دکتر امیر طاهری » درمان کبد چرب » نکاتی درباره بیماری کبد چرب
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

نکاتی درباره بیماری کبد چرب

نکاتی درباره بیماری کبد چرب

اولین موضوعی که به نظر می رسد مهم است اینکه بدانید کبد چرب چیست و چرا هر روز عده ی بیشتری برای آن ها تشخیص کبد چرب داده می شود و شیوع این بیماری چرا رو به افزایش است .

بیماری کبد چرب چیست ؟

بیماری کبد چرب بدین معنا است که قطرات چربی یا تری گلیسرید در داخل سلول های کبدی ذخیره می شوند و تجمع پیدا می کنند .

نکاتی درباره بیماری کبد چرب

علل شیوع بیماری کبد چرب

چرا این بیماری با شیوع روز افزونی روبرو است باید به دو نکته دقت شده و مطرح شود . در گذشته چون این بیماری شناخته شده نبود همکاران رادیولوژیست و سونوگرافیست زمانی که در حین سونوگرافی متوجه می شدند که اکو کبد افزایش پیدا کرده است چون بیماری را نمیشناختند که اکو کبد در آن افزایش پیدا کرده است از گزارش این مورد خودداری می کردند .

دومین نکته این است که در سالیان اخیر با اپیدمی چاقی، دیابت و به خصوص کم تحرکی روبرو هستیم و این سه عامل، مهمترین عواملی هستند که یک فرد ممکن است دچار کبد چرب و غیر الکلی شود .

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر امیر طاهری دنبال کنید.

 

طیف های شدت ابتلا به بیماری کبد چرب به چه صورت است ؟

همه ی ما در خانواده و نزدیکان خود در صورتی که اگر جستجو کنیم می بینیم که حداقل یک نفر بیماری کبد چرب برای آن تشخیص داده شده است . آیا همه ی این افراد دچار بیماری خطرناک و مهمی شده اند و همه ی این ها یک نوع بیماری دارند یا خیر ؟

بیماری کبد چرب همانند هر بیماری دیگر یک طیف شدت ابتلا دارد . از یک طرف طیف بیمارانی هستند که کبد چرب خفیف، اصطلاحا منیمال و یا گرید یک دارند و مقدار خیلی کمی چربی در کبد آن ها رسوب کرده و بدن هم به این میزان چربی واکنشی نشان نمی دهد و آسیبی به سلول های کبدی که دچار چربی شده اند وارد نمی کند . بنابراین آنزیم های کبدی در اینجا نرمال است که بالا بودن آنزیم های کبدی نشانه ای از آسیب سلول های کبدی خواهد بود .

طرف دیگر طیف آن هایی هستند که کبد چرب بسیار شدید دارند و تقریبا تمام سلول های کبدی را چربی به طور شدید فرا گرفته و معمولا بدن به آن ها واکنش نشان می دهد و آن سلول های چرب را یک سلول غیر طبیعی حساب می کند و به آن ها حمله ور می شود و آن سلول ها را از بین می برد، که شواهد آن را می توان در آزمایشات به صورت افزایش آنزیم های کبدی پیگیری می کنیم .

خیلی از بیماران در بین این دو سر طیف قرار دارند یعنی شدت متوسطی دارند یعنی نه به آن خفیفی و نه به اندازه آن شدید هستند .

حال در همه ی این افراد نیاز نیست که به یک نحوه با آن ها برخورد شود . از نظر شدت رژیم غذایی و از نظر شدتی که لازم است ورزش انجام دهند و به خصوص اینکه آیا دارو نیاز به درمان های آن ها اضافه شود یا خیر این ها یکسان نیستند .

در مقالات بعدی در مورد علائم بیماری کبد چرب، روش های تشخیصی این بیماری و درمان در هر کدام از این افراد به چه صورت باید انجام شود، صحبت خواهیم کرد .

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

Call Now Button