دکتر امیر طاهری » رفلاکس معده » مهمترین علائم رفلاکس معده چه مواردی هستند؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

مهمترین علائم رفلاکس معده چه مواردی هستند؟

پزشکان باور بر این دارند که بیماری رفلاکس معده که باعث برگشت اسید معده به سمت مری میشود؛ یکی از بیماری های شایع در دنیا است و شاخص ترین نشانه ی آن احساس سوزش در ناحیه ی قفسه سینه و گلو می باشد. اما رفلاکس معده علائم دیگری هم دارد که ممکن است حتی به ذهنتان هم نرسیده باشد در ادامه این مقاله به برخی از علائم رفلاکس معده اشاره شده است… با ما همراه باشید

علائم رفلاکس معده
علائم رفلاکس معده

مهم ترین علائم رفلاکس معده

معده، برای هضم مواد غذایی که وارد آن می شود، اسید ترشح می کند. پوشش داخلی معده به گونه ای است که در برابر این اسید، مقاومت داشته و دچار آسیب نمی شود. در حالیکه دیواره مری نسبت به اسید معده آسیب پذیر است. به همین دلیل، وقتی اسید معده به مری بر میگردد، باعث سوزش آن می شود.

برای جلوگیری از ورود اسید معده به داخل مجرای مری، دریچه ای بین معده و ابتدای مری قرار دارد که به عنوان دریچه ی مری گفته می شود. رفلاکس معده زمانی اتفاق می افتد که این دریچه به درستی فعالیت نکند.

علائم رفلاکس معده ممکن است بین اکثر افرادی که به آن دچار هستند، مشترک باشند. با این حال شرایط بدنی و بیماری هر فرد می تواند با دیگران متفاوت باشد. رایج ترین علائم رفلاکس معده موارد زیر هستند:

ترش کردن

تقریبا همه ما تجربه ترش کردن را حتی برای یک بار در زندگی، داریم. احساسی شبیه به سوزش در انتهای گلو و پخش شدن طعمی تلخ یا ترش در دهان، به دلیل ترش کردن معده ایجاد می شود.

تنگی نفس

حس تنگی نفس در افراد و شدید شدن این درد در موقع خوابیدن فرد می تواند یکی از علائم رفلاکس معده باشد. که شخص وقتی در حالت دراز کش است اسید شروع به بالا آمدن از معده می کند و باعث بوجود آمدن تنگی نفس و خس خس در سینه می شود.

بزاق فراوان

اگر بعد از وعده های غذایی و یا میان وعده ها ، دهانتان شروع به ترشح بزاق فراوان کرد این می تواند یکی از نشانه های رفلاکس معده باشد.

التهاب ریه

اسید معده وقتی بالا می آید فقط موجب تحریک مری و گلو نمی شود و ممکن است به ریه هم نفوذ کند و باعث التهاب ریه شود. شاید بشود اینطور گفت که بدون هیچ دلیلی ، بیش از یک بار دچار التهاب ریه شده اید ، رفلاکس اسید معده می تواند از علائم اصلی این مشکلتان باشد.

تلخ مزگی دهان

حس شوری و تلخی در دهان یکی از علائم بیماری رفلاکس معده است که اسید معده ترشح کرده و به سمت بالا می آید و این مزه در دهان حس می شود.

درد قفسه ی سینه

بسیاری از بیماران فکر می کنند که درد در قفسه ی سینه شان به خاطر درد قلبی است که به دکتر می روند اما غافل از این هستند که دردشان ممکن است  از معده و بخاطر رفلاکس باشد.

سختی بلع

مشکلاتی که در بلع بوجود می آید به رفلاکس مربوط شده و باعث می شود فرد هنگام غذا خوردن درد شدیدی را احساس کند و حتی ایجاد زخم در مری شود. از خوراکی هایی که همچون کافئین ، قهوه ، چای ، شکلات، نوشابه های گازدار و میوه های ترش مثل پرتقال، لیمو ترش ، خوردن مایعات در حین غذا و مصرف غذاهای پر چرب که رفلاکس معده را زیاد می کنند  و همینطور بلافاصله خوابیدن، بعد از خوردن غذا  و سیگار کشیدن  دوری کنید .

رفلاکس معده در چه افرادی بیشتر است؟

بعضی موارد، ممکن است زمینه را برای بروز علائم رفلاکس معده، مساعد تر کنند. وجود این عوامل در فرد، طبیعتا باعث می شود که بیشتر در معرض ابتلا به رفلاکس معده قرار داشته باشد. این موارد عبارت اند از:

  • چاقی و اضافه وزن
  • بارداری
  • استعمال دخانیات
  • مصرف نوشیدنی های گازدار و الکل
  • مصرف برخی از داروهای خاص

علائم خطرناک رفلاکس معده

با توجه به اینکه گفته شد رفلاکس معده یک مشکل گوارشی بسیار شایع است، شاید خیلی ها سهل انگارانه با آن برخورد کنند و رسیدگی به آن را جدی نگیرند. لازم است در خصوص علائم رفلاکس معده به این مورد اشاره کنیم که، هرچه مدت زمان بیشتری این علائم حضور داشته باشند و برای درمان آنها اقدامی صورت نگیرد، آسیب های جدی تری را برای فرد به دنبال خواهند شد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 18 =