دکتر امیر طاهری » معده » بوتاکس معده بهتره یا بالن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بوتاکس معده بهتره یا بالن

بوتاکس معده بهتره یا بالن؟ در مورد اینکه بوتاکس معده بهتره است یا بالن، باید بگوییم که بوتاکس و بالن معده، هر دو روش‌های کاربردی برای کاهش حجم معده هستند که هر یک از مزایا و معایب منحصر به فردی برخوردار هستند. اما در مورد اینکه بالن معده بهتره یا بوتاکس، باید بگوییم که بهتر بودن هر یک از این روش‌ها با توجه به شرایط فرد و تشخیص پزشک متخصص متفاوت خواهد بود. گاهی ممکن است بوتاکس معده برای یک بیمار مناسب باشد اما انجام آن برای بیمار دیگر عملکرد و نتایج مطلوبی نداشته باشد. اگر مبتلا به اضافه وزن هستید و قصد بوتاکس معده یا استفاده از روش بالن معده را دارید، بهتر است در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

بوتاکس معده بهتره یا بالن

بوتاکس معده بهتر است یا بالن معده؟

افرادی که به اضافه وزن مبتلا هستند و قصد کاهش وزن دارند، به سراغ روش‌هایی مانند بوتاکس معده یا بالن معده می‌روند. اما در مورد اینکه بوتاکس معده بهتره یا بالن، باید بگوییم که برای انجام بوتاکس معده، ماده بوتاکس را به دیواره معده تزریق می‌کنند. با کاهش فعالیت عضلات معده و به اصطلاح فلج شدن آن‌ها، غذا دیرتر هضم ‌شده و احساس سیری در افراد ایجاد می‌شود. این روش میزان مصرف غذا را کاهش داده و کنترل می‌کند.

در روش بالن معده نیز بالنی را درون معده قرار می‌دهند و سپس آن را با محلولی پر می‌کنند. به واسطه این بالن، حجم معده کاهش پیدا می‌کند و فرد احساس سیری زودتری را تجربه می‌کند. در این روش مصرف غذاها محدود می‌شود. هر یک از این روش‌ها با هدف کاهش اشتها و لاغری انجام می‌شوند اما در هر کدام، شیوه انجام کار متفاوت است و تشخیص اینکه کدام بهتر است تنها توسط پزشک صورت می‌گیرد.


برای لاغری بوتاکس معده بهتر است یا بالن؟

انتخاب بین بالون معده و بوتاکس معده برای لاغری به نیازهای شخصی افراد و ویژگی‌های آنان بستگی دارد. به طور کلی در هر دو روش با کاهش اشتها و کنترل مصرف مواد غذایی، کاهش وزن و لاغری اتفاق می‌افتد. البته کنار این موارد، رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن بسیار موثر است. بوتاکس معده باعث طولانی شدن فرایند هضم غذا و احساس سیری طولانی مدت می‌شود و بالن معده با افزایش احساس سیری، مصرف غذاها را کاهش می‌دهد. معمولا بالن معده برای کاهش وزن و لاغری در افرادی که به چاقی شدید مبتلا هستند توصیه می‌شود. برای افرادی که وزن آن‌ها با رعایت یک‌سری نکات و رژیم غذایی مناسب به راحتی کاهش پیدا می‌کند، از روش بوتاکس معده استفاده می‌کنند که باعث فلج شدن عضلات معده می‌شود.

بوتاکس معده ماندگاری بیشتری دارد یا بالون معده؟ 

اگر بخواهیم بالن معده و بوتاکس معده را به لحاظ ماندگاری مورد مقایسه قرار دهیم، باید بگوییم که تاثیرات حاصل از بوتاکس با توجه به میزان مواد تزریق شده، سن فرد، متابولیسم بدن و عواملی از این قبیل تعیین می‌شود. اما به طور معمول افرادی که بوتاکس معده انجام می‌دهند بعد از چند روز شاهد تاثیرات آن هستند و تقریبا ۳ تا ۶ ماه کاهش اشتها را تجربه می‌کنند. بالن معده سه نوع مختلف دارد. بالن‌های مخلوط مایع و هوا معمولا تا ۹ ماه ماندگاری دارند. نوع دیگری از بالن‌های معده به نام spatz به مدت یک سال دوام می‌آورند. از دیگر انواع بالن معده می‌توان به بالن‌های با قابلیت تنظیم از طریق پورت اشاره کرد که ماندگاری آن بسیار طولانی است.

