دکتر امیر طاهری » مقالات عمومی » هر آنچه که لازم است تا درباره کولونوسکوپی بدانید!
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

هر آنچه که لازم است تا درباره کولونوسکوپی بدانید!

کولونوسکوپی روشی است شبیه به آندوسکوپی که نام های دیگر آن، کولون‌بینی و یا پس‌روده‌بینی است. در کولونوسکوپی، لوله ای وجود دارد که سر آن به دوربینی متصل بوده و به یک پردازنده وصل می شود.

این روش می تواند تصاویر داخل روده به وسیله آن مشاهده می شود. این روش از راه مقعد انجام می شود. در واقع این روش به پزشک این امکان را می دهد که داخل رکتوم روده را به خوبی مشاهده کند. از طریق کولونوسکوپی، مشکلاتی مانند زخم، التهاب روده، خونریزی، پولیپ ها و تومورها بررسی می شود.

در این مقاله می خواهیم هرچه که درباره ی عمل کولونوسکوپی نظیر کولونوسکوپی چیست؟ چه مزایا و عوارضی دارد ؟ و …. لازم است، بدانیم.

کولونوسکوپی چیست؟

برای دیدن روده بزرگ  و راست روده، که به منظور تشخیص زخم ، رشد غیر طبیعی بافت روده و پولیپ، تشخیص بافت ملتهب روده است، کولونوسکوپی صورت می گیرد.  همچنین وقتی فردی با شکم درد، کاهش زخم، خونریزی مقعد و … با مشکل مواجه شد، باید به پزشک مراجعه کرده تا او تشخیص دقیق تری برای این نوع مشکلات داشته باشد که معمولا  کولونوسکوپی به او پیشنهاد می شود.

همه چیز درباره کولونوسکوپی

                                      کولونوسکوپی توسط دکتر امیر طاهری – فوق تخصص گوارش

 آمادگی قبل کولونوسکوپی چگونه باید صورت گیرد؟

 • 24 ساعت قبل از انجام کولونوسکوپی فقط باید مایعات شفاف نوشیده شود.
 • بیمار باید یک سری داروهای ملینی که توسط پزشک تجویز می شود برای تمیز شدن روده مصرف کند.

 

آمادگی های قبل از کولونوسکوپی - دکتر امیر طاهری

 

مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ سومین علت مرگ ناشی از سرطان ها می باشد. بنابراین این مساله بسیار مهم و حیاتی می باشد. زیرا بعد از به وجود آمدن عارضه، کولونوسکوپی دیگر سودی ندارد. اگر فامیل درجه 1 فردی(مانند پدر، مادر، خواهر و برادر) زیر سن 50 سالگی مبتلا به سرطان روده بزرگ شود غربالگری باید حتما در سن پایین تر انجام شود.

 

آزمایش کولونوسکوپی چگونه انجام می گیرد؟

پس روده بینی معمولا برای ورود به انتهای روده کوچک مورد استفاده قرار گیرد. بخش سر کولونوسکوپ یک دوربین کوچکی قرار دارد که تصاویر واقعی را به صفحه مانیتور ارسال می کند به طوری که کولون روده توسط پزشک قابل بررسی می باشد. در قسمت جلویی آندوسکوپ یک چراغ و یک کانال برای آب رسانی و برای پاشیدن آب یا هوا به داخل روده بزرگ به منظور حذف بقایای مدفوع استفاده می شود و باعث می شود پزشک هر آنچه که داخل کولون روده می باشد را به وضوح مشاهده کند. با آمدن بیهوشی، کولونوسکوپی مانند گذشته ترس یا درد ندارد و بیمار یک خواب عمیق 5 دقیقه تا 15 دقیقه ای را تجربه می کند و طی این مدت کولونوسکوپی انجام می شود.

آیا از مزایای کولونوسکوپی باخبرید؟

 • تشخیص بیماری

بسیاری از مواقع بیمار به دلایلی، سی تی اسن یا عکس رنگی روده انجام می دهد که طی آن گزارشی مبنی بر اینکه یک مورد غیرنرمال در روده وجود دارد، داده می شود. در این مواقع توسط  کولونوسکوپی می توان ضایعه را مشاهده کرد و از آن نمونه برداری انجام داد. از دیگر کاربردهای تشخیصی کولونوسکوپی خونریزی های قسمت تحتانی دستگاه گوارش می باشد. همچنین اگر فردی بدون هیچ علت توجیه کننده ای کم خونی و فقرآهن داشته باشند برای تشخیص عارضه کولونوسکوپی صورت می گیرد. در مواردی که علائم مربوط به قسمت تحتانی دستگاه گوارش باشد مانند اسهال مزمن، جهت تشخیص چگونگی علت از کولونوسکوپی استفاده می شود

 • غربالگری و سرطان ها

جهت تشخیص پولیپ های روده ، سابقه سرطان روده و بیماری التهابی روده. در غربالگری به وسیله کولونوسکوپی تمام افراد بالای 50 سال چه خانم و چه آقا برای پیشگیری از سرطان روده حتما باید کولونوسکوپی انجام دهند. اگر این قانون انجام شود در بسیاری از موارد می توان از سرطان روده بزرگ پیشگیری کرد.

