دکتر امیر طاهری » رفلاکس معده » رفلاکس معده به مری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

رفلاکس معده به مری

رفلاکس معده به مری

یکی از بیماری های شایع در بین عموم افراد جامعه بیماری رفلاکس معده به مری است . در واقع این بیماری به معنای gerd برگشت اسید از معده به مری به صورت ناخودآگاه می باشد .

رفلاکس معده به مری یک بیماری مزمن گوارشی است که برگشت اسید از معده به مری می باشد در وقع زمانی که  غذای مصرفی به درستی هضم نشود اسید از معده به مری برمی گردد . زمانی که این بیماری به موقع درمان نشود می تواند موجب آسیب به مخاط مری شود . بیماری رفلاکس معده به مری به دلیلی باکتری در روده ها، استرس، التهاب روده، سنگ کیسه صفرا و … به وجود می آید .

رفلاکس معده به مری

علائم رفلاکس معده به مری

علائم این بیماری به دو دسته تقسیم بندی می شود . سوزش زیر جناق سینه از مهمترین علائم این بیماری می باشد . اما علائمی همچون سرفه های مزمن، احساس جسم خارجی در گلو، گرفتگی صدا و آسم از دیگر نشانه های این بیماری می باشد .

علائم رفلاکس معده به مری در کودکان و نوزادان

تشخیص بیماری رفلاکس معده به مری در کودکان سخت تر خواهد بود و در مواردی نشانه های شبیه به بزرگسالان خواهد داشت . استفراغ، سرفه، گریه های مکرر، کاهش اشتها و وزن، مشکلات تنفسی و … می باشد . لازم به ذکر است، این بیماری در کودکان بالای یک سال اتفاق می افتد .

علل بروز بیماری رفلاکس معده به مری

از شایعترین علل این بیماری خروج و برگشت اسید از معده به مری می باشد . زمانی که قسمت بالای معده در اثر گذار زمان شل می شود این امر سبب خروج و برگشت هوا به همراه اسید به مری می شود .

همچنین زمانی که اسفنکتر تحتانی مری شل شود می تواند موجب بروز بیماری رفلاکس شود . از عللی که موجب این بیماری می شود فتق هیاتال یا مری می باشد که در واقع محل اتصال معده به مری در شکم قار دارد اما در این افراد اتصال در قفسه سینه و بالای دیافراگم می باشد .

اگر اضافه وزن فکرتان را درگیرکرده باشد بی شک در این متن به دنبال چگونگی این عمل غیر تهاجمی می گردید .

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر امیر طاهری دنبال کنید.

تشخیص بیماری رفلاکس معده به مری

روش های تشخیص بیماری رفلاکس معده به مری چند روش می باشد . در ابتدا گرفتن شرح حال از بیمار بسیار کمک خواهندبود، سپس ارزیابی، پی اچ سنج و آندوسکوپی به منظور تشخیص صورت خواهد گرفت .

درمان بیماری رفلاکس معده به مری

درمان با توجه به وضعیت بیمار متفاوت می باشد . بهترین و ابتدایی ترین درمان اصلاح سبک زندگی است . با تغییر سبک زندگی و رعایت رژیم غذایی سالم و مناسب می توانید به درمان بیماری کمک بسزایی نمایید .

در برخی از موارد با توجه به شدت بیماری مصرف داروهای آنتی رفلاکس به منظور درمان بسیار موثر خواهد بود . اما در صورتی که فرد با مصرف داروها بهبود نیابد بهترین گزینه در این زمان انجام جراحی آنتی رفلاکس می باشد .

کلام آخر

بیماری رفلاکس معده به مری یک بیماری شایع گوارشی است . در صورتی که علائم این بیماری را در خود دارید بهتر است بدون اتلاف وقت به منظوری پیشگیری از پیشرفت بیماری به یک فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید . در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره 22889677 تماس حاصل فرمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + پانزده =

Call Now Button