آندوسکوپی معده

کوتاه در مورد پروژه :

آندوسکوپی معده

آندوسکوپ وسیله ای است که جهت تشخیص ، برای مشاهده درون بدن فرد از آن استفاده می شود . از آندوسکوپی معده برای مشاهده درونی مری ، معده و اثنی عشر استفاده می شود .

آیا می دانستید معده عضو بسیار مهم بدن شما می باشد و می بایستی به آن توجه خاصی کرد؟ بیماری هایی که به معده مربوط هستند امروزه در جامعه ما بسیار رواج پیدا کرده است . آندوسکوپی معده باید  با دقت فراوان و به بهترین شکل انجام شود . دکتر امیر طاهری تخصص منحصر به فردی در انجام آندوسکوپی معده دارد و بهش کلی انجام می دهد که بیمار رضایت بسیار زیادی داشته باشد .  جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های 34 60 22 22 - 22889677 تماس حاصل فرمائید .

همواره آندوسکوپی دقیق ترین راه برای تشخیص بیماریهای گوارشی به خصوص معده و اثنی عشر می باشد . از طریق آندوسکوپی معده می توان به بررسی زخمها و تشخیص سرطان معده پرداخت و همچنین علاوه بر آزمایشات مربوط به میکروب معده از طریق آندوسکوپی می توان عفونت هلیکوباکترپیلوری را مورد تشخصی قرار داد .

نحوه انجام آندوسکوپی

آندوسکوپی روشی سریع بوده که طی چند دقیقه انجام میگیرد . همواره انجام آندوسکوپی نیاز به معده خالی دارد در نتیجه فرد بایستی ناشتا باشد ، چنانچه آندوسکوپی را در تایم صبح انجام می دهید بعد از میل نمودن شامی سبک از خوردن بپرهیزید و چنانچه در بعد از ظهر انجام می دهید بعد از داشتن صبحانه ای سبک از میل نمودن میان روز تا زمان آندوسکوپی بپرهیزید .

هنگام عبور نوک آندوسکوپ از گلو ، احتمال یک یا دو بار آروغ زدن وجود دارد که کاملا طبیعی می باشد .

برای انجام آندوسکوپی معده جای هیچ گونه نگرانی نیست ، کافیست در نهایت آرامش به سمت چپ بدن دراز بکشید ، برای پرهیز از هر گونه ناراحتی بیمار یه گلوی فرد اسپری بی حسی کننده زده شده تا چیزی احساس نگردد.

همچنین برای هر گونه پرهیز از آسیب دیدگی دندانها و به طور متقابل دستگاه آندوسکوپ ، یک قطعه کوچک محافظ در بین دندانها قرار داده می شود.

بعد از آماده شدن فرد ، پزشک سر آندوسکوپ را روی زبان قرار داده و به سمت گلو هدایت می کند و از بیمار می خواهد که آن را قورت دهد . با این کار مری باز شده آندوسکوپ داخل شده و به سمت معده میرود .

در صورت مشاهده موارد مشکوک و یا اطمینان خاطر پزشک از سلامت فرد ، پزشک از بافت معده نمونه برداری می کند که به ان بیوپسی معده گفته می شود ، البته این نمونه برداری فاقد هر گونه درد یا ناراحتی می باشد .

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی صرفا برای معده استفاده نمی شود

شاید زمانی که اسم آندوسکوپی به گوش هرکسی که بخورد به صورت غیر ارادی به یاد بیماری معده بیفتد و لوله ای را در ذهن خود به یاد آورد که قرار است از طریق دهان وارد معده شود و قسمت های گوناگون معده را بررسی کند اما امروزه تنوع آندوسکوپ ها بسیار مشابه گذشته است و بسیاری از دیگر قسمت های بدن را هم می توان با وسایل مشابه این بررسی کرد .

در حالی که فرد به بیماری هایی مانند هپاتیت یا ایدز مبتلا باشد حتما می بایستی قبل از انجام آندوسکوپی این موارد را به پزشک خود اطلاع داد .

به عنوان نمونه آندوسکوپ هایی هستند که از دهان وارد می شوند و به نای می رسند تا مجاری هوایی را ارزیابی کنند به این آندوسکوپ ها برونکوسکوپ می گویند .

