دکتر امیر طاهری » مقالات عمومی » عوامل بروز سرطان معده
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

عوامل بروز سرطان معده

عوامل بروز سرطان معده

سرطان معده از شایع ترین سرطان ها در علم پزشکی می باشد و یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان ها می باشد. سرطان معده زمانی ایجاد می شود که در عملکرد یکی از سلول های موجود در معده اختلال ایجاد شود و باعث می شود این سلول شروع به رشد بی رویه کند و تمام سلول های اطراف خود را درگیر کند. سرطان معده اگر در مراحل اولیه باشد علائم خاصی را از خود بروز نمی دهد. شما چه میزان با این بیماری آشنا هستید؟ با ما همراه باشید.

دکتر امیر طاهری فوق تخصص گوارش ، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

علت ایجاد سرطان معده

به طور کلی سلول هایی که درون معده را پوشانده اند مانند بقیه سلول های بدن رشد و تکثیرشان تابع قوانین بسیار دقیقی می باشد. زمانی که رشد و تکثیر این سلول ها از کنترل خارج شود فرد با سرطان معده مواجه می شود. سرطان معده در سال های اخیر به خصوص در کشور ما شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است. از جمله عوامل بروز سرطان معده می توان به عفونت یا میکروب هلیکوباکتری پیلوری، مصرف سیگار و الکل، نوع ماده غذایی مصرفی و داشتن زمینه ارثی و خانوادگی اشاره کرد که نقش آنها در ایجاد سرطان معده اثبات شده است. اما عوامل مختلف زیادی هم وجود دارد که هنوز اطلاعاتی در مورد آن ها در دسترس نیست و نیازمند تحقیقات بیشتر می باشد.

علائم سرطان معده

سرطان معده مانند بقیه سرطان ها در مراحل اولیه هیچ گونه علامتی ندارد. متاسفانه علامتی که مشخصه اصلی این بیماری باشد وجود ندارد. در مراحل پیشرفته تر این بیماری علائمی مانند:

  • درد به خصوص در ناحیه بالای شکم
  • ضعف خستگی از علائم پیشرفت این بیماری می باشد
  • احساس سیری در ناحیه فوقانی شکم می شود به گونه ای که فرد پس از خوردن مقدار کمی غذا به سرعت احساس سیری می کند.

متاسفانه این بیماری در مراحل اولیه و زمانی که شانس درمان وجود دارد علائم مشخصی را ایجاد نمی کند و این علائم به صورت اختصاصی برای این بیماری نیست و با مشاهده این علائم به طور قطعی نمی توان تشخیص سرطان معده را برای این بیمار داد. اما با وجود هر یک از این علائم به خصوص احساس سختی در غذا خوردن و احساس گیر کردن غذا، استفراغ خونی و دفع مدفوع سیاه رنگ حتما باید به پزشک معالج ترجیحا پزشک فوق تخصص گوارش مراجعه شود تا با تست های دقیق اختصاصی بتوان این بیماری را تشخیص داد.

عوامل بروز سرطان معده

عوامل بروز سرطان معده

مراحل درمان سرطان معده

بعد از اینکه تشخیص سرطان معده به بیمار داده شد قدم بعدی شروع درمان برای آن بیمار است. مهم ترین اصلی که به یک پزشک برای اینکه تصمیم درستی در مورد درمان سرطان معده بگیرد این است بداند که بیمار در چه مرحله از سرطان معده قرار گرفته. در واقع هرچقدر شدت پیشرفت بیماری کمتر و در مراحل اولیه قرار گرفته باشد پاسخ به درمان بسیار موثرتر می باشد. در صورتی که سرطان معده به ارگان های دیگری به غیر از معده دست اندازی کرده باشد عملا انجام جراحی معده بی فایده است و فقط موجب آزار بیمار می شود.

نتیجه گیری

باید به یاد داشت این بیماری هرچه قدر در مراحل اولیه تشخیص داده شود شانس درمان بیشتری نیز دارد. در مرحله بندی درجات سرطان معده معمولا از روش هایی مانند سی تی اسکن و سونوگرافی استفاده می شود. در حالی که این روش ها در تشخیص اولیه سرطان معده نقش مهمی را ایفا نمی کند و همچنان تشخیص سرطان توسط آندوسکوپی معده صورت می گیرد. ولی مرحله بندی توسط سونوگرافی و سی تی اسکن صورت می گیرد.

 

 

 

راه های ارتباطی با دکتر امیر طاهری فوق تخصص گوارش:

86 97 88 22 -021

info@doctor-taheri.ir

پبج اینستاگرام

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

Call Now Button