بوتاکس معده ماندگاری بیشتری دارد یا بالون معده؟ 

بوتاکس معده در کاهش اشتها  و کنترل پرخوری موثر است یا بالون معده؟

تزریق بوتاکس باعث می‌شود که ماهیچه‌های دیواره معده بی‌حرکت شده و به اصطلاح فلج شوند. این بی‌حرکتی و انقباض ماهیچه‌ها، در نتیجه شرایطی را فراهم می‌کند که غذا مدت بیشتری درون معده باقی بماند و عملکرد هضم با کندی صورت گیرد. بنابراین فرد برای مدت طولانی احساس سیری دارد و اشتها برای خوردن غذا کاهش پیدا می‌کند.

در بالن معده نیز یک بالن کوچک درون معده قرار می‌گیرد که بخش بزرگی از فضای معده را پر می‌کند. در این روش هم با توجه به پر کردن بخشی از معده، احساس سیری زودتر حاصل می‌شود و مصرف غذا به صورت کنترل شده است. لذا باید گفت که بالن معده و بوتاکس معده هردو باعث کاهش اشتها می‌شوند و با ایجاد احساس سیری در فرد، مانع از پرخوری می‌شوند.

بیشتر بخوانید: مراقبت‌های بعد از بوتاکس معده

نوع روش مورد استفاده در بوتاکس معده و بالن معده به چه صورت است؟

عمل بالن معده به صورت سرپایی و در بخش آندوسکوپی صورت می‌گیرد. برای این عمل از بیهوشی استفاده نمی‌کنند بلکه به بیمار یک آرامبخش می‌دهند. سپس یک لوله نازک به نام کاتتر را به سمت گلو و داخل معده می‌فرستند تا در محل مناسب قرار بگیرد. سپس آن را با استفاده از نمک پر می‌کنند. همچنین پزشک یک لوله انعطاف پذیر را به یک دوربین متصل می‌کند و به سمت معده و گلو می‌فرستد. این دوربین اجازه می‌دهد که پر شدن بالن با نمک به خوبی مشاهده شود.

برای تزریق بوتاکس هم به بیمار داروی آرامبخش می‌دهند تا خواب آلود شود. سپس یک آندوسکوپ را که به سرنگ مجهز است به درون دهان و به طرف معده می‌فرستند و به واسطه آن سم بوتولینوم را به بخش‌هایی از معده تزریق می‌کنند. در این روش هم از یک لوله منعطف که به نور و دوربین مجهز است برای مشاهده کامل محل تزریق کمک می‌گیرند.

دوره نقاهت در کدام روش طولانی تر است؟

تزریق بوتاکس یک روش آسان و غیر جراحی است که دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و فرد بلافاصله بعد از تزریق می‌تواند به زندگی عادی و روزمره خود برگردد. اما افرادی که از روش بالن معده برای کاهش حجم معده استفاده می‌کنند معمولاً باید سه روز استراحت داشته باشند تا کم کم به حالت عادی برگردند. بنابراین بهتر است که پیش از عمل حداقل سه روز از کار خود مرخصی بگیرند.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم بوتاکس معده و بالون معده هر دو روش‌هایی برای کاهش وزن و لاغری هستند. اما در مورد اینکه بوتاکس بهتره یا بالن، باید بگوییم هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند بنابراین تشخیص اینکه کدام روش برای شما بهتر است، با توجه به شرایط جسمانی و میزان اضافه وزن شما، توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =