درمان هموروئید بدون جراحی

بواسیر چیست

بواسیر در واقع سیاهرگ های گشاد شده در راست روده و یا مقعد می باشد در صورتی که بواسیر در مجرای مقعدی باشد به آن بواسیر داخلی گفته می شود و زمانی که در مدخل مقعد ایجاد شود به بواسیر خارجی نامیده می شود.این بیماری بیشتر در افراد بالای پنجاه سال دیده می شود و افراد کمتر از بیست سال کمتر به آن مبتلا می شوند.

علت ایجاد بواسیر چیست ؟

از شایع ترین علل به وجود آمدن بواسیر یبوست و یا اسهال طولانی مدت است و یا زمانی که در هنگام مدفوع فشار زیادی به قسمت مقعد وارد شود .این موارد گفته شده باعث می شود که از بازگشت خون وریدی در مقعد جلوگیری شود  و اما از دیگر دلایل آن می توان به فاکتورهای زیر اشاره کرد :

  • بارداری که باعث بزرگ شدن رحم شده و درون شکم فشار وارد می شود .
  • بلند کردن اجسام سنگین
  • سیروز کبدی
  • چاقی که باعث می شود چربی های داخل شکم فشار زیادی را وارد کنند.

بهتر است برای درمان بواسیر هر چه سریع تر به متخصص گوارش مراجعه شود تا روش درمانی مناسبی برای بیمار در نظر گرفته شود .بواسیر را می توان با روش های جراحی و همچنین غیر جراحی از بین برد که در زیر به آن اشاره می کنیم.

شاید در اشخاصی که بواسیر هنوز پیشرفت زیادی نکرده است رژیم غذایی و درمان های دارویی و استفاده از پمادهای تجویزی متخصص گوارش تاثیر گذار باشد اما در مراحل پیشرفته جراحی لیزر همورورئید پیشنهاد می شود.

درمان بواسیر بدون جراحی

 

درمان هموروئید بدون جراحی

بسیاری از افرادی که با مشکل همروئید مواجه هستند، از جراحی و دوران نقاهت بعد از آن بسیار واهمه دارند و بدنبال روشی هستند که دوران نقاهت بعد از آن بسیار کوتاه باشد و بدون جراحی به درمان هموروئید خود بپردازند، اغلب افراد بدلیل ترس از جراحی برای درمان قطعی بیماری خود اقدام نمی کنند و متاسفانه هر روز این بیماری پیشرفت می کند و برای فرد آزار دهنده می باشد  و بیمار به مرور زمان با درد و خونریزی بیشتری مواجه می شود . امروز با پیشرفت تکنولوژی روش های جدیدتر برای درمان هموروئید مطرح شده است که بدون نیاز به جراحی می باشد و فرد بدون اینکه درد بسیاری را تحمل کند می تواند همروئید خود را درمان کند.

درمان با لیزر یکی از شیوه های درمان همروئید بدون جراحی یا بواسیر است که این روزا بسیار مورد استفاده افرادی که مبتلا به این بیماری هستند و از جراحی واهمه دارند قرار گرفته است . درمان بدون جراحی هموروئید با لیزر با بی حسی موضعی و بصورت سرپایی انجام می گیرد ، در این روش از هیچ گونه برشی استفاده نمی شود بنابرین دوران نقاهت بعد از آن بسیار کوتاه مدت است و فرد می تواند بعد از داشتن یک استراحت کوتاه فعالیت های روزانه خود را از سر گیرد .

هموروئید با علائمی همراه می باشد که این علائم عبارتند از

  • خون لخته می شود
  • اطراف معقد توده ای ایجاد می شود .
  • در زمان دفع مدفوع خونریزی رخ می دهد .
  • در نواحی نزدیک معقد سوزشی احساس می شود .

زمانی که فرد هیچ مدفوعی نداشته باشد در این حال هم احساس  مدفوع می کند و تمایل به دفع مدفوع پیدا می کند .

قابل ذکر می باشد اگر فردی دچار هموروئید  در دراز مدت شود و این مسئله تشخیص داده نشود و  تحت درمان قرار  نگیرد می تواند عوارضی  مانند خونریزی حاد- مرگ بافت ها و حتی سرطان معقد و روده بزرگ شود . البته جای هیچ نگرانی نیست  چون درمان هموروئید بسیار آسان می باشد و به وسیله مواد طبیعی و ساده می توان علائم آن را بهبود بخشید .

چرا هموروئید دردناک می باشد

همه افراد دچار هموروئید هستند اما اینکه هموروئید چرا به این حد دردناک می باشد را پزشکان قدیمی به این سوال پاسخ داده اند که هموروئید بر اثر زور زدن بیش از حد هنگام دفع مدفوع و رژیم غذایی نامطلوب می باشد .همینطور به توصیه پزشکان این درد از ناتوانی کبد که نمی تواند خون را تصفیه کند به همین دلیل به سمت معقد منتقل می کند ، نشات می گیرد .الیته می توان برای درمان این بیماری از روش درمان هموروئید بدون جراحی استفاده کرد و بدون هیچگونه دردی این بیماری درمان شود.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، در درمان بدون جراحی با لیزر از گونه های متفاوت لیزر استفاده می شود، مانند لیزر دی اکسید کربن ، لیزر های کم توان  و مادون قرمز که در ادمه مطلب به بیان توضیحاتی در رابطه با بکارگیری این لیزر ها در درمان هموروئید پرداخته می شود .

لیزر دی اکسدی کربن

با استفاده از این نوع لیزر می توان انواع گونه های هموروئید را درمان کرد ، لیزر دی اسکید کربن لیزر بسیار پرقدرتی می باشد، و با استفاده از این نوع لیزر می توان به صورت کامل هموروئید را از بین برد . در مواقعی از این لیزر استفاده می شود که هموروئید شدید باشد ، درواقع نتیجه ای که می توان از این روش بدست آورد همانند روش جراحی باز می باشد .

اشعه مادون قرمز

در درمان همروئید بدون جراحی اشعه مادون قرمز به دو حالت کاربرد دارد، در روش اول  پروب لیزر روی هموروئید درونی قرار می گیرد، و در ناحیه مورد نظر اشعه مادون قرمز تابانده می شود ، که این طول موج باعث انعقاد بافت های درون هموروئید می شود . این روش در درمان هموروئید داخلی کاربرد دارد . در روش دوم برای درمان هموروئید از فیبر دیود بهره می گیرد، این فیبر دارای اشعه می باشد که با تابانده شدن به ناحیه مورد نظر موجب بوجود آمدن لخته در هموروئید و از بین رفتن آن می شود .

 

مراقبت های بعد از عمل بواسیر

داشتن برنامه غذایی پر فیبر

استفاده از مسکن ها و آنتی بیوتیک ها به صورت منظم

استفاده از ملین خوراکی

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام