سرطان کبد

سرطان کبد

کبد بزرگ ترین غده در بدن می باشد که در سمت معده و بر روی صفرا قرار دارد . هیچگونه اندام مصنوعی تا الان نتوانسته که جایگزین آن شود  چون کبد به عنوان یک عضو حیاتی و منحصر به فرد در بدن می باشد . کبد نقش بسیار مهمی در متابولیسم پروتئین ها ، چربی ها ، کربوهیدرات ها و هومورن ها دارد . کبد به دلیل ساختن صفرا باعث می شود چربی ها هضم شود و ضایعات هموگلوبین از بین بروند و در ذخیره کردن کربوهیدرات ها نقش بسزایی دارد و در دفع سم ها و خارج شدن بعضی از داروها دخیل می باشد .

سرطان کبد

سرطان کبد بر اثر یک تومور  بدخیم از بافت کبد که همان سرطانی می باشد به وجود می آید . در کبد سرطان هایی  نیز تشخیص داده می شود که از دیگر قسمت های بدن نشات گرفته و به کبد رسیده و پیشرفت کرده است . سیروز کبدی زمینه سرطان کبد را فراهم می کند . سرطان کبد بیشتر در مردان رایج می باشد .

درصد بیشتری از مردم در قدم های نخست این بیماری هیچ علائمی در خود مشاهده نمی کنند . اگر کسی در گذشته مبتلا به هپاتیت و یا سیروز کبدی باشد بیشتر در معرض سرطان کبد می باشد .

نشانه های سرطان کبد

تهوع و استفراغ

کم شدن وزن بدون هیچ دلیلی

کم شدن اشتها

درد در قسمت بالای شکم

ضعف و ناتوانی

تورم شکم

متغیر شدن رنگ پوست

چشم ها رنگ زردی به خود می گیرند

زرنگ مدفوع به سفید تغییر می کند .

دلایلی که باعث می شود سرطان کبد رخ دهد

وجود داشتن سیروز در کبد

عفونت هپاتیت B  یا C

عفونت های احتمالی با ویروس های آهسته

تشخیص سرطان کبد

کسانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند غربالگری به وسیله اولتراسوند و بعضی اوقات آزمایش خون آلفا پروتئین در فصل های 6 تا 12 ماهه برای آن ها توصیه می شود .

هنگامی که تشخیص داده شد که به سرطان کبد فرد مبتلا شده است آزمایشات مختلفی بر روی فرد انجام می شود و بعد از اینکه وجود سرطان در فرد قطعی شد بنابر دلایلی که به شرح ذیل آمده است آزمایشات متعددی از فرد گفته می شود .

  • این آزمایشات تایید می کند که سرطان در چه مرحله ای می باشد اولیه یا ثانویه .
  • درجه سرطان را مورد بررسی قرار می دهند در واقع این کار را انجام می دهند که چه اندازه از کبد درگیر سرطان شده است و آیا سرطان به قسمت های دیگر هم انتقال یافته است یا خیر .
  • موقعیت فعالیت کبد را بررسی می کند و سلامت عمومی را از هر لحاظی ارزیابی می کند .

در رابطه با سرطان کبد آزمایشات دیگری هم نیاز می باشد این آزمایشات شامل موارد ذیل می شود

  • آزمایشات تشخیصی تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی و ... می باشد این آزمایشات تعیین کننده جایگاه دقیق و میزان پیشرفت سرطان می باشد .
    نمونه برداری از کبد : این آزمایش معمولا برای تشخیص و بررسی سرطان انجام می شود . به طوریکه نمونه کوچکی از بافت بخشی از بدن را بر می دارند و در زیر میکروسکوپ ارزیابی می شود تا سلول های غیر عادی را بتوان تشخیص داد .

اگر آزمایشات فوق سرطان را به درستی تشخیص ندادند آزمایشات متعدد دیگری هم صورت می گیرد . مثلا بعضی اوقات لاپراسکوپی صورت می گیرد لاپراسکوپی یک جراحی بسیار کوچک می باشد که می توان به وسیله آن به راحتی داخل شکم را با یک دوربین ملاحظه کرد .

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

با تشکر، مدیریت وب سایت دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
شما عزیزان می توانید در صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید