دکتر امیر طاهری » مقالات عمومی » پیشگیری از شیوع ویروس کرونا
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

ویروس کرونا

 

 

در این نوشتار قصد داریم در خصوص یک همگیری جهانی شیوع ویروس کرونا صحبت کنیم. حرف های زیادی را این روزها را زیاد شنیده اید، قصد ما تکرار شنیدن حرف های بلکه تاکید مجدد، مطالب کلیدی و راهبردی در این بیماری است. همان طور که می دانید تمامی پزشکان در سراسر کشور در حال تلاش برای بهبود حال بیماران هستند، ولی با توجه به ماهیت این بیماری در این جا پیشگیری و نقش شما به مراتب مهمتر و موثر تر از درمان است.

با توجه به گسترش تصاعدی این بیماری در هفته ای که پیش رو مشارکت عمومی مردم، تنها عاملی است که قادر خواهد بود ما را به اهداف شکست کرونا برساند، یکی از مهمترین مسائل در این رابطه کاهش تردد های غیر ضروری و حتی ضروری ماست.

طبق ویس ارسالی از هموطنان شهر ووهان چین زندگی می کردند، این مطلب شنیده شد که در آن شهر به تمام مردم در موبایل های خود یک نرم افزاری داده شده، که هر روز صبح باید آن فرم را برای شبکه بهداشتی آن ها بفرستند، یکی از موارد جالب در این نرم افزار این است که مجبور بودند، GPS خود را روشن کنند، تا موقعیت مکانی خود را اعلام کنند و در صورت تغییر موقیت مکانی نسبت به روز گذشته حتما بایستی با دلیل موجهی این تغییر مکان را به وزارت بهداشت ذکر کنند، تا به چه دلیل این تغییر مکان رخ داده است.

پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

 

به همین دلیل در کشور ما بایستی خودمان عاملی باشیم تا از تردد های خود را به حداقل برسانیم و از ترددهای غیرضروری اجتناب ورزیم.

دومین مسئله، رعایت بهداشت سهل و ممتنع و در دراز مدت خسته کننده و به دنبال دلایلی هستیم، که خود را توجیح کنیم که این کار را انجام ندهیم. غافل از اینکه انجام بی چون و چرایی این موارد کمک کننده خواهد بود و هیچ بهانه ای در واقع پذیرفته نیست.

نکاتی طلایی جهت پیشگیری از بروز ابتلا به ویروس کرونا

موارد بسیار زیادی وجود دارد، اما ما در این نوشتار قصد داریم رعایت سه نکته و مطلب مهم در خصوص ویروس کرونا را بیان نمایید، که عبارت است از:

به علت اینکه این ویروس بسیار سنگین است در صورتی که فرد مبتلا باشد پس از عطسه فرد ویروس در ذرات تنفسی آن پس از آنکه عطسه یا سرفه می کند پراکنده می شود، ولی به علت همین سنگینی تنها به مدت یک تا دو دقیقه در شعاع یک و نیم متری آن فرد در هوا منتشر خواهد بود. در این حالت فردی که مبتلا به ویروس کرونا است استفاده از ماسک مهم است تا جلوی انتشار آن ذرات آلوده را بگیرد. در درجه دوم در صورتی که فرد مبتلا ماسکی ندارد، استفاده از ماسک برای افرادی که در اطراف آن هستند، اهمیت خواهد داشت.

در صورتی که در با فردی که عطسه و سرفه می کند و ماسک هم نزده مواجه بودید، بلافاصله فاصله یک و نیم متری را با وی برقرار کنید پس از چند دقیقه ویروس به دلیل سنگین از فضا و هوایی که در اطراف آن است، رسوب می کند و روی سطوح اطراف می نشیند و این انتقال از طریق سطوح خواهد بود. در این جا تماس دست با آن سطوح آلوده و انتقال آن به قسمت هایی که اشاره خواهیم کرد مهم خواهد بود.

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر امیر طاهری دنبال کنید.

 

در بعضی از این سطوح همچون سطوح فلزی ویروس تا یک هفته ممکن است زنده باقی بماند و آلوده کننده باشد. پس در این جا متوجه می شویم استفاده از دستکش بسیار مهم تر از ماسک است، چون همان طور که ذکر شد، زمانی که ذرات وارد فضای اطراف فرد آلوده می شوند، تنها چند دقیقه در فضا و هوا وجود دارند، ولی در سطوح اطراف می توانند به مدت یک هفته زنده بمانند.

در بیرون از منزل در صورت اینکه دستکش دستتان باشد یا نباشد، مهمترین راه سرایت بردن دست به ناحیه چشم ها، بین و دهان است. حتی هم یک لحظه خاراندن این نواحی می تواند دست یا دستکش آلوده را زمینه ساز انتقال عفونت کند، در آوردن دستکش و شست و شو مکرر دست در صورت نداشتن دستکش مسائلی بسیار مهم و الزامی هستند. باز هم تاکید می شود که مهمترین قسمت این است که دست یا دستکش به نواحی بیرون از منزل به نواحی فوق ذکر صورت تماس پیدا نکند، حتی برای یک لحظه خاراندن یا جابجایی ماسک و یا هر منظور دیگری.

نکات پایانی

در نهایت بگوییم برای حفظ آرامش و شادابی در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلا و تشدید بیماری تاکید کنم. روحیه خود را با خواندن شعر و کتاب، شنیدن موسیقی، نرمش و نوشیدن نوشیدنی های آرامش بخش حفظ کنید و با عزیزان و دوستان خود از طریق تماس های تلفنی ارتباط برقرار کنید. برقرار کردن ارتباط و دیدن از طریق اینترنت می تواند برای فرد آرامش بخش باشد. برای همدیگر زندگی بهتر و شادی را همراه با سلامتی آروز کنیم. صد در صد این در بهبود وضعیت روحی و شادابی شما موثر است و بهبود عملکرد سیستم ایمنی شما را در پی خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شش =