مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

کلونوسکوپی

کلونوسکوپی

کلونوسکوپی به پزشک تشخیص این را می دهد که تمام طول روده را مشاهده و ارزیابی کند.این روش قادر است مشکلات روده بزرگ که شامل سرطان،بافت های ملتهب و وجود زخم و خونریزی را شناسایی کند.این روش برای غربالگری سرطان روده بزرگ هم استفاده می شود.
آندوسکوپ یا همان کلونوسکوپ لوله ای باریک و بلند دارای خاصیت انعطاف پذیری و منبع نوری است.این لوله از طریق مقعد به داخل روده می رود و نه تنها باعث می شود پزشک داخل روده را مشاهده کند این امکان را هم فراهم می کند که داخل روده را شست و شو و مکش و تزریق هوا انجام دهد. همچنین در طول این کار، ممکن است پزشک قسمتی از بافت یا پولیپ را به جهت آزمایش‌های بیشتر، نمونه‌برداری کند.

نحوه کلونوسکوپی

پزشک فوق تخصص گوارش  کلونوسکوپی را در بیمارستان ها یا مراکز درمانی انجام میدهند.ابتدا بیمار را بر روی تخت خوابانده و در رگ بازوی آنها ارام بخش تزریق می کنند که در طول کلونوسکپی بیمار در آرامش مطلق باشد،سپس لوله را از طریق مقعد وارد راست روده و به آرامی تا روده بزرگ هدایت می شود.
پزشک برای بهتر دیده شدن داخل روده ممکن است داخل آن مقداری هوا تزریق کند و یا از بیمار بخواهد موقعیت خود را بر روی تخت تغییر دهد.
پزشک با نصب دوربین در سرکلونوسکوپ این امکان را ایجاد می کند که تصاویر مخاط روده بر روی مانبتور ایجاد شود و در نتیجه به ارزیابی بافت روده می پردازد. زمانی که این لوله به روده کوچک میرسد باز پزشک برای ارزیابی روده بزرگ لوله را به آرامی عقب می کشد و دوباره این کار را انجام می دهد.در طول مسیر درمان ممکن است پزشک پولیپ های موجود را حذف کند و ان ها را برای آزمایشات تکمیلی به آزمایشگاه بفرستد.این پولیپ ها در اکثر مواقع بی ضرر است ولی بعضی از سرطان های روده ،ابتدا به شکل پولیپ بوده پس پزشکان با از بین بردن آنها باعث میشود که از سرطان جلوگیری شود.
کلونوسکوپی غالبا در حدود 30 تا 60 دقیقه زمان می برد.

اقدامات بعد از کلونوسکوپی

بعد از کلونوسکپی بیمار باید در بیمارستان به مدت 1 یا 2 ساعت به همان صورت باقی بماند و ممکن است در همان ساعت ها درد شکم یا نفخ داشته باشد.
زمان لازم است تا اثر دارو برطرف شود و بعد از عمل بیمار می تواند با یکی از اعضای خاتواده به منزل برود و نکته مهم اینکه اگر پزشک چیزی از مقعد خارج کرد یا نمونه برداری انجام داد خوتریزی از مقعد طبیعی است.

 

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

با تشکر، مدیریت وب سایت دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
شما عزیزان می توانید در صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید

 

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. مجید لام

  سلام
  لطفا هزینه بدون بیمه و زمان انتظار نوبت برای انجام کلونوسکوپی رو اعلام فرمایید.

  پاسخ
 2. ناصر دادبود

  ناصر دادبود هستم از تهران
  سلام
  لطفا هزینه بو زمان انتظار نوبت برای کلونوسکوپی رو اعلام فرمایید.
  با سپاس فراوان.

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + ده =

Call Now Button