دکتر امیر طاهری » تشخیص بیماری » مراقبت های بعد از کولونوسکوپی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

مراقبت های بعد از کولونوسکوپی

مراقبت های بعد از کولونوسکوپی

کولونوسکوپی روشی می باشد که برای رویت روده بزرگ و راست روده جهت مشخص کردن بافت هایی که التهاب پیدا کرده اند ، زخم و رشد غیر عادی بافت روده و پولیپ استفاده می شود . زمانی که بیمار در اجابت مزاج – شکم درد – خونریزی از معقد و یا کم شدن وزن با مشکلاتی همراه می شود جهت ارزیابی بیشتر به پزشک مراجعه می کند و وی برای اینکه بهتر بتواند بیماری را تشخیص دهد کولونوسکوپی را تجویز می کند .

فوق تخصص گوارش به وسیله یک آزمایش کولونوسکوپی قادر به این می باشد که لایه پوشش دهنده ی درونی روده بزرگ را رویت کند . این روش  به وسیله لوله ای که بسیار باریک می باشد و انعطاف پذیر است که کولونوسکوپ نام دارد و جهت رویت روده بزرگ استفاده می شود  و نیز در این روش این امکان وجود دارد که نمونه برداری انجام شود و توده های غیر عادی تخلیه شود . از کولونوسکوپی می توان مانند تست غربالگری برای ارزیابی رخ دادن سرطان یا وجود پولیپ در روده بزرگ یا راست روده استفاده کرد .

مراقبت های بعد از کولونوسکوپی

مراقبت های بعد از کولونوسکوپی

پولیپ ها ضایعاتی هستند که غیر عادی می باشند که در دیواره روده بزرگ هستند که اندازه آن ها از اندازه کوچک تا چندین اندازه متغیر می باشد . بیشتر آن ها خوش خیم هستند اما فوق تخصص گوارش نمی تواند از روی شکل و ظاهر خوش خیم بودن آن ها را تشخیص دهد .

کولونوسکوپی برای کسانی که در بستگان درجه یک خود فردی مبتلا به سرطان روده باشد توصیه می شود که می بایستی  از رده سنی 40 سال انجام شود.

پس از کولونوسکوپی به مدت 6 ساعت بیمار کنترل می شود . پس از انجام معاینات پزشکی به مدت 1 ساعت  زمان می برد تا تاثیرات دارو کم شود . امکان دارد 24 ساعت به طول انجامد تا تاثیرات داروهای مسکن و آرام بخش به صورت کامل از بین روند . فرد بایستی استراحت کند و در باقیمانده روز رانندگی نکند . در روزی  که قرار است معاینات لازم انجام شود می بایستی یک فرد همراه بیمار باشد .

بیمار امکان دارد به مدت چندین ساعت پس از معاینه به نفخ شکم دچار شود و یا احساس تخلیه گاز کند . امکان دارد قدم زدن برای بیمار مفید باشد و از ناراحتی وی کم کند . امکان دارد به اندازه اندکی خون در مدفوع اول وی پس از معاینات پزشکی رویت شود که این امری طبیعی می باشد و هیچگونه خطری برای بیمار ندارد . اگر فرد دچار خونریزی شود و این خونریزی ادامه پیدا کرد و دل درد بیش از حد داشت می بایستی به فوق تخصص گوارش مراجعه شود .

بعضی از نتیجه ها پس از پایان معاینه به خود بیمار گزارش داده می شود اما اگر نمونه بافت گرفته شود این نمونه جهت بررسی و ارزیابی بیشتر به آزمایشگاه پاتالوژی فرستاده می شود که نتیجه آن امکان دارد تا چندین هفته به طول انجامد .

دکتر امیر طاهری فوق تخصص گوارش و متخصص بیماری های داخلی کولونوسکوپی را با مهارت و حرفه قابل چشمگیری انجام می دهد . دکتر امیر طاهری با تکنیک هایی که به کار می گیرد می تواند کولونوسکوپی را با با بهترین روش انجام دهد . جهت تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل فرمائید .

بیمارانی که در گذشته خود از بیماری دریچه ای قلب رنج می بردند و یا دارای عفونت دریچه ای قلبی بوده اند امکان دارد برای اینکه عمل پیشگیری انجام شود پیش از و پس از کولونوسکوپی آنتی بیوتیک برای آن ها تجویز شود .

پیش از این که کولونوسکوپی انجام شود می بایستی فوق تخصص گوارش خود را در رابطه با داروهای مصرفی – حساسیت های دارویی – سابقه بیماری مخصوصا بیماری قلبی – مشکلات انقعادی خون – مصرف داروهای رقیق کننده و هر نوع دارویی دیگر مطلع کنید .

در چه مواقعی نیاز است که کولونوسکوپی انجام شود

  • پولیپ روده تشخیص داده شود .
  • از معقد خون دفع شود و برای بررسی آن از کولونوسکوپی استفاده شود
  • متغیر شدن عادت دفعی مانند اسهال در دراز مدت
  • کم خونی فقر آهن
  • فرد در بستگان خود سابقه سرطان روده داشته باشد .
  • دردهایی که در ناحیه شکم ایجاد می شود و بدون هیچگونه دلیل قابل توجیه ای می باشد .
  • تصاویر غیر طبیعی در سی تی اسکن یا تصویر برداری روده مشاهده شود .

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 7 =

Call Now Button