دکتر امیر طاهری » مقالات عمومی » عوامل موثر در بروز سرطان کیسه صفرا
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

عوامل موثر در بروز سرطان کیسه صفرا

عوامل موثر در بروز سرطان کیسه صفرا

عوامل موثر (ریسک فاکتور)، آن چیزی است که بر احتمال بروز بیماری مانند سرطان تاثیر می گذارند. هر سرطانی، ریسک فاکتورهای مختلفی دارد. برخی از این عوامل مانند سیگار کشیدن، متغیر هستند. برخی دیگر، مانند: سن بیمار و یا سابقه خانوادگی تغییری نمی کنند.

اما داشتن یک عامل و یا چندین عامل موثر در بروز بیماری، به معنای ابتلای صد در صد به آن بیماری نیست. بسیاری از افراد به بیماری مبتلا می شوند، در حالی که هیچ گونه عامل خطرسازی وجود ندارد.

عوامل موثر در بروز سرطان کیسه صفرا

دانشمندان معتقدند که برخی عوامل می توانند احتمال بروز سرطان سنگ کیسه صفرا را افزایش دهند. تعدادی از این عوامل با التهاب های مزمن و طولانی مدت در کیسه صفرا مرتبط هستند.

سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا، یکی از شایع ترین عواملی است که احتمال ابتلا به سرطان کیسه صفرا را افزایش می دهد. سنگ کیسه صفرا، مجموعه ای از کلسترول و دیگر مواد است که در کیسه صفرا تشکیل می شوند و می توانند منجر به بروز التهاب مزمن شوند.

از هر پنج نفر مبتلا به سرطان کیسه صفرا، چهار نفر آن ها هنگام تشخیص، سنگ کیسه صفرا دارند. اما سنگ کیسه صفرا، بسیار شایع است و سرطان کیسه صفرا به ندرت دیده می شود.

کیسه صفرای پروسلین

کیسه صفرای پروسلین، اختلالی است که در آن دیواره کیسه صفرا از ته نشین های کلسیم پوشیده می شود. این مورد اغلب بعد از التهاب های طولانی مدت کیسه صفرا اتفاق می افتاد، که نتیجه آن تشکیل سنگ در کیسه صفرا می باشد. افراد مبتلا به این اختلال بیشتر در معرض سرطان کیسه صفرا قرار دارند، چرا که هر دو مورد با التهاب در ارتباط هستند.

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر امیر طاهری دنبال کنید.

جنسیت

در ایالت متحده آمریکا، میزان شیوع سنگ کیسه صفرا در خانم ها سه تا چهار برابر مردان می باشد. سنگ کیسه صفرا، نوعی التهاب است و یکی از عوامل موثر در بروز سرطان کیسه صفرا که در خانم ها شایع از تر مردان می باشد.

چاقی و اضافه وزن

افراد مبتلا به سرطان کیسه صفرا، عمدتا چاق هستند و از اضافه وزن رنج می برند. چاقی، یکی از عوامل موثر در بروز سنگ کیسه صفرا می باشد.

بالا رفتن سن

سرطان کیسه صفرا عمدتا در افراد مسن دیده می شود، اما ممکن است در سنین پایین نیز اتفاق بیفتد. میانگین سنی که این بیماری تشخیص داده می شود، 72 سال است. در بیشتر موارد، سرطان کیسه صفرا در 65 سالگی تشخیص داده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 4 =