دکتر امیر طاهری » درمان کولیت » بیماری التهاب روده
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بیماری التهاب روده

بیماری التهاب روده

بیماری التهابی روده یک بیماری نسبتاً شایع می باشد که از هر 1000 نفر یک نفر به این بیماری دچار می شوند. اگر فردی به صورت مداوم و مکرر دچار مشکل اسهال باشد و این اسهال همراه با خون و ماده مخاطی و چرک باشد و به همراه دل درد باشد می توان گفت این فرد دچار التهاب حاد روده شده است. التهاب روده به طور کلی یک بیماری مزمن شمرده و اطلاق می شود. این بیماری به دو شکل پیدا و پنهان وجود دارد. در التهاب پنهان روده هیچگونه علائمی در طولانی مدت وجود ندارد و باید مدتی بگذرد تا علائم خود را یکی یکی و تدریجی نمایان کنند. بسیاری از مواقع ممکن است این بیماری مزمن علائم شدید خود را به صورت پیشرفته و یکباره نشان دهد.

 

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

انواع بیماری التهاب روده

بیماری التهاب روده به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

بیماری کرون : بیماری کرون تمام جداره لوله گوارش و هر دو روده بزرگ و کوچک را درگیر می کند. در بیماری کرون بیشتر روده باریک درگیر می شود و احتمال جراحی های مکرر بسیار زیاد است و بیمار ممکن است به علت تنگی های ایجاد شده در روده تحت عمل جراحی قرار گیرد. 50 تا 70 درصد بیماران احتمال جراحی دارند.

کولیت اولسراتیو یا کولیت زخمی : فقط روده بزرگ را به صورت غیرمنتشر و جداگانه یعنی ( بخشی مبتلا و بعضی قسمت ها سالم ) درگیر می کند. در کولیت زخمی احتمال عمل جراحی بسیار پایین می باشد و در ابتدا ممکن است 10 تا 20 درصد از بیماران به اعمال جراحی نیاز پیدا کنند.

علائم التهاب روده

مشخصه هر دو نوع این بیماری مزمن بودن آن است یعنی وقتی فرد دچار این بیماری ها می شود می توان گفت همیشه و تا پایان عمر گرفتار آن می باشد. خوشبختانه علی رغم مزمن و مادام العمر بودن این بیماری اگر داروهای تجویز شده از سوی پزشک متخصص گوارش به صورت دقیق و منظم مصرف شود مشکلی برای بیمار به وجود نمی آورد و بیماری پیشرفت زیادی ندارد و کاملا تحت کنترل قرار می گیرد و زندگی فرد تحت هیچ شرایطی مختل نمی شود. از شایع ترین علائم التهاب روده می توان به عوارض تنگی روده و داخل شکم بین لوپ ها و قوس های روده و بین روده و پوست جداره شکم و خروج ترشحات روده و چرک از آن، اشاره کرد. همچنین ممکن است بین لوپ های روده، مثانه، دستگاه تناسلی و ناحیه مقعد زنان ممکن است فیستول هایی ایجاد شود یعنی مسیرهای ریز و کانالی ممکن است به وجود بیاید و از طریق آنها چرک و ترشحات روده خارج شود.

علائم بیماری کرون

در هر دو نوع این بیماری علائم و عوارض خارج از سیستم گوارش نیز ممکن است وجود داشته باشد به طور مثال اسکلت، مفاصل، عضلات و چشم ممکن است درگیر این بیماری شود. درگیری کبد و مجاری صفراوی که نوع شدیدتر فرم بیماری می باشد و باعث ایجاد تنگی مجاری صفرا می شود و در نهایت بعد از چند سال ممکن است فرد مجبور به پیوند کبد شود. اما در بیماری کرون معمولا علائم خود را به صورت اسهال خونی و درد شکم نشان می دهد.

علائم بیماری کولیت اولسراتیو یا کولیت زخمی

از علائم شایع بیماری کولیت روده به اصطلاح ساده تر اسهال خونی مداوم و مزمن می باشد. این علائم ممکن است در طولانی مدت و به صورت ناگهانی ظاهر شود. علامت کولیت زخمی معمولا بیشتر به صور اسهال می باشد و درد شکمی کمتر اتفاق می افتد.

التهاب روده و سرطان

احتمال سرطان روده در نوع کرون که بیماری تمام سیستم گوارش را در برمی گیرد، در طول مسیر و در قسمت هایی که التهاب وجود دارد در طی مدت 10 تا 20 سال احتمال سرطانی شدن آنها وجود دارد. در کولیت زخمی که بیماری محدود به روده بزرگ می باشد طبیعتا احتمال سرطانی شدن فقط در محدوده روده بزرگ وجود دارد و هرچه درمان منظم تر باشد و التهاب تحت کنترل باشد احتمال سرطانی شدن آنها کمتر می شود و به اصطلاح ممکن است در مواردی که حتی در قسمت چپ روده بزرگ درگیر می شود این احتمال به صفر می رسد.

بیماری التهاب روده

بیماری التهاب روده

 

علت ایجاد بیماری التهابی روده

یکی از رایج ترین علل ایجاد بیماری التهاب روده باکتری های روده می باشد. باکتری های موجود در روده به بافت های روده حمله می کنند و باعث التهاب روده می شوند. آنچه که مهم است و پزشکان توصیه می کنند این است که یک رژیم غذایی مناسب و انجام آزمایش کلی سالی دو بار می توان از انواع بیمار ها می توان پیشگیری کرد.

توصیه های مهم در بیماری التهابی روده

 • در طول روز استفاده از نوشیدنی ها و مایعات و مقدار زیاد آب فراموش نشود.
 • استفاده از مولتی ویتامین ها
 • استفاده از یک رژیم غذایی مناسب
 • و در صورت کاهش وزن زیاد حتما با پزشک متخصص گوارش مشورت کنید.

 

 

راه های ارتباطی با دکتر امیر طاهری:

86 97 88 22 -021

info@doctor-taheri.ir

پبج اینستاگرام

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱ دیدگاه
 1. محمدآقا

  سلام.من دو سه ماه هست که به تشخیص پزشک حدود ۳۰ سانتیمتر روده ام درگیر شده
  برام کپسول مزالازین تحویز کردن و بعد از دوروز که خوردم ‌اسهالم برطرف شد الان حال عمومیم خوب هست و رژیم نسبتا منظمی هم رعایت میکنم.سوالی که دارم این هست که چه مدت باید دارو مصرف کنم این طور که پزشکم میگفت باید حداقل سه سال مصرف کنم و بعد از سه سال کم کم دز دارو رو کم کنه…کسانی رو می شناسم که حدود ۷ سال اصلا دارو مصرف نپی کرده و حالش خوب بوده آیا با رعایت رژیم دقیق میشه کنترلش کرد یل اینکه داروها باید همیشه مصرف بشن؟…برای من فعلا مزالازین مناسب بوده

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − یک =

Call Now Button