کولونوسکوپی

دکتر سید امیر طاهری – متخصص داخلی - فوق تخصص گوارش، کبد و مجای صفراوی

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی به طور کلی یک روش امن و تشخیصی است که به پزشک اجازه می دهد تا درون روده بزرگ و طول روده فرد را مشاهده نمایید تا بتوان مشکلاتی از قبیل زخمها التهاب، خونریزی، پولیپ ها و تومورها را شناسایی کرد . برای مشاهده روده بزرگ، راست روده با استفاده از یک لوله بلند که انتهای آن یک چراغ کوچک و یک دوربین است، انجام می شود . برخی از اشخاص به آن کولونوسکوپ و برخی دیگر به آن اسکوپ می گویند . در این مقاله قصد داریم به مطالب ذیل بپردازیم .

 • کولونوسکوپی زنان
 • فیلم کولونوسکوپی
 • کولونوسکوپی و عوارض آن
 • هزینه کولونوسکوپی چقدر است
 • آمادگی قبل از کولونوسکوپی
 • عوارض بعد از کولونوسکوپی
 • مراقبتهای بعد از کولونوسکوپی
کولونوسکوپی

کولونوسکوپی

نحوه انجام کولونوسکوپی

کولونوسکوپ ابزار مورد استفاده برای انجام کولونوسکوپی است . کولونوسکوپ یک لوله و انعطاف پذیر است با یک لامپ و دوربین در انتها است . کولونوسکوپ از طریق عروق داخل راست روده قرار داده می شود و به دقت در سراسر روده بزرگ هدایت می شود و به همه مسیر تا روده کور فرستاده می شود .

معمولا کولونوسکوپ می تواند برای ورد به انتهای روده کوچک که بعنوان روده دراز معروف است مورد استفاده قرار گیرد . نوک کولونوسکوپ شامل یک دوربین فیلمبرداری است که تصاویر واقعی را به یک صفحه کامپیوتر منتقل می کند .

بنابراین پزشک شما می تواند روده بزرگ را معاینه کند . در جلوی دستگاه یک لامپ، یک کانال برای آبیاری با آب، یک کانال برای آب و هوا و همچنین یک کانال ابزار قرار دارند . کانال آبیاری برای تخلیه آب یا هوا به داخل روده بزرگ برای حذف بقایای یا مدفوع، دیدن بهتر روده و بررسی کردن پولیپ ها استفاده می شود . ابزارهای ویژه مانند پین های کوچک و یا حلقه های سیمی یا اسنارها برای حذف پولیپ و نمونه برداری که تکه برداری نامیده می شود عبور داده شوند و در بافت مشکوک به جستجوی علائم سرطان می پردازند .

کولونوسکوپی معمولا بین سی دقیقه تا یک ساعت طول می کشد و در بیمارستان و یا کلینیک انجام می شود توسط دکتر آموزش دیده که متخصص گوارش است انجام می شود به شما آرامبخش داده می شود تا طی انجام کولونوسکوپی آرامش داشته باشید . طی این عمل فرد باید به یک طرف قرار گیرد پزشک با دقت کولونوسکوپ را به داخل راست روده وارد می کند و تا انتهای روده بزرگ هدایت می کند کولونوسکوپ خم می شود بنابراین پزشک می تواند آن را در اطراف منحنی روده بزرگ قرار دهد . طی انجام کولونوسکوپی پزشک ممکن است به آرامی به شکم فرد فشار آورد یا اینکه از فرد بخواهد وضعیت خود را تغییر دهد تا اینکه بتواند ابزار را در سراسر روده بزرگ حرکت دهد . در تمام مراحل انجام کولونوسکوپی یک فیلم با بزرگنمایی و وضوح بالا از کولونوسکوپ بر روی مانیتور قابل مشاهده است . بنابراین پزشک می تواند به طور کامل جداره روده بزرگ فرد را بررسی کند . ویدیو ضبط و از آن عکس تهیه می شود .

ممکن است کمی هوا به داخل روده برای منبسط کردن مسیر عبور کولونوسکوپ دمیده شود بنابراین دکتر بهتر می تواند مسیر را ببیند . در طی انجام کولونوسکوپ در صورتی که پولیپ دیده شود پزشک آن پولیپ ها را بر می دارد . پولیپ ها معمولا سرطانی نیستند .

مراقبت های قبل از کولونوسکوپی

اگرچه این روش با دقت فراوان و به صورت کامل انجام شود روده بزرگ می بایستی به صورت کامل تمیز باشد و چندین مراحل می بایست قبل از کولونوسکوپی انجام شود .

بیمار می بایستی پیش از کولونوسکوپی از مایعات استفاده کند و همچنین از ملین ها یا ملاسما استفاده کنند . البته تمامی این مراقبت ها را می بایستی با تجویز و دستور پزشک انجام شود و اگرچه پزشک همچنان روده را پاک مشاهده نکند نیاز بداند که دوباره این مراحل انجام شود تا به نتیجه دلخواه خود برسد می بایستی این مراقبت ها مجددا تکرار شود و یا روش استفاده از آن را تغییر دهد . اقدامات پیش از کولونوسکوپی که نیاز است انجام شود در ذیل به بیان آنها می پردازیم .

 • نیاز است که هر بسته پودر PEG را در 5 لیوان آب حل نمایید سپس مصرف نمایید، این مصرف باید قبل از ظهر انجام شود، هر 20 الی 30 دقیقه یک بار میل شود .
 • نباید 36 ساعت قبل از کولونوسکوپی از غذای جامد استفاده نمایید، مصرف مایعات مانند سوپ صاف شده و آب مرغ و چای را می توانید مصرف نمایید، باید روز قبل از کولونوسکوپی از مایعات صاف شده به میزان ده لیوان مصرف نمایید .
 • نکته ای که باید دقت نمایید این است که از مصرف لبنیات، شیر و دوغ باید اجتناب نمایید .
 • روز قبل از کولونوسکوپی باید از قرص بیزاکودیل (Bisacodyl) یک عدد صبح و دو عدد عصر استفاده نمایید و در روز کولونوسکوپی دو عدد از این قرص را استفاده کنید.
 • برای پیشگیری از استفراغ و تهوع هر پنج ساعت یک قرص متوکلوپرامید (Metoclopramide) استفاده نمایید .
 • پزشک متخصص گوارش را باید از تمامی بیماری های خود مطلع سازید به خصوص اگر بیماری آسم، دیابت و یا بیماری های قلبی دارید، علت این امر این است که پزشک به شما نحوه مصرف داروها را بیان کند .
 • به مدت سی و شش ساعت پیش از کولونوسکوپی به هیچ عنوان غذای جامد نخورید ولی مصرف هر گونه مایعات مانند آب، چای، آب میوه، آب مرغ و سوپ صاف شده مانعی ندارد . بهتر است لبنیات مانند شیر و دوغ  را مصرف نکنید.
 • این دستورالعمل گفته شده به صورت طبیعی به بیماران داده می شود اما شاید برخی از بیماران با توجه به نوع بیماری و عارضه های دیگری مانند فشار خون بالا، آسم، تشنج، بیماری قلبی، دیابت یا بیماری مزمن آمادگی متفاوتی برای کولونوسکوپی داشته باشند که تنها متخصص گوارش می تواند بهترین روش را برای آنها در نظر بگیرد . پس به هیچ عنوان در دوران آمادگی خود برای کولونوسکوپی مصرف داروهای خود را قطع نکنید و طبق گفته پزشک آنها را مصرف کنید.
کولونوسکوپی به طور کلی یک روش امن و تشخیصی است که به پزشک اجازه می دهد تا درون روده بزرگ و طول روده فرد را مشاهده نمایید تا بتوان مشکلاتی از قبیل زخمها التهاب، خونریزی، پولیپ ها و تومورها را شناسایی کرد . دکتر امیر طاهری فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های  34 60 22 22 – 22889677  تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

مراقبت های بعد از کولونوسکوپی

 • از فرد خواسته می شود تا در اتاق ریکاوری استراحت کند تا اثر بیهوشی کاملا از بین برود .
 • به مدت 24 ساعت بعد  از کولونوسکوپی باید استراحت نمایید .
 • اگر درد های شکمی شدید، تب، سرگیجه داشتید یا خونریزی شدید ادامه پیدا کرد فورا با پزشک خود تماس بگیرید .

عوارض کولونوسکوپی

اغلب اوقات عوارض ناشی از کولونوسکوپی به دلیل مراجعه به افراد غیر متخصص و کلینیک های غیر مجاز رخ می دهد . شایع ترین عوارض کولونوسکوپی خون ریزی و سوراخ شدن روده می باشد که افراد می توانند با مراجعه به متخصص گوارش از بروز عوارض این چنینی بکاهند .

هزینه کولونوسکوپی

هزینه کولونوسکوپی به عوامل مختلف بستگی دارد که برای هر فرد متفاوت است . برای تعیین دقیق کولونوسکوپی بهتر است به متخصص گوارش مراجعه نمایید . شایان ذکر است که بگوییم کولونوسکوپی تحت پوشش بیمه قرار دارد و افراد می توانند با استفاده از بیمه از هزینه های کولونوسکوپی بکاهند .

سوالات متداول کولونوسکوپی

 • از کولونوسکوپی در چه مواقعی استفاده می شود ؟

کولونوسکوپی در واقع در قسمتی از برنامه های غربالگری سرطان کولون صورت می گیرد . زمانی که به علت های دیگری کولونوسکوپی انجام می شود بیشتر درصدد هدف علت خون در مدفوع، درد شکم، اسهال، تغییر در عادت روده یا مشکلات بر روی اشعه ایکس کولون یا توموگرافی محوری سی تی اسکن صورت می گیرد . کسانی که در گذشته به پولیپ سرطان روده بزرگ مبتلا شده بودند و کسانی که در خانواده خود سابقه سرطان های غدد یا اختلالات کولون دارند که امکان دارد با سرطان کولون ارتباط داشته باشند مثل کولیت زخمی و پولیپ های کولون احتمال دارد پزشک توصیه کند که یک مدت زمانی کولونوسکوپی به دلیل خطر ابتلا به پولیپ و سرطان کولون افزایش یابد

 • سن مناسب انجام کولونوسکوپی چقدر است ؟

لازم به ذکر است که کسانی که شرایط سلامتی جسمی کاملی را دارا هستند احتمال دارد به سرطان روده بزرگ دچار شوند به همین خاطر توصیه می شود کسانی که در رده سنی 50 سال هستند و هر ده سال می بایستی کولونوسکوپی را انجام دهند که پولیپ های روده بزرگ از بین روند پیش از اینکه آن ها سرطانی شوند . تعداد جلسات کولونوسکوپی به میزان حاد بودن بیماری بستگی دارد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

اقدامات بعد از کولونوسکوپی

چه اشخاصی باید کولونوسکوپی را انجام دهند ؟

آمادگی قبل از کولونوسکوپی

 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 6 =