درمان فیشر مقعدی

دکتر سید امیر طاهری – متخصص داخلی - فوق تخصص گوارش، کبد و مجای صفراوی

فیشر مقعدی

فیشر مقعدی، پارگی قسمت تحتانی رکتوم (کانال مقعد) است که با درد هنگام دفع مدفوع (حرکات روده ای) همراه می باشد. فیشر مقعد، منجر به بروز مشکلات جدی بیشتری نخواهد شد.

در بیشتر موارد، فیشر مقعد با چند روز تا چند هفته درمان های خانگی بهبود می یابد. ابن نوع فیشر، فیشر حاد نام دارد.  در صورتی که فیشر بعد از گذشت هشت تا دوازده ماه بهبود نیابد، فیشر مزمن خواهد شد. فیشر مقعدی نیاز به درمان های پزشکی دارد.

فیشر مقعد، مشکل شایعی است و می تواند در تمامی سنین اتفاق بیفتد، به خصوص در افراد جوان و سالم.

درمان فیشر مقعدی

علائم‌ و نشانه های فیشر مقعد

– احساس سوزش و درد حین حرکات روده ای. این درد می‌ تواند بسیار شدید باشد.

– خارش

– خونریزی. ممکن است لکه خون روشن بر روی دستمال توالت مشاهده شود. خون ناشی از فیشر، از مدفوع جدا می شود. (خون تیره، مدفوع تیره به همراه خون قرمز تیره می‌ تواند نشانه ای باشد از یک مشکل جدی)

گاهی ممکن است فیشر، زخم بدون دردی باشد که هرگز التیام نمی یابد. می تواند گاها دچار خونریزی شود و با علائم دیگری همراه نباشد.

علائم فیشر مقعدی

علت فیشر مقعدی

فیشر مقعد می‌ تواند در پی‌ وارد آمدن آسیب و‌ تروما به کانال مقعدی ایجاد شود. آسیب در موارد زیر اتفاق می افتد:

– بالا بودن حجم مدفوع

یبوست طولانی مدت و‌ این که فرد به خود فشار بیاورد

– اسهال مکرر

فیشر مقعد می‌ تواند در پی معاینه رکتوم، رابطه مقعدی و یا وارد شدن اشیای خارجی نیز ایجاد شود. در برخی موارد، بیماری کر‌ون‌ می‌ تواند علت فیشر مقعد باشد.

برخی پزشکان معتقدند که وارد آمدن فشار زیاد به اسفنکترهای کنترل کننده مقعد می‌ تواند علت بروز فیشر باشد. اسفکنتر خارجی مقعد، تحت کنترل خود فرد است. اما اسفنکتر داخلی خیر. این ماهیچه ها هر لحظه تحت فشار قرار می گیرند. در صورتی که فشار وارده زیاد باشد، منجر به بروز اسپاسم و کاهش خونرسانی به مقعد و در نهایت فیشر خواهد شد.

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر امیر طاهری دنبال کنید.

تشخیص فیشر مقعدی

پزشک با توجه به علائم‌ و معاینات فیزیکی‌ به تشخیص فیشر مقعدی می پردازد. معاینه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشاهده مستقیم فیشر
 • معاینه دیجیتالی مقعد: پزشک انگشت خود را وارد کانال مقعدی می‌ کند
 • آنوسکوپی: پزشک ‌با استفاده از اسکوپ کوتاهی به بررسی کانال مقعدی‌ می‌ پزدازد

ممکن است پزشک برای انجام این دو روش، تا زمان شروع بهبود فیشر صبر کند. اگر نیاز به انجام فوری تست باشد، دارویی ‌برای بی حس شدن ناحیه تجویز خواهد شد.

در طول معاینه، پزشک تشخیص می دهد که آیا دلیل دیگری برای فیشر مقعدی وجود دارد یا خیر. وجود چندین فیشر در ناحیه مقعد، جایی که معمولا فیشر ایجاد نمی شود، می تواند نشانه ای باشد از یک مشکل جدی مانند بیماری التهابی روده و یا ضعف سیستم ایمنی.

درمان فیشر مقعدی

بیشتر فیشرها با درمان های خانگی و در عرض چهار تا شش هفته بهبود می یابند. درد هنگام مدفوع چند روز بعد از شروع درمان خانگی بهتر خواهد شد.

راه هایی وجود دارد که به تسکین علائم و‌ بهبود فیشر کمک می کنند. از جمله:

 • پیشگیری از یبوست
 • مصرف میوه، سبزیجات و غلات در رژیم غذایی. این قبیل مواد سرشار از فیبر هستند.
 • نوشیدن آب و‌ مایعات
 • ورزش کردن در طول روز
 • مصرف مکمل های فیبری
 • رفتن به دستشویی هر زمان که نیاز می باشد
 • مصرف قرص های ملین تا درد کمتری هنگام مدفوع احساس شود.
 • مشورت با پزشک در خصوص استفاده از‌ کرم ‌هایی مانند زینک‌ اکساید و‌ یا هیدروکورتیزون یک‌ درصد البته برای مدت کوتاه. این داروها می‌ توانند به تسکین بافت مقعد کمک کنند.
 • توجه به ایمنی داروها. دستورالعمل روی‌ برچسب را مطالعه کنید. اگر‌ دارویی برای تسکین‌ درد از سوی پزشک تجویز می شود، طبق تجویز باید مصرف شود.
 • به جای استفاده از دستمال توالت، از پد بهداشتی استفاده شود.

از نگه داستن مدفوع باید خودداری شود، این کار می تواند با آسیب بیشتر همراه باشد. نگه داشتن مدفوع می تواند باعث تشدید یبوست، باز شدن فیشر و‌ درد بیشتر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + یک =