مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

عفونت روده

عفونت روده

یکی از بیماریهای رایج دستگاه گوارش که در تمام سنین مشاهده می شود عفونت روده است و در آن روده به دلیل عفونت باکتریایی یا ویروسی دچار التهاب می شود و به دوصورت عفونت روده کوچک و روده بزرگ مشاهده می شود.شاخصترین علامت این بیماری اسهال و استفراغ است. دکتر طاهری فوق تخصص گوارش در این رابطه توضیح خواهند داد:

در این بیماری کاهش آب بدن باید جدی گرفته شود از مهمترین علائم این بیماری به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • –  حالت تهوع
 • –  دل پیچه و احساس درد در بدن
 • –  تب
 • –  سردرد
 • –  استفراغ
 • –  اسهال مکرر
 • –  گاها مشاهده خون یا مخاط در مدفوع

عفونت در روده ها

همانطور که گفته شد کاهش آب بدن در این بیماری از اهمیت زیادی برخوردار است به حدی که حتی در سالمندان میتواند منجر به مرگ گردد لذا اگر دچار عفونت روده و اسهال و استفراغ شدید حتما به علائم زیر که نشان دهنده کاهش آب در بدن است دقت بفرمائید:

 1. –  تشنگی و خشکی دهان
 2. –  سردرد، سر گیجه به ویژه پس از ایستادن و در موارد شدید ضعف و بی حوصلگی
 3. –  کدر بودن ادرار و در صورت عدم جبران آب از دست رفته نداشتن ادرار و یا کم شدن مقدار آن
 4. –  حالت تهوع
 5. –  گرفتگی عضلات و کم شدن انرژی
 6. –  در موارد شدیدتر کم آبی بدن خستگی صورت و فرورفتگی چشم ها، تپش قلب سریع، گیجی نیز مشاهده می شود.

در کودکان این علائم باید به محض شروع اسهال توسط والدین چک شود و اگر کودک در سنین پائینتر باشد خشک تربودن پوشک کودک نسبت به حالت طبیعی باید مورد توجه قرار گیرد و سریعا به پزشک معالج اطلاع داده شود و از مصرف سر خود دارو خودداری نمایند.
برخی از بیماریهایی که در پی عفونت روده موجب اسهال و استفراغ می شود عبارتند از:
•  نورو ویروس که در بزرگسالان بسیار شایع می باشد و به آن میکروب استفراغ زمستانی نیز گفته می شود در هر زمان از سال امکان ابتلا به آن وجود دارد ولی در زمستان شایع تر است و ویروس آن در مدفوع شخص آلوده وجود دارد به همین دلیل شایعترین راه انتقال آن عدم رعایت بهداشت می باشد. در صورتیکه فرد مبتلا پس از عمل دفع دستهای خود را به خوبی نشوید و سطوح و اشیا و …را لمس کند باعث انتقال این ویروس میگردد چرا که این ویروس
تا چند روز در محیط زنده می ماند. از آنجایی که به راحتی در محیطهایی همچون مدرسه، مهدکودک، بیمارستان شیوع پیدا میکند حتما باید بهداشت فردی و عمومی رعایت شود.

عفونت روده

•  اسهال مسافران که عفونت روده ای سفر می باشد و فرد با سفر به جاهایی که وضعیت بهداشت نامناسبی دارند و یا با مصرف آب آلوده در طول سفر به آن مبتلا می شود.عامل به وجود آمدن این گونه عفونتها معمولا باکتریها و ویروسها و یا انگلهایی همچون باکتری شیگلا و یا انگل انتاموبا- کریپتوزپوریدیوم(انگل موجود در خاک و تغذیه ای که به وسیله مدفوع آلوده شود)،انگل ژیاردیا لامبیا می باشد.
•  مسمویت های غذایی نیز باعث به وجود آمدن عفونت روده ای و اسهال و استفراغ می شود از رایجترین باکترهایی که باعث عفونت روده می شوند کمپیلوباکتر، سالمونلا و اشرشیا کلی(E.coli) می باشد که در شیر غیر پاستوریزه، گوشت نیم پز، آب آلوده می باشد لذا لازم است غذا در دمای مناسب پخته شود و هنگام پخت اصول بهداشتی رعایت گردد.

تشخیص و درمان عفونت ادراری

پس از مراجعه به پزشک و مشاهده بالینی، پزشک بررسی هایی از نظر استفاده از آب یا غذای آلوده، سابقه مسافرتهایی که اخیرا انجام شده وسابقه مصرف آنتی بیوتیک انجام میدهد و در صورت نیاز آزمایش مدفوع تجویز می نماید تا مدفوع بیمار از نظر انگل، گلبول سفید، باکتری، دفع خون بررسی شود و در صورت ادامه بیماری تا چند روز از سیگموئیدوسکوپ جهت بررسی وضعیت بیمار از نظر ابتلا به کولیت اوسراتیو استفاده می شود .
معمولا برای درمان عفونت های روده کوچک از آنتی بیوتیک استفاده نمیشود ولی به دلیل از دست رفتن حجم زیادی از آّب بدن حتما باید املاح دفع شده سریعا جایگزین شود بدین منظور بعد از هربار اجابت مزاج  بیمار باید از آب و مایعات فراوان استفاده نماید و بهترین روش این است که از پودر O.R.S استفاده شود این پودر حاوی سدیم و کلر و پتاسیم است. در عفونتهای روده کوچک برخلاف باور شایع که باید از سرم تزریقی استفاده شود ضرورتی بدین منظور وجود ندارد.
جهت تغذیه می توان از چای کمرنک همراه با نبات، دوغ و سوپ، غذاهای آبکی، کمپوت سیب استفاده کرد. توجه فرمائید شیر و موزباعث شدت اسهال خواهند شد.
در عفونت روده بزرگ که تب مهمترین مشخصه آن می باشد، اسهال حجیم نیست ولی به صورت خونی می باشد و جهت ازبین بردن میکروبهایی که روده بزرگ را دچارآسیب کرده اند استفاده از آنتی بیوتیک الزامی است.

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

با تشکر، مدیریت وب سایت دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
شما عزیزان می توانید در صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید

 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − پنج =

Call Now Button