کولونوسکوپی

کولونوسکوپی

برای مشاهده روده بزرگ ، راست روده با استفاده از یک لوله بلند که انتهای آن یک چراغ کوچک و یک دوربین است ،انجام می شود .

برخی از اشخاص به آن کولونوسکوپ و برخی دیگر به آن اسکوپ می گویند .

از کولونوسکوپی در چه مواقعی استقاده می شود

کولونوسکوپی در واقع در قسمتی از برنامه های غربالگری سرطان کولون صورت می گیرد . زمانی که به علت های دیگری کولونوسکوپی انجام می شود بیشتر درصدد هدف علت خون در مدفوع – شکم درد – اسهال – تغییر در عادت روده یا مشکلات بر روی اشعه ایکس کولون یا توموگرافی محوری سی تی اسکن صورت می گیرد.کسانی که در گذشته به پولیپ سرطان روده بزرگ مبتلا شده بودند و کسانی که در خانواده خود سابقه سرطان های غدد یا اختلالات کولون دارند که امکان دارد با سرطان کولون ارتباط داشته باشند مثل کولیت زخمی و پولیپ های کولون احتمال دارد پزشک توصیه کند که یک مدت زمانی کولونوسکوپی به دلیل خطر ابتلا به پولیپ و سرطان کولون افزایش یابد .

دکتر امیر طاهری فوق تخصص گوارش و متخصص بیماری های داخلی کولونوسکوپی را با مهارت و حرفه ای ویژه  می دهد . دکتر امیر طاهری با تکنیک هایی که به کار می گیرد می تواند هموروئید را بدون جراحی به خوبی درمان کند . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های 34 60 22 22 - 22889677 تماس حاصل فرمائید .

کولونوسکوپی چگونه انجام می شود

انجام شدن کولونوسکوپی و روش انجام دادن آن و تعداد جلسات آن به میزان حاد بودن بیماری و مشکلات کولونوسکوپی دارد .

لازم به ذکر است که کسانی که شرایط سلامتی جسمی کاملی را دارا هستند احتمال دارد به سرطان روده بزرگ دچار شوند به همین خاطر توصیه می شود کسانی که در رده سنی 50 سال هستند و در هر 10 سال پس از آن می بایستی کولونوسکوپی را انجام دهند که پولیپ های روده بزرگ از بین روند پیش از اینکه آن ها سرطانی شوند .

اگرچه این روش با دقت فراوان و به صورت کامل انجام شود روده بزرگ می بایستی به صورت کامل تمیز باشد و چندین مراحل می بایست قبل از کولونوسکوپی انجام شود .

بیمار می بایستی پیش از کولونوسکوپی از مایعات استفاده کند و همچنین از ملین ها یا ملاسما استفاده کنند . البته تمامی این مراقبت ها را می بایستی با تجویز و دستور پزشک انجام شود و اگرچه پزشک همچنان روده را پاک مشاهده نکند نیاز بداند که دوباره این مراحل انجام شود تا به نتیجه دلخواه خود برسد می بایستی این این مراقبت ها مجددا تکرار شود و یا روش استفاده از آن را تغییر دهد .

امکان دارد پزشک توصیه کند چند روز پیش از انجام کولونوسکوپی بیمار از خوردن غذاهای رشته ای –غذاهایی با دانه و ... جلوگیری کند .
قبل از کولونوسکوپی نیاز است که یکسری مراقبت های انجام شود که در ذیل به بیان آنها می پردازیم .

مراقبت های قبل از کولونوسکوپی

1 نیاز است که هر بسته پودر PEG را در 5 لیوان آب حل نمایید سپس مصرف نمایید ، این مصرف باید قبل از ظهر انحجام شود ، هر 20 الی 30 یک بار میل شود .

نباید 36 ساعت قبل از کولونوسکوپی از غذای جامد استفاده نمایید ، مصرف مایعات مانند سوپ صاف شده و آب مرغ و چای را می توانید مصرف نمایید ، باید روز قبل از کولونوسکوپی از مایعات صاف شده به میزان 10 لیوان مصرف نمایید .

کولونوسکوپی

نکته ای که باید دقت نمایید این است که از مصرف لبنیات ، شیر و دوغ باید اجتناب نمایید .

روز قبل از کولونوسکوپی باید از قرص بیزاکودیل یک عدد صبح و دو عدد عصر استفاده نمایید .

برای پیشگیری از استفراغ و تهوع هر 5 ساعت یک قرص متوکلوپرامید استفاده نمایید .

پزشک متخصص گوارش را باید از تمامی بیماری های که دارید مطلع سازید به خصوص اگر بیماری آسم ، دیابت و یا بیماری های قلبی دارید ، علت این امر این است که پزشک به شما نحوه مصرف داروها را بیان کند .

به مدت سی و شش ساعت پیش از کولونوسکوپی به هیچ عنوان غذای جامد نخورید ولی مصرف هر گونه مایعات مانند   آب ، چای ، آب میوه، آب مرغ و سوپ صاف شده مانعی ندارد.بهتر است  لبنیات مانند شیر و دوغ  را مصرف نکنید.

یک روز قبل از کولونوسکوپی دو عدد قرص بیزاکودیل در صبح،دو عدد ظهر و در روز کولونوسکوپی دو عدد از این قرص را استفاده کنید.

شاید شما در این مدت دچار استفراغ و یا  تهوع شوید که امکان دارد  متخصص گوارش برای شما قرص متوکلوپرامید Metoclopramid    را تجویز کرده باشد که می توانید آنها را هر پنج ساعت یک بار میل کنید .

این دستورالعمل گفته شده به صورت طبیعی به بیماران دستور داده می شود اما شاید برخی از بیماران با توجه به نوع بیماری و عارضه های دیگری مانند فشار خون بالا، آسم ، تشنج ، بیماری قلبی ، دیابت یا بیماری مزمن آمادگی متفاوتی برای کولونوسکوپی داشته باشند که تنها متخصص گوارش می تواند بهترین روش را برای آنها در نظر بگیرد.پس به هیچ عنوان در دوران آمادگی خود برای کولونوسکوپی مصرف داروهای خود را قطع نکند و طبق گفته پزشک آنها مصرف کنید.

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

با تشکر، مدیریت وب سایت دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
شما عزیزان می توانید در صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید