دکتر امیر طاهری » درمان بیماری » راه های درمان کبد چرب
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

راه های درمان کبد چرب

راه های درمان کبد چرب

امروزه افراد زیادی در معرض ابتلا به کبد چرب می باشند. شاید بتوان دلیل اصلی آن را هم سبک زندگی امروزه افراد که تحت تاثیر شغل آن ها می باشد، دانست.

عوامل زیادی زمینه ساز کبد چرب می باشد که از جمله آن ها دیابت را می توان نام برد. هر چه مدت زمان ابتلا فرد به دیابت نوع اول و دوم بیشتر باشد، خطر ابتلا به کبد چرب بیشتر است. همچنین در این نوع از افراد احتمال التهاب کبد بیشتر از بقیه افراد دیده شده است. در دیابت نوع دوم، شناخته شده ‌ترین روش برای درمان کبد چرب ورزش همراه با کاهش وزن است و حتی در مواردی که بیماران کاهش وزن نداشته‌ اند، ورزش نقش مهمی در بهبود کبد چرب را داشته است.

از جمله عوامل دیگر موثر درکبد چرب ‌چاقی می باشد. هر چه افراد داری اضافه وزن باشند این احتمال در آن ها بالاتر می رود و با خطر ابتلای جدی تری مواجه هستند.

درمان کبد چرب

دکتر طاهری فوق تخصص گوارش بیان می کنند که در بعضی از افراد مبتلا به این بیماری، بالا بودن  چربی خونLDL کلسترول رویت می‌شود که راه موثر برای درمان اینگونه از افراد کم کردن LDL نقش موثری را درپی خواهد خواهد داشت. دلایل دیگری وجود دارند مثل اختلال در متابولیسم و برخی هپاتیت های مزمن که در آنها بیماری های زمینه منجر به ابتلای آنها به کبد چرب غیر الکلی دیده می شود.

عوامل ژنتیکی در کنار دیگر عوامل در ایجاد کبد چرب غیرالکلی نیز دخیل است.

انواع راه های تشخیص این نوع بیماری

  1. آزمایش خون: سنجش میزان آنزیم های موجود در کبد
  2. تصویر برداری از کبد با روش هایی از قبیل سی تی اسکن، ام آر آی و …
  3. نمونه برداری از کبد

دکتر طاهری فوق تخصص گوارش بیان می کنند که پس از انجام آزمایشات و شناسایی آنکه کدام مواد در کبد زیاد تر از حد معمول می باشند می توان به درمان پرداخت.

مهم ترین و شاید بتوان گفت صحیح ترین راه درمان و حتی پیشگیری از این نوع بیماری داشتن برنامه تغذیه مناسب است. برنامه ای که از هر داروی شیمیایی موثر تر عمل می کند.

همانطور که اشاره شد ورزش کردن و رسیدن به وزنی مناسب تاثیر بسزایی در کاهش خطرات ناشی از کبد چرب هستند به علاوه از مهم ترین موارد برای پیشگیری نیز به شمار می آیند.

توصیه می شود این بیماران از خوردن غذای پر چرب و غذاهای صنعتی پرهیز کنند.

همچنین نوشیدن آبی کافی در روز و جا دادن میوجات در برنامه غذایی روزانه کمک شایانی به این دسته از بیماران می کند. آن ها می تواند در کنار داروهایی که طبق دستور پزشکشان مصرف می کند، موارد ذکر شده را به کار ببرند.

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

با تشکر، مدیریت وب سایت دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
شما عزیزان می توانید در صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید

 

 

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

Call Now Button