درمان شقاق بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

taheri

به زخم های ایجاد  شده در لبه های داخلی مقعد شقاق می گویند و متاسفانه امروزه یکی از بیماری های شایع است که اکثر افراد برای درمان آن اقدام می کنند .در بعضی از مواقع به دلیل کافی نبودن فیبر یا آب کافی با مصرف بعضی از داروها امکان دارد بیمار به هنگام مدفوع مجبور به زور زدن باشد و یا مدفوع خشکی به همراه درد و یا خونریزی همراه باشد و یا دچار یبوست شده باشد در این هنگام به دلیل درد و سوزشی ،زخم ایجاد می شود.

عوامل پیشگیری از شقاق

زمانی که بیماری شقاق رخ دهد، و برای مدتی بیمار از بروز این بیماری رنج ببرد و تلاش برای درمان آن نکند،

پس از آن به سختی می توان شقاق را درمان کرد. پس بهترین کار این است که با پیشگیری از مبتلا شدن به یبوست و اسهال مزمن از بروز شقاق جلوگیری کنیم. با رعایت رژیم غذایی و استفاده از مواد غذایی سالم میتوانید به بهبود عملکرد دستگاه گوارشی خود کمک کنید و در نتیجه از بروز شقاق و سایر بیماری های مربوط به مقعد مانند بواسیر یا هموروئید جلوگیری کنید.

شقاق حاد

 معمولا در مدت زمان خیلی کوتاه و بدون هیچ سابقه بیماری شقاق در فرد، اتفاق می افتد. که در این نوع شقاق بیمار درد شدیدی را متحمل می شود. درمان این نوع شقاق با مراجعه سریع به دکتر می تواند به صورت سرپایی انجام گیرد. پس از درمان بیمار حتما باید با رعایت مواد غذایی از مزمن شدن شقاق خود جلوگیری کند. در شقاق حاد با تجویز پزشک می توان از دارو و پماد های خاص استفاده کرد.

شقاق مزمن

نوع دوم شقاق، شقاق مزمن می باشد، زمانی که فرد مبتلا به شقاق مزمن شده و با وجود درد شدید آن را درمان نکند، شقاق به نوع شقاق مزمن تبدیل می شود. که هرچه از زمان آن بگذرد بیمار از روند درمانی دورتر می شود. در شقاق مزمن، در اطراف مقعد بیمار، لایه پوستی زائد ایجاد می شود. یکی از راه های درمان این زائده پوستی، عمل جراحی است، ولی امروزه چند روش دیگر برای درمان شقاق وارد عرصه پزشکی شده است.

زخم ایجاد شده در شقاق یا فیشر به چه صورت می باشد ؟

  1. فیشر حاد:در این مرحله با توجه به مشکل و بیماری به وجود آمده تا زمان بهبودی امکان دارد تا 6 هفته زمان ببرد در صورتی که بیش از این زمان به طول انجامید وارد مرحله فیشر مزمن می شود .
  2. فیشرمزمن:در این مرحله که خیلی حساس تر و باعث ایجاد التهاب و اسپاسم می شود و در این مرحله زخم عمیق تر و بدتر می شود.

درمان فیشر به چه روش هایی انجام می شود؟

  • پزشک با توجه به شدت بیماری می تواند به وسیله ی دارو آن را درمان کند .
  • پزشک می تواند بدون نیاز به جراحی با انجام بوتاکس به درمان آن اقدام کند .
  • پزشک می تواند با انجام جراحی برای درمان آن اقدام کند .

پزشک در بعضی مواقع با تجویز یک سری از داروها و مسکن ها می تواند باعث آرام تر و تسکین فرد شود بهتر است در نظر بگیرید این تسکین به صورت موقتی می باشد و در نهایت باید با یکی از روش های بالا اقدام به درمان کنید .

درمان فیشر با بوتاکس

روش درمان بوتاکس یکی از روش های پرطرفدار در بین افراد مبتلا است، شما با مراجه به متخصص گوارش، تحت انجام عمل بوتاکس قرار می گیرید .درمان فیشر به وسیله ی بوتاکس به صورت سرپایی صورت می گیرد و اسپاسم های که درون مقعد وجود دارد یکی از عامل هایی به حساب می آیند که بسیار تاثیر گذار در خوب نشدن زخم های فیشری محسوب می شوند باعث می شود خوب شود و با کاهش سایش زخم موجب بهبود و ترمیم زخم فیشری می شود .

درمان شقاق به روش لیزر

عمل لیزر برای هر دو نوع شقاق بسیار مفید است. که با توجه به نوع شقاق، حاد و مزمن بودن آن تعداد جلسات لیزر و توان لیزر مشخص می شود. این روش نیز به روش سرپایی انجام می شود، و پس از انجام آن بیمار فقط به یک روز استراحت نیاز دارد، همینطور این روش نیاز به بیهوشی هم ندارد.

درمان فیشر با جراحی

در این نوع از جراحی قسمتی از عضله اسفنکتر درون مقعد توسط پزشک بریده می شود .

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

با تشکر، مدیریت وب سایت دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
شما عزیزان می توانید در صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید