عوامل موثر در بروز سرطان معده

دکتر سید امیر طاهری – متخصص داخلی - فوق تخصص گوارش، کبد و مجای صفراوی

عوامل موثر در بروز سرطان معده

ریسک فاکتور یا همان عامل موثر، آن چیزی است که احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد، مانند سرطان. هر سرطانی، عوامل موثر متفاوتی را خواهد داشت. برخی عوامل مانند استعمال دخانیات می توانند متغیر باشند. برخی دیگر، مانند سن فرد و یا سابقه خانوادگی، تغییری نمی کنند.

اما، دارا بودن عوامل موثر و یا حتی چندین عامل موثر، به معنای ابتلای به بیماری نخواهد بود. بسیاری از افرادی که به بیماری مبتلا می شوند، ممکن است هیچ گونه ریسک فاکتوری نداشته باشند.

دانشمندان دریافته اند که، داشتن چند عامل موثر، فرد را بیشتر مستعد ابتلا به سرطان معده خواهد کرد. برخی از آن ها قابل کنترل اند و برخی دیگر خیر.

عوامل موثر در بروز سرطان معده

جنسیت

سرطان معده در آقایان، بیشتر از خانم ها شایع می باشد.

سن

افزایش شدیدی در سرطان معده در افراد بالای 50 سال وجود دارد. بیشتر افرادی که سرطان معده در آن ها تشخیص داده می شود، در رده سنی 60 تا 80 سال قرار دارند.

جغرافیا

سرطان معده در ژاپن، چین، جنوب و شرق اروپا، جنوب و مرکز آمریکا شیوع بیشتری دارد. این بیماری، کمتر در شمال و غرب آفریقا، جنوب مرکزی آسیا و شمال آمریکا دیده می شود.

عفونت هلیکوباکتر پیلوری

عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری، علت اصلی بروز سرطان معده می باشد، به خصوص سرطان های قسمت انتهایی معده. عفونت طولانی مدت معده با این باکتری، می تواند منجر به بروز التهاب (گاستریت مزمن) و یا تغییرات پیش سرطانی در مخاط داخلی معده شود.

میزان عفونت هلیکوباکتر در افراد مبتلا به سرطان معده بالاست. عفونت هلیکوباکتر، هم چنین با نوعی از لنفوم معده در ارتباط می باشد.

حتی بیشتر افرادی که این باکتری را در معده خود دارند، ممکن است هرگز به سرطان معده مبتلا نشوند.

لنفوم معده

افرادی که به نوعی خاصی از لنفوم معده مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به آدنوکارسینوم معده قرار دارند. این می تواند به این دلیل باشد که عفونت با هلیکوباکتر پیلوری، علت بروز لنفوم معده می باشد.

علت بروز سرطان معده

رژیم غذایی

سرطان معده عمدتا در افرادی دیده می شود که غذاهای فست فود، گوشت و ماهی شور و سبزیجات ترش بیشتر مصرف می کنند. نیترات و نیتریت، موادی هستند که در گوشت یافت می شوند و می توانند تبدیل به باکتری هایی مانند هلیکوباکتر شوند.

در مقابل، مصرف هر چه بیشتر میوه و سبزیجات تازه، احتمال ابتلا به سرطان معده را کاهش می دهد.

استعمال دخانیات

مصرف سیگار، احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد، به خصوص سرطان در قسمت فوقانی معده نزدیک مری. میزان ابتلا به سرطان معده در افراد سیگاری، تقریبا دو برابر می باشد.

چاقی و اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن، یکی از دلایل سرطان بخش فوقانی معده می باشد، اما صحت آن به طور کامل مشخص نیست.

سابقه انجام جراحی معده

احتمال بروز سرطان معده در افرادی که بخشی از معده شان، به منظور درمان بیماری های پیش سرطانی مانند زخم ها برداشته شده است، بیشتر می باشد. که می تواند به این دلیل باشد که معده، اسید کمتری تولید می کند و احتمال تولید باکتری ها نیز بیشتر خواهد شد.

رفلاکس زرد آب از روده کوچک به معده بعد از جراحی نیز می تواند احتمال بروز سرطان را افزایش دهد. این قبیل سرطان ها عمدتا چند سال بعد از جراحی ظاهر خواهند شد.

کم خونی کشنده

در حالت طبیعی، سلول های خاصی در مخاط معده، موادی به نام فاکتور داخلی تولید می کنند که برای جذب ویتامین B12 از مواد غذایی نیاز می باشد. در افرادی که فاکتور داخلی به میزان کافی تولید نمی شود، شاهد بروز کمبود ویتامین B12 خواهیم بود که بر توانایی بدن در تولید گلبول های قرمز جدید تاثیر می گذارد و می تواند منجر به بروز مشکلاتی شود.

این اختلال اصطلاحا، آنمی کشنده نام دارد، که در آن تعداد گلبول های قرمز خون به شدت پایین می آید و این افراد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده خواهند بود.

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر امیر طاهری دنبال کنید.

بیماری منتریر (گاستریت خود ایمن آتروفیک)

در چنین شرایطی، رشد بیش از حد مخاط معده منجر به تشکیل چین های بزرگ در مخاط و در نهایت، کاهش اسید معده می شود. از آن جایی که میزان شیوع این بیماری بسیار کم است، اطلاعات قطعی در خصوص این که این بیماری تا چه حد احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد، وجود ندارد.

گروه خونی A

گروه های خونی، مواد خاصی هستند که به طور طبیعی در سطح گلبول های قرمز و برخی دیگر انواع سلول ها یافت می شوند. اهمیت گروه های خونی در سازگاری برای انتقال خون می باشد.

بنا به دلایل ناشناخته، برخی افراد با گروه خونی A بیشتر در معرض ابتلا به    قرار دارند.

سندرم سرطان خانوادگی

برخی اختلالات ارثی، احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهند.

سرطان معده منتشره ارثی

این سندرم ارثی، احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد. این اختلال بسیار نادر است، اما طول عمر زندگی در افراد مبتلا در حدود هفتاد تا هشتاد درصد می باشد. افراد مبتلا به این سندرم، هم چنین در معرض ابتلا به برخی انواع سرطان سینه نیز قرار دارند. این اختلال می تواند حاصل جهش ژنی CDH1 باشد.

سندرم لینچ

سندرم لینچ، اختلال ژنتیکی ارثی است که احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال، سرطان معده و برخی دیگر سرطان ها را افزایش می دهد. در بیشتر موارد، این اختلال در اثر نقص ژن MLH1 و یا MSH2 ایجاد می شود، اما برخی دیگر ژن ها نیز می توانند دخیل باشند.

پولیپوز آدنوماتوز فامیلی

در پولیپوز آدنوماتوز فامیلی، چندین پولیپ داخل کولون، گاها در معده و یا روده، تشکیل می شود. افراد مبتلا به این سندرم، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کولوکتال و سرطان معده خواهند بود. این اختلال می تواند به دلیل جهش در ژن APC باشد.

BRCA1 و BRCA2

افراد با جهش ژن های BRCA1 و BRCA2 بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده خواهند بود.

مراحل پیشروی سرطان معده

سندرم لی- فرامنی

افراد مبتلا به این سندرم، در معرض ابتلا به چندین سرطان از جمله سرطان معده در سنین جوانی هستند. این سندرم می تواند به دلیل موتاسیون در ژن TP53 باشد.

سندرم پوتر جگرز

در افراد مبتلا به این اختلال، پولیپ هایی در معده و روده و یا سایر نواحی از جمله بینی، ریه ها و یا مثانه مشاهده می شود. پولیپ های معده و روده می توانند منجر به خونریزی و یا انسداد روده شوند.

افراد مبتلا به این سندرم بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده، سینه، کولون و یا سایر ارگان های بدن قرار دارند.

سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان معده

افرادی که یکی از اعضای درجه یک شان مانند والدین، خواهر و یا برادر مبتلا به سرطان معده بوده اند، بیشتر در معرض این بیماری خواهند بود.

برخی انواع پولیپ های معده

پولیپ ها، توده های غیر سرطانی هستند که در مخاط معده رشد می کنند. بیشتر این پولیپ ها احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش نمی دهند اما پولیپ های آدنوماتوز، در برخی موارد می توانند تبدیل به سرطان شوند.

ویروس اپشتین بار (EBV)

این ویروس می تواند منجر به بروز مونونوکلئوز عفونی شود. تقریبا تمام بزرگسالان در دوره ای از زندگی شان به این ویروس آلوده شده اند.

این ویروس هم چنین  با برخی انواع لنفوم در ارتباط است و در سلول های سرطانی پنج تا ده درصد  بیماران مبتلا به سرطان معده یافت شده است.

برخی مشاغل  خاص

افرادی که در محیط کار خود بیشتر با ذغال سنگ و فلز سر و کار دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده خواهند بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 1 =