشید. تمامی سوالاتی که در ذهن دارید را همان موقع از پزشک بپرسید تا اطلاعات خود را نسبت به این بیماری تکمیل کنید.

بیوپسی چه مدت زمان لازم دارد؟

مدت زمانی که برای انجام بیوپسی مورد نیاز است، حدود 20 الی 40 دقیقه می‌باشد. برای برخی افراد در این روش از بیهوشی عمومی استفاده می‌کنند و در این صورت مدت زمانی را برای رفع بیهوشی باید در نظر گرفت. بعد از انجام این روش حتما باید فردی همراه شما را همراهی کند و تازمانی که شما حداقل یک بار ادرار نکرده‌اید نباید شما را ترک کند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + نوزده =