دکتر امیر طاهری » مقالات عمومی » انواع آندوسکوپی معده
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

انواع آندوسکوپی معده

انواع آندوسکوپی معده

برای معاینه معده به صورت غیر تهاجمی از انواع روش های آندوسکوپی معده کمک گرفته می شود. بسیاری از بیماری های معده با کمک آندوسکوپی قابل تشخیص هستند و برای انتخاب بهترین روند درمانی از این روش استفاده می کنند. با توجه به پیش رفت علم پزشکی روش های مختلفی برای آندوسکوپی معده وجود دارد که در این مقاله درباره آن ها توضیحاتی ارائه می دهیم.

آندوسکوپی معده به چه صورتی انجام می گیرد؟

در آندوسکوپی معده یک لوله بلند و باریک از مری وارد معده می شود و هیچ برشی بر روی سطح پوست ایجاد نمی گردد . از این رو به این روش غیر تهاجمی گفته می شود . لوله مخصوص یا همان اندوسکوپ به دوربین کوچکی مجهز است که بدین صورت پزشک می تواند داخل معده را بررسی و معاینه دقیقی کند .

در صورت وجود هرگونه توده و یا ضایعه می توان از نمونه گیری کمک گرفت و خوش خیم بودن و یا بد خیم بودن آن را بررسی نمود. گاهی اوقات در حین انجام آندوسکوپی می توان جراحی های جزئی و کوتاهی را در معده انجام داد .

انواع آندوسکوپی معده

انواع آندوسکوپی معده

هدف آندوسکوپی معده

آندوسکوپی به دلایل زیر انجام می گیرد:

  • بررسی نشانه های غیر طبیعی گوارشی
  • بیوپسی توده های موجود در معده
  • بررسی همزمان معده در جراحی های ترمیم زخم معده و یا خارج کردن تومور از معده و یا سنگ کیسه صفرا

روش های نوین آندوسکوپی معده

امروزه دستگاه های آندوسکوپی معده قدرت تصویربرداری با کیفیت های بسیار بالایی را دارند. تصاویر با جزئیات دقیق می تواند به تشخیص دقیق تر کمک کند . در ادامه درباره انواع روش های آندوسکوپی معده توضیح می دهیم :

روش کرومواندوسکوپی

در این روش رنگ های خاصی در دیواره روده های بیمار استفاده می شود. پس از آن آندوسکوپی صورت می گیرد. در این روش توده های غیر طبیعی در روده ها بهتر نمایان می شوند و به تشخیص بهتر کمک می کند.

روش آندوسکوپی کپسولی

در این روش به بیمار یک قرص داده می شود. این قرص مجهز به یک دوربین کوچک است که در طول سفری که در دستگاه گوارش دارد تصاویر بسیاری را از داخل سیستم گوارشی به دست می آورد. این روش در صورتی به کار می رود که روش آندوسکوپی معده سنتی نتیجه بخش نباشد.

دکتر امیر طاهری فوق تخصص گوارش ، با دانش و مهارت بالا به بررسی بیماری ها می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 22889786- 22889677 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

روش آندوسکوپی اولتراسوند

این روش برای دیدن ارگان های داخلی بدن همزمان با آندوسکوپی معده به کار می رود. با روش های قدیمی به هیچ عنوان نمی توان چنین تصاویری به دست آورد. در این روش سونوگرافی و آندوسکوپی معده به صورت همزمان انجام می گیرند.

نتیجه گیری

سرعت پیشرفت علم پزشکی بسیار بالا است و پزشکان برای تشخیص و درمان بیماری ها قدرت عمل بیشتری دارند. برای درمان درست نیاز است که تشخیص درستی داده شود. برای تشخیص دقیق بیماری هم نیاز است که پزشک معاینه و بررسی دقیقی از بدن فرد داشته باشد. بنابراین آشنایی با انواع روش های آندوسکوپی معده می تواند دید بیشتری به بیمار بدهد و با روش های مختلف تصویر برداری از اعضای داخلی بدن آشنا کند.

منبع : https://www.healthline.com/health/endoscopy#new-endoscopy-techniques

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + نه =