کولونوسکوپی چیست؟

دکتر سید امیر طاهری – متخصص داخلی - فوق تخصص گوارش، کبد و مجای صفراوی

کولونوسکوپی چیست؟

کولونوسکوپی در واقع یک روش مشابه آندوسکوپی است که در آن لوله ای وجود دارد که دوربینی به سر آن وصل است که به یک پردازنده متصل می شود و تصاویر داخل روده به وسیله آن مشاهده می شود. این روش از راه مقعد انجام می شود. در واقع این روش به پزشک این امکان را می دهد که داخل رکتوم روده را به خوبی مشاهده کند. از طریق کولونوسکوپی، مشکلاتی مانند زخم، التهاب روده، خونریزی، پولیپ ها و تومورها بررسی می شود.

آمادگی قبل از کولونوسکوپی

  • 24 ساعت قبل از انجام کولونوسکوپی فقط باید مایعات شفاف نوشیده شود.
  • بیمار باید یک سری داروهای ملینی که توسط پزشک تجویز می شود برای تمیز شدن روده مصرف کند.

 

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

نحوه انجام آزمایش کولونوسکوپی 

کولونوسکوپی معمولا برای ورود به انتهای روده کوچک مورد استفاده قرار گیرد. بخش سر کولونوسکوپ یک دوربین کوچکی قرار دارد که تصاویر واقعی را به صفحه مانیتور ارسال می کند به طوری که کولون روده توسط پزشک قابل بررسی می باشد. در قسمت جلویی آندوسکوپ یک چراغ و یک کانال برای آب رسانی و برای پاشیدن آب یا هوا به داخل روده بزرگ به منظور حذف بقایای مدفوع استفاده می شود و باعث می شود پزشک هر آنچه که داخل کولون روده می باشد را به وضوح مشاهده کند. با آمدن بیهوشی، کولونوسکوپی مانند گذشته ترس یا درد ندارد و بیمار یک خواب عمیق 5 دقیقه تا 15 دقیقه ای را تجربه می کند و طی این مدت کولونوسکوپی انجام می شود.

مزایای کولونوسکوپی

  • تشخیص بیماری : بسیاری از مواقع بیمار به دلایلی، سی تی اسن یا عکس رنگی روده انجام می دهد که طی آن گزارشی مبنی بر اینکه یک مورد غیرنرمال در روده وجود دارد، داده می شود. در این مواقع توسط  کولونوسکوپی می توان ضایعه را مشاهده کرد و از آن نمونه برداری انجام داد. از دیگر کاربردهای تشخیصی کولونوسکوپی خونریزی های قسمت تحتانی دستگاه گوارش می باشد. همچنین اگر فردی بدون هیچ علت توجیه کننده ای کم خونی و فقرآهن داشته باشند برای تشخیص عارضه کولونوسکوپی صورت می گیرد. در مواردی که علائم مربوط به قسمت تحتانی دستگاه گوارش باشد مانند اسهال مزمن، جهت تشخیص چگونگی علت از کولونوسکوپی استفاده می شود.
  • غربالگری و سرطان ها: جهت تشخیص پولیپ های روده ، سابقه سرطان روده و بیماری التهابی روده. در غربالگری به وسیله کولونوسکوپی تمام افراد بالای 50 سال چه خانم و چه آقا برای پیشگیری از سرطان روده حتما باید کولونوسکوپی انجام دهند. اگر این قانون انجام شود در بسیاری از موارد می توان از سرطان روده بزرگ پیشگیری کرد.
  • درمان بیماری: کاربردهای درمانی کولونوسکوپی عبارت اند از خارج کردن پولیپ هایی که بسیار بزرگ نیستند یا اینکه پزشک بخواهد برای همکاران جراح خود ضایعات کولون که نیاز به جراحی دارند را نشانه گذاری کند و یک سری کاربردهای دیگر.

کولونوسکوپی چیست؟

چه افرادی باید کولونوسکوپی انجام دهند؟

  • افرادی که در آنها تغییر عادت اجابت مزاج از سن 50 سالگی به بالا یعنی کسی که همیشه مشکل یبوست داشته ناگهان دچار اسهال می شود یا بالعکس.
  • اگر فردی مبتلا به خونریزی های گوارشی باشند.
  • اگر کسی فقر آهن و کم خونی شدید بدون توجیه داشته باشد.

مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ

مرگ ناشی از سرطان روده لزرگ سومین علت مرگ ناشی از سرطان ها می باشد. بنابراین این مساله بسیار مهم و حیاتی می باشد. زیرا بعد از به وجود آمدن عارضه، کولونوسکوپی دیگر سودی ندارد. اگر فامیل درجه 1 فردی(مانند پدر، مادر، خواهر و برادر) زیر سن 50 سالگی مبتلا به سرطان روده بزرگ شود غربالگری باید حتما در سن پایین تر انجام شود.

 

 

راه های ارتباطی با دکتر امیر طاهری فوق تخصص گوارش:

86 97 88 22 -021

info@doctor-taheri.ir

پبج اینستاگرام

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 18 =