دکتر امیر طاهری » معده » عوارض بوتاکس معده چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

عوارض بوتاکس معده چیست؟

عوارض بوتاکس معده از مواردی است که مورد توجه افراد بسیاری قرار دارد که قصد انجام بوتاکس معده دارند. ابتدا بدانید که بوتاکس معده به عنوان یکی از روش های جدید و نوین در زمینه لاغری محسوب می شود. در این روش بوتاکس به دیواره معده تزریق می شود. با این کار روند جذب مواد غذایی در معده کاهش یافته و طولانی تر می شود. به طور کلی این روش برای افرادی که اضافه وزن بالایی ندارند، توصیه نمی شود. در بوتاکس معده، بوتاکس توسط لوله ای انعطاف پذیر از دهان وارد معده می شود و از این طریق بوتاکس را تزریق می کنند. لازم به ذکر است که این روش نسبت به بقیه روش های لاغری، عوارض کمتری دارد و همچنین از دوره نقاهت کوتاه تری برخوردار است. در ادامه به عوارض بوتاکس معده می پردازیم.

عوارض بوتاکس معده

عوارض بوتاکس معده

احساس درد خفیف و تورم در ناحیه شکم، حالت تهوع، سوء هاضمه، نفخ و… از جمله عوارض بوتاکس معده هستند.

احساس درد خفیف و تورم در ناحیه شکم

بعد از تزریق بوتاکس معده ممکن است بیماران تا چند ساعت ابتدایی، احساس درد و سوزش در قفسه سینه و معده خود داشته باشند. علت درد معده بعد از تزریق بوتاکس آن است که بافت معده عضلانی بوده و احساس درد بعد از آن یک امر طبیعی است. همچنین تورم معده در اثر تحریک یا فرسایش پوشش داخلی معده صورت می گیرد. اگر تورم معده به صورت خفیف باشد، طبیعی است، در غیر این صورت، باید به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: خطرات بالون معده

حالت تهوع

حالت تهوع بعد از بوتاکس معده از دیگر عوارض بوتاکس معده است که ممکن است به دلیل تغییر عادات غذایی ایجاد شود. این تغییرات ممکن است باعث تهوع شوند. معمولاً این امر موقتی است و با گذشت زمان بهبود می‌یابد.

سوء هاضمه

از عوارض بوتاکس معده می توان به سوء هاضمه اشاره کرد. این بیماری باعث سیری زودهنگام، احساس پری ناراحت‌کننده بعد از غذا، درد و سوزش در قسمت بالای شکم و حالت تهوع می‌شود.

نفخ

پس از تزریق بوتاکس معده ممکن است حدود 5 درصد بیماران نفخ را تجربه کنند. این عارضه به دلیل تخلیه آرام تر معده به روده انجام می شود و با مصرف کم حجم تر مواد غذایی و مصرف مقادیر قابل توجهی از فیبرها برطرف می شود.

بیشتر بخوانید: تشخیص سرطان معده

عوارض بوتاکس معده چیست؟

ضعف عضلات در کل بدن

احساس ضعف در کل بدن بعد از تزریق بوتاکس معده بسیار نادر است و ممکن است به دلیل حساسیت شخص باشد. در صورت ادامه احساس ضعف، به پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کند.

مشکلات تنفسی

تنگی نفس یکی از عوارض بسیار نادر پس از بوتاکس معده است. این عارضه به خاطر جذب بوتاکس در خون و تاثیر بر عضلات مختلف از جمله عضلات تنفسی به وجود می آید.

نکروز معده (سیاه‌ شدن پس از تزریق در جای تزریق شده)

نکروز معده یا سیاه شدن معده ازعوارض بسیار خطرناک بعد از تزریق بوتاکس معده است. این عارضه در اثر تزریق بیش از حد بوتاکس معده رخ می دهد. توجه داشته باشید برای انجام بوتاکس معده ابتدا در مورد کلینیک مورد نظر تحقیق کنید که درگیر این عوارض که در اثر حرفه ای نبودن تیم اتفاق می افتد، نشوید.

بیشتر بخوانید: علائم زخم معده

عدم کنترل مثانه

عدم کنترل ادرار از عوارض نادر پس از تزریق بوتاکس معده است. در صورت مواجه با این عارضه به پزشک مراجعه کنید.

درد و تورم در جای تزریق

روزهای ابندایی پس از بوتاکس به معده ممکن است کمی احساس درد معده یا تورم در محل تزریق داشته باشید که کاملا طبیعی است. معمولاً پزشک برای کنترل درد در ساعت های اولیه بعد از تزریق بوتاکس به معده داروهایی برای شما تجویز می کند.

دوبینی پس از تزریق

ممکن است هنگام تزریق بوتاکس معده، بخشی از بوتاکس به قسمت های دیگر بدن رفته و علائمی مثل دوبینی به صورت گذرا برای بیماران ایجاد شود.

اختلالات مربوط به قلب و افزایش یا کاهش ضربان قلب

استفاده از بوتاکس معده ممکن است منجر به اختلالات قلبی شود، از جمله افزایش یا کاهش ضربان قلب. برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است قبل از انجام بوتاکس معده با پزشک مشورت کنید.

خونریزی در جای تزریق

هر تزریقی به معده، ممکن است باعث خونریزی شود. معمولاً خونریزی معده ناشی از تزریق، خود به‌ خود متوقف می‌شود. در موارد نادر، نیاز به تزریق برخی داروهای مهارکننده خونریزی است.

خونریزی از عوارض بوتاکس معده

احتمال آلرژی درون معده به ماده بوتاکس

تزریق بوتاکس در معده برای افرادی که مشکل عضلانی ندارند و به بوتاکس حساسیت ندارند، بی خطر است. اما افرادی که به ماده بوتاکس حساسیت دارند، در صورت مشاهده هر گونه آلرژی باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

یبوست یا اسهال

یبوست یکی از شایع ترین عوارض بوتاکس معده در بیشتر افراد است. زمانی که به معده بوتاکس تزریق می شود، به دلیل عدم هضم کافی غذا در معده، یبوست رخ می دهد. همچنین اسهال نیز ممکن در اثر تزریق بوتاکس اتفاق بیفتد.

خشکی لب‌ها و گلو

انجام بوتاکس معده ممکن است باعث خشکی لب ها و گلو شود. این امر به دلیل تاثیر بوتاکس بر عصب های معده و کاهش تولید ترشحات معده و خشک شدن لب ها و گلو است. با مشورت پزشک و تجویز دارو این عارضه برطرف می شود.

نتیجه‌گیری

امروزه با پیشرفت علم پزشکی، عوارض بوتاکس معده بسیار کم رخ می‌دهد، از این ‌رو اگر دنبال یک راهکار سریع درمانی برای لاغری هستید، بوتاکس معده بهترین گزینه است. توجه داشته باشید که عوارض بوتاکس معده معمولاً موقتی هستند و با گذشت زمان بهبود می یابد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − چهارده =