دکتر امیر طاهری » معده » مزیت بالون معده
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

مزیت بالون معده

یکی از جدیدترین روش های لاغری، گذاشتن بالون معده است. بالون  می تواند بخشی از معده را اشغال نماید و در نهایت سبب احساس سیری خواهد شد. در واقع این وسیله یک توپ پر از هوا یا مایع می باشد که از آن به صورت موقت در درون معده استفاده شده و به طور معمول حاوی هوا سبک تر خواهد بود .

حجم معده با اینکار، حدود دویست گرم کاهش می یابد . افرادی که با رژیم غذایی موفق به کاهش وزن نشدند و قصد انجام جراحی را ندارند می توانند از بالون معده استفاده نمایند.

بالون معده

بالون معده چگونه در معده قرار داده می شود؟

این روش، یک روش ذرمانی است که به صورت سرپایی انجام می گیرد که می تواند یا با بیهوشی و یا با یک آرامش بخش انجام شود. نحوه گذاشتن آن به این صورت است که :

 1. در مرحله اول پزشک با یک کاتتر متصل به بالن را از گلو به معده وصل می کند.
 2. در مرحله دوم پزشک متخصص لوله آندوسکوپی حاوی دوربین را درون معده قرار می دهد.
 3. در مرحله سوم و با مشاهده درون معده، بالون را با ماده شور پر می کند.
 4. در مرحله چهارم و با پرشدن بالون به قدر کافی، درون معده حالت شناور پیدا می کند.
 5. در مرحله آخر نیز فرد پس از چند ساعت استراحت و با تجویز پزشک می تواند مرخص شود.

تمامی این مراحل 30 دقیقه به طول می انجامد.

بالون معده چه خطرات و عوارضی می تواند داشته باشد؟

این روش یک روش موثر در لاغری است که بدون عارضه خواهد بود، اما این روش همانند آندوسکوپی عوارض جانبی خواهد داشت . افرادی که اینکار انجام می دهند با عوارض جانبی همچون درد و تهوع، ریفلاکس معده، سوء هاضمه، نفخ شکم و اسهال می باشد . این علائم موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود .

گاهی اوقات خطراتی جدی همانند ترکیدن یا سوراخ شدن بالون وجود دارد که این نوع خطرات نادر است، اما به منظور پیشگیری از بروز چنین عوارضی بهتر است به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

چه اقداماتی قبل از گذاشتن بالون معده باید صورت گیرد؟

در صورتی که قصد انجام اینکار باید آزمایش های زیر انجام شود :

 •  آزمایش خون
 • تست بارداری
 • نوار قلب
 • تست ریه
 • آندوسکوپی
 • رادیوگرافی قفسه سینه

 

چطور بالون معده را بر می دارند ؟

زمانی که تصمیم به برداشتن بالون معده را داشته باشید، بایستی ابتدا بالون را خالی می نمایند، سپس با کمک آندوسکوپی و از طریق دهان آن را خارج می کنند. زمانی که بالون برداشته می شود اندازه معده به اندازه قبلی برمی گردد این یکی از نکاتی است که بایستی در زمان خروج رعایت شود.

 

آیا به محض برداشته شدن بالون معده، افزایش وزن خواهیم داشت؟

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که، آیا برداشتن بالون سبب می شود تا افزایش وزن داشته باشیم؟ این روش تاثیر همیشگی و دائمی نخواهد داشت اما داشتن رژیم غذایی سالم و سبک زندگی خوب بسیار حائز اهمیت می باشد . زمانی که بالون خارج می شود حجم معده زیاد خواهد شد لذا بهتر است سبک زندگی خود را تغییر دهید و رژیم غذایی مناسب داشته باشید .

بالون معده چه مزایایی دارد؟

یکی از مهم ترین مزیت های این روش، پیشگیری از خطرات احتمالی و جراحی است . بالون معده در کوتاه ترین زمان ممکن بدون هیچ گونه داروی بیهوشی قابل انجام است . بالون معده یک روش مقرون به صرفه است، اما یک روش موقتی است که می تواند منجر به کاهش وزن شود .

 

چه افرادی کاندیدای بالون معده هستند؟

در صورتی که قادر نیستید با رعایت رژیم غذایی و انجام فعالیت های ورزشی وزن خود را نگه دارید، یا در صورتی که به دلیل اضافه وزن به بیماری مبتلا هستید در این زمان می توانید از این روش استفاده نماید . در صورتی که قصد انجام چنین کاری دارید بهترین گزینه مشورت با یک پزشک است تا پس از بررسی شاخص توده بدنی و شرایط بدن گزینه مناسب پیشنهاد شود.

 

کلام آخر

یکی از بهترین روش های لاغری و موقتی بالون معده است . در صورتی که از طریق انجام فعالیت های ورزشی و رژیم غذایی نتوانسته اید به وزن ایده آل برسید می توانید با مشورت یک متخصص گوارش بالون معده را انجام دهید .

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =