دکتر امیر طاهری » کولونوسکوپی » کولونوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

کولونوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود؟

کولونوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود؟

در برخی موارد زمانی که فردی به پزشک متخصص مراجعه می نماید، ممکن است پزشک برای شما انجام کولونوسکوپی را در نظر بگیرد. کولونوسکوپی یکی از مواردی است که موجب نگرانی افراد می شود و ترس مبهمی را به دل افراد می اندازد. در صورتی که انجام کولونوسکوپی درد و ترسی نخواهد داشت و تنها عدم آگاهی از آن موجب ترس افراد شده است.

کولونوسکوپی یک روش تشخیصی است که به متخصص گوارش کمک می نماید تا بخش های از بدن که با معاینه ظاهری در دسترس نیستند مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند. با انجام کولونوسکوپی می تواند بخشی از دیواره روده که با معاینه ظاهری انجام نیست را بتوان با انجام کولونوسکوپی به طور کامل و دقیق مورد بررسی قرار داد.

بیماری ها و مشکلاتی از قبیل پولیپ روده، وجود خون در مدفوع، سرطان روده و تغییرات اجابت مزاج را با کمک کولونوسکوپی به طور دقیق و به راحتی مورد بررسی قرار داد و جهت درمان اقدام نمود.

کولونوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود؟

چه افرادی نیاز به کولونوسکوپی دارند؟

با پیشرفت های بسیار و کاهش تحرک و داشتن رژیم های غذایی نامناسب و پرچرب و بدون فیبر موجب شده تا مشکلات گوارشی و سرطان روده افزایش یابد و از آنجایی که می دانید افراد سالخورده بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ها قرار دارند و لذا با توجه به این عوامل توصیه می شود افراد انجام هر ده سال یکبار کولونوسکوپی را فراموش نکنند.

انجام کولونوسکوپی به افرادی با چنین شرایطی توصیه می شود:

  • افراد بالای 50 سال
  • افراد با سابقه بیماری های گوارشی، التهابی روده، پولیپ های روده و سرطان روده در خانواده خود
  • تغییرات اجابت مزاج به صورت دوره ای و متناوب
  • وجود خون در مدفوع
  • علائم مرتبط با بیماری سرطان روده
  • کاهش وزن ناگهانی
  • علائم بیماری التهابی روده
  • ابتلا به بیماری پولیپ روده

آمادگی برای انجام کولونوسکوپی

زمانی که فرد بایستی کولونوسکوپی انجام دهد باید روده های خالی و تمیز داشته باشد تا تصویری دقیق از روده ها تهیه شود. به همین خاطر قبل از انجام کولونوسکوپی به مدت دو روز فرد بایستی رژیم غذایی مطابق با دستور پزشک را رعایت نمایید تا به طور طبیعی و کامل روده ها خالی شود.

برای این منظور می توانید با صلاح دید متخصص گوارش از داروهای ملین، شیاف و روغن های کرچک برای تمیز نگه داشتن روده ها استفاده نمود.

لازم است بدانید، در صورتی که از داروهای خاصی نظیر آسپرین، مکمل های آهن، داروی دیابت و … مصرف می نماید پزشک خود را مطلع سازید زیرا می تواند موجب دردسرهای برای بیمار شود و با خونریزی همراه باشد. همچنین بهتر است در صورت ابتلا به بیماری پزشک خود را در جریان بیماری خود قرار دهید .

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر امیر طاهری دنبال کنید.

کولونوسکوپی چگونه انجام میشود؟

قبل از انجام کولونوسکوپی از داروهای آرام بخش جهت آرام کردن بیمار استفاده می شود. طی انجام کولونوسکوپی فشار خون، تنفس بیمار با دستگاه به صورت مرتب مورد بررسی قرار می گیرد.

دستگاه کولونوسکوپ یک لوله ی بسیار باریک و بسیار نرم است که بر سر آن دوربینی تعبیه شده که با کمک آن می توان تصاویری بسیار دقیق و واضح را به ما نشان می دهد.

بیمار به پشت دراز می کشد و لوله از طریق مقعد وارد بدن می شود و بدون اینکه فرد احساس درد داشته باشد به راحتی در بدن آن حرکت کرده و به سر روده بزرگ می رسد و تصاویری در این زمان از روده تهیه شده که می توان با کمک آن به بررسی مشکلات پرداخت.

زمان بهبودی بعد از کولونوسکوپی

پس از انجام کولونوسکوپی بیمار به مدت حداکثر دو ساعت تحت مراقبت پزشک بوده تا اثرات بیهوشی کاملا از بین برود و فرد به حالت عادی بازگردد. پس از انجام کولونوسکوپی بیمار احساس کمی درد و نفخ خواهد داشت که این یک امر طبیعی است و پس از مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

در صورتی که همراه با کولونوسکوپی بیوپسی انجام شود، فرد بایستی تا چند روز پس از آن رژیم غذایی خاصی را رعایت کرده و فعالیت های خود را محدود تر نمایید.

کلام آخر

کولونوسکوپی یک روش تشخیصی است که بدون عارضه می باشد . در صورتی که بایستی جهت تشخیص بیماری خود کولونوسکوپی را انجام دهید بهتر است به متخصص ماهر و خبره مراجعه نمایید تا مشکل خاصی برای شما ایجاد نشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهارده =

Call Now Button