فیستول مقعدی

فیستول مقعدی

فیستول مقعدی تونلی است که در زیر پوست تشکیل شده است وکانل مقعد در روده بزرگ را به پوست باسن متصل می کند. در بعضی موارد، مواد باقیمانده از مدفوع وعامل باکتریایی موجب بسته شدن غدد مقعد شده و باعث تشکیل این تونل می شود. به این ترتیب در محل تونل یک حفره به نام آبسه ممکن است ایجاد گردد. این بیماری معمولا در نتیجه آبسه مقعد فعلی یا قبلی برای بیمار ایجاد می شود.

فیستول مقعدی یک واکنش التهابی مزمن است که می تواند بخشی از مسیر گوارش را تحت تاثیر قرار دهد. در هنگام مبتلا به بیماری کرون ایجاد فیستول مقعدی بسیار متدوال است و افراد مبتلا به بیماری کرون در معرض خطر بالای بی اختیاری مدفوع قرار دارند. فیستول مقعدی بر اساس رابطه ای که با بخش های مختلف عظلات ناحیه مقعد که کنترل مدفوع را برای فرد امکان پذیر می کند به چند دسته اینتر اسفنکتری، ترانس اسفنکتری، سوپرا اسفنکتری و اکسترا اسفنکتری  تقسیم می شود. فیستول اکسترا اسفنکتری کم تر از همه در بین افراد مشاهده می شود در صورتی که فیستول اسفنکتری رایج ترین نوع بیماری فیستول مقعدی می باشد.

فیستول مقعدی

علائم بیماری فیستول مقعدی

 • خروج ترشحات و چرک از اطراف پوست ناحیه مقعد
 • التهاب و ورم پوست اطراف مقعد
 • تب و سرد شدن بدن
 • احساس درد و خارش در پوست نواحی اطراف مقعد
 • احساس خستگی و ناخوشی در بدن
 • در برخی از موارد خون ریزی از ناحیه مقعد
 • قرمز شدن و حساس شدن پوست ناحیه اطراف مقعد

چه افرادی در معرض خطر فیستول مقعدی قرار دارند

در صورتی که فرد دچار مشکل آبسه مقعدی شده باشد به احتمال ۵۰% به بیماری فیستول مقعدی مبتلا می شود. بیماری کرون، کولیت  عصبی روده، استفاده از رادیوتراپی برای درمان سرطان مقعد و اسهال مزمن از شرایط تاثیر گذار در افزایش خطر ابتلا به این بیماری می باشد.

درمان بیماری فیستول مقعدی

در صورتی که فرد به بیماری فیستول مقعدی دچار شده باشد استفاده از داروهای حاوی آنتی بیوتیک به تنهایی نمی تواند به درمان این بیماری کمک کند. روش درمان اصلی برای بیماری فیستول مقعدی مصرف داروهای خاص به همراه عمل جراحی برای خارج کردن عفونت می باشد. در زیر به برخی از روش های درمان پرداخته شده است.

 • فیستولونومی که یک درمان سرپای است در این روش با باز کردن فیستول و ترمیم آن از داخل به خارج این بیماری را درمان می کنند
 • پر کردن فیستول با یک پوشش مخصوص که یک روش به نسبت جدیدی برای درمان این بیماری است و در ادامه تونل فیستول با ماده ای که به مرور زمان توسط بدن جذب می شود پر خواهد شد.
 • قرار دادن فتیله که شامل یک نخه بخیه مخصوص در ناحیه داخل فیستول به صورتی که در ادامه این نخ تنگ می شود و خطر بی اختیار ی مدفوع را کاهش می دهد.
 • استفاده از عمل جراحی ترمیمی

عوارض بیماری فیستول مقعدی

عوارض ناشی از فیستول مقعدی در بعضی موارد پس از درمان دوباره عود می کند و می تواند مشکل بی اختیاری مدفوع را برای فرد به همراه بیاورد. این شرایط زمانی پیش می آید که عضلات اطراف ناحیه مقعد در عمل جراحی برداشته شده باشد.

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

با تشکر، مدیریت وب سایت دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
شما عزیزان می توانید در صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید