دکتر امیر طاهری » دستگاه گوارش » معرفی انواع قرص برای رفلاکس معده
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

معرفی انواع قرص برای رفلاکس معده

انواع قرص برای رفلاکس معده شامل فاموتیدین، امپرازول، پنتوپرازول، رابپرازول، لانسوپرازول،  سایمتیدین و… هستند. اگر شما رفلاکس معده دارید و به دنبال دارو برای درمان و برطرف کردن آن هستید، این متن را بخوانید.

قرص برای رفلاکس معده

قرص برای رفلاکس معده

قرص فاموتیدین، امپرازول، پنتوپرازول، رابپرازول، لانسوپرازول و سایمتیدین از جمله قرص‌هایی هستند که برای رفلاکس معده استفاده می‌شوند.

قرص فاموتیدین

فاموتیدین در دسته داروهای مسدود کننده گیرنده‌های هیستامین H2 قرار می‌گیرد که برای درمان زخم معده، بیماری رفلاکس معده به مری و تولید بیش از حد اسید معده مورد استفاده قرار می‌گیرد. عوارض جانبی شایع فاموتیدین شامل سردرد، سرگیجه و اسهال است. این عوارض معمولا طبیعی و گذرا هستند.

بیشتر بخوانید: علائم رفلاکس معده

امپرازول

امپرازول یک داروی مهارکننده پمپ پروتون (PPI) است که برای درمان بسیاری از مشکلات معده و مری، از جمله رفلاکس اسید معده و زخم معده استفاده می‌شود. این دارو با کاهش تولید اسید معده توسط پمپ‌های پروتونی در دیواره معده عمل می‌کند. علاوه بر کاهش علائم سوزش سر دل، امپرازول می‌تواند در تسکین مشکلات بلع و سرفه مداوم ناشی از رفلاکس اسید معده به مری نیز موثر باشد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مداوم امپرازول ممکن است به پیشگیری از بروز سرطان مری کمک کند.عوارض جانبی امپرازول  شامل سردرد و درد شکمی هستند. اگر این عوارض باقی بمانند یا شدیدتر شدند، بهتر است به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

پنتوپرازول

پنتوپرازول یک قرص است که برای درمان رفلاکس معده استفاده می‌شود. این دارو در دسته مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs) قرار می‌گیرد و با کاهش تولید اسید معده توسط پمپ‌های پروتونی، به کنترل علائم رفلاکس معده مانند سوزش سردل و بلع ناشی از اسید معده کمک می‌کند. پنتوپرازول با اثر بلند مدت خود می‌تواند به کاهش ترشح اسید معده و بهبود علائم رفلاکس معده کمک کند. عوارض جانبی پنتوپرازول شامل سردرد، درد شکمی، اسهال و غیره است.

رابپرازول

رابپرازول که به نام تجاری Aciphex نیز شناخته می‌شود،  دارویی است که برای کاهش اسید معده استفاده می‌شود. این دارو در درمان بیماری زخم معده، رفلاکس معده و تولید اسید معده بیش از حد مانند سندرم زولینگر-الیسون موثر است. رابپرازول با کاهش ترشح اسید معده توسط پمپ‌های پروتونی در دیواره معده عمل می‌کند. این دارو معمولا به صورت دوره‌ای تجویز می‌شود و مدت زمان مصرف آن بسته به نوع بیماری و پاسخ فرد به درمان متغیر است.

بیشتر بخوانید: علائم زخم معده

انواع قرص برای رفلاکس معده

لانسوپرازول

لانسوپرازول برای درمان رفلاکس معده استفاده می شود. لانسوپرازول آنزیمی به نام H+/K+ ATPase را که مسئول مرحله نهایی تولید اسید معده است، هدف قرار می دهد و آن را مهار می کند. با مسدود کردن این آنزیم، میزان اسید تولید شده در معده را کاهش پیدا می‌کند.

لانسوپرازول معمولا به شکل قرص یا کپسول مصرف می شود. این قرص معمولا قبل از غذا مصرف می‌شود. زمانی که این قرص به طور منظم و طبق تجویز مصرف شود، می‌تواند به کاهش علائم رفلاکس معده کمک نموده و موجب بهبودی مری شود. ممکن است لانسوپرازول عوارض جانبی مانند سردرد، اسهال، حالت تهوع و درد شکم داشته باشد.

 سایمتیدین

سایمتیدین دارویی است که معمولا برای درمان رفلاکس معده یا بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) استفاده می شود. سایمتیدین متعلق به دسته‌ای از داروهای شناخته شده به عنوان مسدود کننده های H2 است که برای کاهش تولید اسید معده طراحی شده‌اند. وقتی غذا می‌خورید، سلول های پوشش معده اسید ترشح می کنند تا به هضم غذا کمک کنند. در افراد مبتلا به GERD، این اسید می‌تواند به مری برگردد و علائمی مانند سوزش سر دل و ناراحتی قفسه سینه ایجاد کند. مسدود کننده های H2 مانند سایمتیدین با مسدود کردن عملکرد هیستامین بر روی سلول های پوشش معده عمل می کنند. هیستامین یک ماده شیمیایی است که باعث آزاد شدن اسید می شود. سایمتیدین با مهار هیستامین، ترشح اسید معده را  پایین آوردن و در نتیجه علائم GERD را کاهش می دهد.

سایمتیدین به شکل قرص در دسترس است و معمولا به صورت خوراکی مصرف می شود. معمولا طبق دستور پزشک، مصرف آن قبل از غذا یا قبل از خواب توصیه می شود. دوز و مدت درمان ممکن است بسته به شدت بیماری و عوامل فردی متفاوت است. سایمتیدین می‌تواند علائم رفلاکس معده را تسکین دهد و استفاده از آن باعث بهبود مری می‌شود.

بیشتر بخوانید: پیشگیری از زخم معده

معرفی انواع قرص برای رفلاکس معده

نتیجه‌گیری

استفاده از قرص‌های مخصوص درمان رفلاکس معده نقش بسیار مهمی در بهبود این بیماری ایفا می‌کند. قرص‌های مورد استفاده از جمله مهارکننده‌های پروتونی مانند امپرازول، لانزوپرازول و ازمپرازول با کاهش تولید اسید معده، علائم رفلاکس را بهبود می‌بخشند.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + ده =