دکتر امیر طاهری » دستگاه گوارش » مراقبت‌های بعد از بوتاکس معده شامل چه مواردی است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

مراقبت‌های بعد از بوتاکس معده شامل چه مواردی است؟

مراقبت‌های بعد از بوتاکس معده یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل بر نتیجه عمل است. شناخت و رعایت برخی نکات مراقبتی دارای اهمیت بسیار است و باید برای حفظ نتیجه بوتاکس در ناحیه معده حتما رعایت شوند تا به تناسب اندام بهتری نیز برسید. رعایت اصولی این نکات، به شما کمک می‌کند تا بتوانید کاهش وزن دلخواه خود را بعد از انجام این تکنیک داشته باشید. در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتر در این زمینه پرداختیم.

مراقبت های بعد از بوتاکس معده

مراقبت‌های بعد از بوتاکس معده

رعایت مراقبت ها و نکات توصیه شده توسط پزشک باعث بهبودی سریعتر و رسیدن به بهترین نتیجه بعد از تزریق بوتاکس معده می‌شود. در ادامه به طور مختصر به مراقبت های بعد از بوتاکس معده که دارای اهمیت هستند نیز اشاره خواهیم داشت.

یک تا دو ساعت چیزی نخورید

پزشکان توصیه دارند که یک الی دو ساعت پس از تزریق بوتاکس در معده هیچ نوع غذا حتی غذای سبک مانند سوپ هم مصرف نکنید زیرا رعایت این نکته به جلوگیری از حرکات نادرست معده کمک می‌کند. در صورتی که پزشک به شما اجازه داد، می‌توانید آب یا مایعات بی‌گاز را در این بازه زمانی مصرف کنید. اگر داروهایی را که تاثیری بر معده دارند مصرف می‌کنید، بهتر است با پزشک خود در مورد تاثیر بوتاکس بر این داروها مشورت کنید.

در روز اول از مصرف غذا و مایعات گرم پرهیز کنید

مصرف غذا و مایعات گرم پس از تزریق بوتاکس معده به عوارض جانبی مانند تهوع، استفراغ یا مشکلات گوارشی منجر می‌شود. پرهیز از مصرف غذا و مایعات گرم در روز اول بعد از انجام این تکنیک، می‌تواند از این عوارض جانبی جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: قرص برای رفلاکس معده

در سه روز اول بعد از بوتاکس معده غذای سبک و مایع بخورید

در سه روز اول پس از تزریق بوتاکس معده، توصیه می‌شود غذای سبک و مایع بخورید. تزریق بوتاکس به ناحیه معده با کاهش فعالیت عضلات این عضو، کاهش حرکات معده  را به همراه دارد و غذای سبک هضم راحت تری دارد. بعد از تزریق این ماده، معده کمتر فعالیت می‌کند و هضم و جذب غذاهای سنگین و سخت در این مرحله دشوارتر خواهد بود. همچنین ممکن است که با مصرف غذای دیر هضم، دچار استفراغ و حالت تهوع شوید.

از مصرف غذاهای اسیدی پرهیز کنید 

تا پنج روز بعد از تزریق، توصیه می‌شود از مصرف غذاهای اسیدی پرهیز کنید. مصرف غذاهای اسیدی  در این بازه زمانی باعث تحریک معده شده و علائم ناخوشایندی مانند سوزش معده، احساس تهوع و درد معده را افزایش می‌دهد. بهتر است از این نوع غذاها پرهیز کنید تا از ایجاد این عوارض جانبی جلوگیری شود. همچنین ناگفته نماند که غذاهای اسیدی، هضم و جذب در گوارش را دشوارتر می‌کنند.

آرام و آهسته غذا بخورید

یکی از مراقبت های بعد از بوتاکس معده این است که با سرعت کمی غذا را میل کنید. این مورد برای ایجاد هضم راحت توسط معده به افراد پیشنهاد می‌شود. هرچه آهسته تر غذای خود را میل کنید، کمتر باعث تحریک شدن معده می‌شوید زیرا گوارش راحت تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ورم معده 

غذا را کامل بجوید

عموما پس از تزریق بوتاکس معده، توصیه می‌شود غذا را به خوبی بجوید و سریع و نجویده آن را قورت ندهید. پزشکان بر این دستورالعمل در مورد جویدن درست غذا تاکید فراوان دارند.

مراقبت_های بعد از بوتاکس معده

پرخوری نکنید

خوردن غذاهای بیش از حد معده را به مشکل می‌اندازد و علائم ناخوشایندی ایجاد می‌کند، بنابراین از پر خوری کردن غذا پرهیز کنید. به جای میل غذا به حجم زیاد در یک وعده، مقدار آن را کاهش دهید و وعده های غذایی خود را زیاد کنید.

مصرف کربوهیدرات و غذاهای چرب را باید محدود کنید

در بعضی موارد، پس از تزریق بوتاکس معده، پزشک توصیه می‌کند مصرف کربوهیدرات و غذاهای چرب را محدود کنید. مصرف کربوهیدرات سنگین و غذاهای چرب منجر تحریک معده با وجود ماده بوتاکس می‌شود و در نتیجه، محدود کردن مصرف این نوع غذاها می‌تواند به کنترل و کاهش این علائم کمک کند. همچنین با کاهش یا حذف مصرف این نوع غذاها، می‌توانید به کنترل وزن خود کمک کنید و از افزایش وزن نامطلوب جلوگیری نمایید.

بیشتر بخوانید: التهاب لوزالمعده

مصرف داروهای تجویز شده 

مصرف داروهای تجویزی بعد از تزریق بوتاکس معده بسته به شرایط و نیازهای هر فرد متفاوت است. در این مورد، بهتر است با پزشک خود مشورت و دستورالعمل‌ ها و توصیه ‌های او را رعایت کنید. پزشک با توجه به وضعیت شما و سابقه پزشکیتان، داروهایی را تجویز می‌کند تا بهبود و کنترل بهتر علائم را برایتان فراهم کند. این داروها شامل داروهای ضد ترشح معده، مهارکننده‌ های پمپ پروتون (PPI)، ضداسیدهای معده و غیره هستند. همچنین، پزشک شما توصیه می‌کند از مصرف برخی داروها پس از تزریق بوتاکس معده خودداری کنید.

مراقبت_های بعد از بوتاکس معده شامل چه مواردی است؟

نتیجه‌گیری

دانستید که مراقبت های بعد از بوتاکس معده دارای اهمیت زیادی هستند و باید برای دستیابی به نتیجه مناسب، حتما این نکات رعایت شوند. بهترین متخصص گوارش، بعد از انجام این تکنیک تمامی موارد مراقبتی را برای فرد بیان خواهر کرد.

سوالات متداول

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + شش =