مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

نفخ معده

نفخ معده

آیا تا حالا خودتان یا یکی از اعضای خانواده دچار نفخ معده شده اید؟ عوامل به وجود آورنده نفخ معده چیست؟ راه های پیشگیری نفخ معده کدامند؟ برای اطلاع از پاسخ این پرسش ها مطلب ذیل را دنبال کنید.

بیماری نفخ از آن دسته از بیماری ها است فرد را اذیت می کند.تجمع بیش از حد گاز یا هوا در معده و روده و یا احساس تجمع گاز در این نواحی را نفخ می گویند.

نفخ معده

نفخ معده

چه عواملی باعث ایجاد نفخ می شود؟

  • بلع هوای بیرون همراه با خوردن غذا یا حین صحبت
  • استرس و اضطراب
  • فرایند هضم غذا که همراه با تولید گاز می باشد.

چه زمانی نفخ بیماری تلقی می شود؟

اگر ایجاد نفخ در ابتدای خوردن غذا باشد هوای وارد شده به معده با باد گلو خارج می شود و اگر وسط خوردن غذا یا در انتهای آن چند باد گلو ایجاد شد طبیعی است ولی هنگامی که بادگلو به دفعات بیشتر و با فاصله زیادی بعد از غذا اتفاق بیوفتد بیماری تلقی می شود.

نفخ در کدام ناحیه از شکم ازار دهنده می باشد؟

هوایی که به هر دلیلی وارد معده شده است بعد از آن وارد روده باریک می شود. در روده باریک در حالت عادی میزان خیلی کم در حد 10 الی 20 سی سی گاز وجود دارد در بعضی مواقع ممکن است از این مقدار بیشتر که باعث ایجاد نفخ در افراد می شود.

عامل اصلی ایجاد نفخ هوای موجود در روده بزرگ می باشد در حالت عادی میزان گاز موجود در روده بزرگ 50 سی سی می باشد که با اضافه شدن گاز های ایجاد شده در معده و روده باریک، این گازها افزایش می یابند که بیشترین شکایت افراد از نفخ معده در این حالت می باشد.

سو هاضمه

سو هاضمه باعث ایجاد نفخ می شود به طور کلی علائم سو هاضمه درد  و نفخ شدید می باشد که شایع ترین نوع سو هاضمه همراه با نفخ است.

موارد پیشگیری از ایجاد نفخ

بیشترین مشکلات ناشی از نفخ این است که افراد از غذاهای نفاخ به خصوص غذا هایی که دارای رافینوز می باشد استفاده می کنند.

  • هنگام خوردن غذا صحبت نکنیم.
  • بین غذا از آب و نوشیدنی های گاز دار استفاده نکنیم.
  • خوداری از جویدن بیش از حد آدامس
  • خوردن غذا بدون استرس
  • پیاده روی بعد از غذا
  • استفاده از غلات سبوس دار

دکتر امیر طاهری فوق تخصص گوارش ، با دانش و مهارت بالا به بررسی بیماری ها می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نتیجه گیری

در نتیجه نفخ شکایت شایعی است که باعث می شود تا افراد به متخصص گوارش مراجعه کنند که دلایل آن بستگی به این که کجای شکم و به چه مدت است که اتفاق افتاده متفاوت می باشد ممکن است بیماری روده ای یا زخم ها موجب ایجاد نفخ می شوند ولی به طور کلی نفخ علامت آزار دهنده غیر مهم می باشد که از نظر فوق تخصص گوارش مسئله نگران کننده ای نیست و فرد را دچار مشکلات بعدی نمی کند .

بیشتر افرادی که دچار نفخ می شوند تغییرات اجابت مزاجی دارند که بیشتر شبیه روده تحریک پذیر می باشد گاهی شکم این افراد خوب کار می کند و گاهی هم دچار یبوست می شوند که زمینه استرس و اضطراب دارد.

حساسیت به بعضی از غذا ها می تواند باعث ایجاد نفخ شود. مثل کسانی که به لاکتوز و پروتئین های گندم وجو حساسیت دارند و در هضم آنها دچار مشکل می شوند.

حذف غذاهایی که فرد را دچار نفخ می کند و فعالیت فیزیکی کافی و کم کردن استرس مهمترین راه برای کنترل نفخ می باشد.

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

Call Now Button