از سمتی دیگر آندوسکوپ هایی هم وجود دارند که می توانند از راه بینی وارد شوند و به دریچه های سینوس ها برسند ، به درون سینوس ها روند و در آخر قسمت های گوناگون سینوس را ارزیابی کند . آندسکوپ های دیگری هم هستند که از طریق مجرای ادرار وارد می شوند و مثانه را ارزیابی می کنند . به این آندوسکوپ ها در اصطلاح سیستوسکوپ می گویند .

آندوسکوپ های منحصر به فردی هم هستند که از معقد وارد می شوند و قسمت های گوناگون روده بزرگ را می توانند نشان دهند . به این آندوسکوپ ها کولونوسکوپ می گویند و شکل کوتاه تر آن رکتوسکوپ گفته می شود چون که تنها قسمت انتهایی روده بزرگ که رکتوم گفته می شود را مورد بررسی قرار می دهد .

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده

به چه دلایلی آندوسکوپ برای فرد تجویز می شود

رایج ترین دلیل آندوسکوپ بخش فوقانی دستگاه گوارش شامل موارد ذیل می شود

 • درد یا ناراحتی بدون هیچ دلیل قابل توجه ای در قسمت بالای شکم
 • برگشت اسید ویا رفلاکس
 • تهوع دراز مدت و استفراغ
 • استفراغی که همراه با خون می باشد
 • دفع کردن خون در مدفوع یا مدفوع سیاه با ظاهر قیر ذوب شده
 • مشکل در بلعیدن
 • جهت تخلیه اجسام بلیعده شده
 • بررسی یافته های غیر عادی در روش های تصویربرداری دیگر مانند سی تی یا ام آر آی
 • کنترل دوباره زخم یا توموری که پیش از این تشخیص داده است و تحت درمان قرار گرفته است .

مراقبت های قبل از آندوسکوپی

اصولا توصیه های لازم و مراقبت های مورد نیاز پیش از انجام آندوسکوپی معده در اختیار بیمار قرار می گیرد که منظور آن اطلاع داشتن بیمار از نحوه انجام آندوسکوپی و به حداقل رساندن خطرات احتمالی می باشد . توصیه می شود دستورات را با دقت فرد انجام دهد و هر نوع سوالی که در ذهنش دارد با پزشک خود در میان بگذارد . از فرد تقاضا می شود که 8 الی 10 ساعت پیش از آندوسکوپی هیچ مواد خوراکی استفاده نکند این مسئله جهت مشاهده دقیق دیواره ی مری – معده و اثنی عشر بسیار ضروریست و خطر استفراغ و ورود مواد غذایی به درون فضای تنفسی را در زمان اندوسکوپی به حداقل می رساند . امکان دارد تغییراتی در استفاده از داروها مانند انسولین و بعضی اوقات قطع موقت برخی داروها مانند داروهای ضد انعقاد از بیمار درخواست می شود . بهتر است لیست همه داروهایی که قبلا بیمار استفاده می کرده است را به پزشک اطلاع رسانی شود . نیاز می باشد به حتما یک نفر همراه بیمار باشد زیرا امکان دارد مصرف بعضی داروهای آرام بخش یا خواب آور باعث شود فرد نتواند به تنهایی به خانه باز گردد و یا رانندگی کند .

دانستنی های لازم جهت انجام آندوسکوپی

 • در صورتی که مبتلا به هپاتیت یا ایدز هستید حتما پزشک آندوسکوپ را در جریان قرار دهید ، تا برای پرهیز از هرگونه انتقال بیماری به فرد دیگر از آندوسکوپ مخصوص شما استفاده گردد.
 • گزارش کاملی از تمامی داروهای مصرفی خود به پزشک ارائه دهید . داروهای ضد انعقاد از ضرورت بیشتری برخوردار هستند .
 • چنانچه به اختلالات عامل خونریزی مبتلا هستید حتما پزشک را در جریان قرار دهید تا آمادگی جهت انجام اقدامات لازم را فراهم نماید .
 • مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید .
 • داشتن همراه و فرد توانا ، شرط احتیاط است .
 • چنانچه پزشک خواستار جواب پاتولوژی شما و گزارش میکروسکوپی نمونه بیوپسی شما میباشد ، حتما پیگیری نماید.
 • اگر بعد از آندوسکوپی عوارضی مانند خونریزی ، درد شدید ، تهوع و استفراغ یا تب شدید شدید که مرتبط به آندوسکوپی دانستید حتما پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید .

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

پبج اینستاگرام

دسته بندی:

7 ژانویه 2014