 • درمان بیماری

کاربردهای درمانی کولونوسکوپی عبارت اند از خارج کردن پولیپ هایی که بسیار بزرگ نیستند یا اینکه پزشک بخواهد برای همکاران جراح خود ضایعات کولون که نیاز به جراحی دارند را نشانه گذاری کند و یک سری کاربردهای دیگر.

 

آیا کولون بینی خطرات و عوارضی دارد؟

کولونوسکوپی باید توسط پزشک باتجربه و مجرب انجام گیرد تا عوارض و خطرات آن به حداقل برسد. با این حال، این روش دارای عوارض جانبی بسیار جزئی است که به بعضی از آن ها می پردازیم.

 • در محلی که قرار است نمونه برداری انجام شود و یا پولیپ برداشته شود، ممکن است خونریزی اتفاق بیفتد. این خونریزی معمولا جزئی بوده و خود به خود قطع می شود. اگر خونریزی خود به خود قطع نشود، از طریق کولونوسکوپ می توان آن را کنترل کرد. اغلب برای خونریزی بعد از کولون بینی نیازی به تزریق خون و یا جراحی نیست.
 • از اتفاقاتی که ممکن است در کولونوسکوپی رخ دهد، سوراخ شدن یا پارگی دیواره کولون است. این عارضه ها نیز به جراحید نیاز ندارند.
 • مصرف داروهای آرام بخشی که بعد از کولونوسکوپی به بیمار تجویز شده است و ممکن است فرد به آن ها واکنش نشان دهد، از عوارض جانبی این روش محسوب می شود.
 • در رگی که به آن دارو تزریق شده است، تحریک موضعی صورت می گیرد که سبب ایجاد یک توده حساس می شود که معمولا 1 الی 2 روز طول می کشد تا این توده برظرف شود.
 • عوارضی که ممکن است ناشی از بیماری‌های قلبی یا ریوی موجود باشد.

تنها احتمال کم تر از یک درصد وجود دارد تا تمام عوارض ناشی از پس روده بینی که در بالا گفته شد، اتفاق بیفتد. وقوع عوارض بر اثر کولونوسکوپی بسیار نادر است به شرطی که بیماران علائم اولیه‌ی یک عارضه را تشخیص داده و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنند. اگر فرد بیمار به خونریزی مقعدی که اندازه آن بیش از نصف فنجان رسید و یا درد شدید شکمی و تب و لرز دچار شود،  باید به پزشک و یا اورژانسی که عمل کولونوسکوپی را برای او انجام داده است، مراجعه نماید.

 

چه کسانی گزینه مناسبی برای انجام کولونوسکوپی هستند؟

 • افرادی که در آنها تغییر عادت اجابت مزاج از سن 50 سالگی به بالا یعنی کسی که همیشه مشکل یبوست داشته ناگهان دچار اسهال می شود یا بالعکس.
 • اگر فردی مبتلا به خونریزی های گوارشی باشند.
 • اگر کسی فقر آهن و کم خونی شدید بدون توجیه داشته باشد.

 

چه روش های جایگزینی برای کولونوسکوپی وجود دارد؟

در این قسمت، به بررسی روش‌های جایگزین برای کولونوسکوپی که بسیار هم محدود هستند، می پردازیم.

 1. یک نوع آزمایش وجود دارد که با تنقیه و با محلول سولفات باریم و توسط اشعه ایکس انجام می شود اما می توان به جرات گفت که دقت کم تری نسبت به کولونوسکوپی داشته و ناهنجاری ها را کم تر تشخیص می دهد.
 2. سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر، آزمایشی است که از کولونوسکوپ کوتاه‌تر استفاده کرده و یک‌سوم پایانی روده‌ی بزرگ را معاینه می‌کند.
 3. کولونوسکوپی مجازی نوعی تکنیک است که برای گرفتن تصاویری از روده‌ی بزرگ از سی‌تی‌اسکن استفاده می‌کند. این تصاویر، شبیه عکس های گرفته ‌شده توسط‌ کولونوسکوپی هستند. این تصاویر با استفاده از تصاویر سی‌تی‌اسکن به وجود می آیند، به همین دلیل مجازی محسوب می شوند و تصاویر واقعی را نشان نمی‌دهند.

 

 

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

Call Now Button