دکتر امیر طاهری » درمان بیماری » بیماری های گوارشی کودکان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بیماری های گوارشی کودکان

بیماری های گوارشی کودکان

دستگاه گوارش به دلیل اینکه اولین اندامی است که با مواد غذایی در ارتباط است، رژیم غذایی نامناسب اثرات نامطلوبی را بر این دستگاه می گذارد. در این مقاله قصد داریم با یک سری از این اختلالات گوارشی به خصوص در کودکان آشنا شویم چرا که اختلالات گوارشی از کودکی همراه ما است و در کودکان خود را به صورت اسهال و دل پیچه و استفراغ بروز می دهد. سهم بیماری های گوارشی بیماری های عفونی و غیرعفونی هستند.

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

اهمیت بیماری اسهال و استفراغ

چیزی در حدود 2 میلیارد مورد اسهال در جهان، در کودکان زیر 5 سال اتفاق می افتد و چیزی در حدود 700 هزار مرگ و نزدیک به بیش از 10 درصد علل مرگ کودکان زیر 5 سال را اسهال و استفراغ تشکیل می دهد. خانواده ها باید به این بیماری مهم توجه بسیاری داشته باشند و پزشک و خانواده باید آن را به خوبی مدیریت کنند تا با عوارضی به وجود آمده در اثر آن روبه رو نشوند.

تعریف کلی اسهال و استفراغ

به طور کلی هرگونه تغییر در دفعات دفع و هر گونه تغییر در قوام مدفوع نسبت به قبل را می توان اسهال تلقی کرد و خروج با فشار محتویات معده به دلیل اسپاسم شکم خروج از راه دهان، استفراغ نام می گیرد.

اسهال چیست؟

اسهال بخشی از مشکلات مربوط به بیماری های عفونی است که می تواند دستگاه گوارش را درگیر کنند که در راس آنها ویروس ها هستند. ویروس ها به دلیل درگیری و التهابی که در معده ایجاد می کنند پرزهای داخل آن را از بین می برند و نظم گوارش بهم می ریزند. از جمله مشکلاتی که می تواند ایجاد کند شامل درد شکم، تب خفیف، اسهال و استفراغ و دل پیچه می باشد. مهم ترین عارضه ای که ایجاد کند، از دست دادن آب و املاح بدن می باشد که می تواند برای کودک خطرساز باشد. صرف نظر اینکه عفونتی در کار باشد یا نباشد تامین آب و املاح برای کودک بسیار مهم است و باید آن را جبران کرد.

انواع اسهال

اسهال ویروسی

با توجه به اهمیت موضوع ، عوامل ویروسی اغلب اوقات ظرف 6 روز در بدن از بین می رود اما گاهی اوقات دلایل مهمی خارج از دستگاه گوارش وجود دارد و ممکن است علائم گوارشی را تقلید و ایجاد کنند. مانند بیماری مننژیت، گلودرد یا عفونت گوش ممکن است در  کودک بروز اسهال و استفراغ کند بنابراین توجه به اینکه این اسهال و استفراغ ابتدا عفونی است یا غیرعفونی و آیا این اسهال و استفراغ ناشی از درگیری داخل گوارش اتفاق افتاده است یا خارج از سیستم گوارش می باشد.

علائم اسهال ناشی از اختلال گوارشی

معمولا ویروس هایی که وارد گوارش می شوند اغلب اوقات از راه دهان وارد می شوند اکقر اوقات به دلیل اینکه این وبروس ها تعداد کمی عامل را به شدت منتقل می کند

 • ابتلا به عفونت های وارد شده به دستگاه گوارش اغلب اوقات در اطرافیان یک نمودی دارد.
 • این کودکان با یک بی حالی، تب خفیف، دل پیچه های خفیف و کم و اسهال و استفراغ بیماری را آغاز می کنند.
 • دفع مدفوع شل و آبکی با حجم زیاد
 • دفع مدفوع کم و خلطی و خونی
بیماری های گوارشی کودکان

بیماری های گوارشی کودکان

مراقبت کودک در دوران اسهال

صرف نظر اینکه علت اسهال و استفراغ چه عفونی باشد، چه غیر عفونی و چه بیماری خارج از دستگاه گوارش اتفاق افتاده باشد ، در پرسه اسهال و استفراغ آب بدن از دست می رود و همین امر بسیار خطر آفرین می باشد بنابراین خانواده ها باید علائم کم آبی را در کودکان خود بشناسند و بتوانند تا زمان مراجعه به پزشک حداقل یک درمان مقدماتی را ارائه دهند.

کم آبی های بدن به چند دسته تقسیم می شود؟

 • خفیف: گاهی کم آبی آن قدر نامحسوس است اکثر خانواده ها متوجه نمی شوند و پزشک حین معاینه متوجه این مساله شود
 • متوسط: کم کم این هشدار را به خانواده ها می دهد که یک سری علائمی تهدید کننده حیات کودک می باشد بی حال می شوند میزان اشک کم می شود وستی خشک پیدا می کنند مخاط ها خشک می شود چشم ها گود می افتد ملاج کودکان کم سن تر فرو رفته می شود کاهش حج ادرار عطش زیاد کودکان به آب افزایش ضربان قلب تپش قلب که باید فورا کم آبی کودک جبران شود
 • شدید: کم آبی های شدید می تواند کشنده باشد ادرار کاملا قطع می شود تنفس ها سخت می شود بیحالی بسیار زیاد و در مواقعی موجب اختلال هوشیاری کودکان می شود که مراقب های ویژه ای باید در مورد آنها صورت گیرد.

غذای های مناسب برای اسهال کودکان

 • مصرف شیر با حجم کم و دفعات زیاد در کودکان شیرخوار
 • مواد غذایی که در پرسه اسهالی مفید می باشد غذاهای پرکربوهیدرات هستند برنج، گوشت مرغ و گوسفند، سیب زمینی نان ماکارونی در کودکانی که کمی سن بالاتری دارند
 • مصرف میوه و آب میوه طبیعی و مصرف میوه هایی مانند موز سبز
 • تامین آب و املاح بدن با سرم خوراکی

غذای های مضر در اسهال کودکان

 • نوشابه ها
 • آب میوه های صنعتی

علائم وجود اسهال در کودکان

 • تب
 • بی حالی شدید
 • استفراغ شدید
 • عدم تحمل تغذیه
 • اسهال خلطی و خونی
 • وجود درد شکمی شدید

 

به طور کلی اسهال و استفراغ مانند یک شوکی به بدن است که هم موجب مرگ می شود و هم می تواند زمینه ساز سوتغذیه و اختلالات رشد باشد. در صورت مشاهده هر گونه اسهال  و استفراغی در کودک خود از هر گونه خوددرمانی پرهیز شود و حتما با پزشک متخصص مشورت شود و با او در تماس باشید.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر امیر طاهری فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی

 

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

 

تغذیه و بیماری های گوارشی

سوءهاضمه

اسهال حاد

اسهال میکروبی در تابستان

 

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =

Call Now Button