درمان شقاق

درمان شقاق

شقاق معقد باعث می شود که در نواحی معقد دردی رخ دهد . این درد در هنگام دفع مدفوع شدت پیدا می کند . در برخی از افراد این بیماری طی یک تا دو هفته درمان می شود اما در برخی افراد دیگر درمان به مدت زمان بیشتری نیاز دارد .  درمان شقاق شامل آروم تر شدن درد و نرم شدن مدفوع برای اینکه مدفوع بتواند راحت تر از معقد عبور کند اگر شقاق بیشتر از شش هفته به طول انجامید تبدیل به شقاق مزمن می شود .

درمان شقاق

درمان شقاق

شقاق معقد چیست

قسمت کوچی از نواحی معقد دچار پارگی می شود . شقاق معقد هم در کودکان و هم در بزرگسالان رایج می باشد . این بیماری عمولا به صورت جدی نمی باشد اما زخمی که ایجاد شده است ممکن است فرد را نگران کند به خصوص در کودکان این موضوع بیشتر صدق می کند.

علائم شقاق

با اینکه شقاق بسیار کوچک پاره می شود و اندازه آن کمتر از یک سانتی متر می باشد اما با این حال می تواند بسیار برای فرد دردهای زیادی را به وجود بیاورد . علت درد بیش از حد در این قسمت بخاطر  این می باشد که معقد بسیار زیاد حساس می باشد . درد در زمان مدفوع و معمولا حدود یک ساعت بعد از دفع مدفوع بیشتر می شود در بیشتر مواقع خونریزی هنگام مدفوع رخ می دهد .

بر چه دلایلی شقاق به جود می آید

کشیده شدن و پاره شدن دیواره معقد هنگامی اتفاق می افتد که فرد مدفوع خیلی سفتی را دفع کند . در بیشتر افراد این صدمه پوستی به سرعت و بدون هیچگونه مشکلی رفع می شود اما در بعضی از افراد در نواحی  معقد خود فشار عضلانی بیشتری دارند .  در واقع می توان گفت عضله این قسمت سفت تر از حد طبیعی می باشد .  سفت بودن عضلانی باعث می شود تامین خون برای معقد به شدت کاهش پیدا کند و روند بهبودی پوست را کم کند . به همین خاطر این موضوع باعث شقاق می شود . زمانی که یک شقاق به وجود بیاید فرد در زمان دفع مدفوع درد را احساس می کند و این درد باعث می شود  فشار عضلانی بیشتر شود . این کار موجب می شود درد و علائم آن شدت پیدا کند . یبوست و اسهال شدید می تواند باعث شود شقاق به وجود بیاید .

درمان شقاق

در بیشتر افراد شقاق معقد در مدت زمان یک هفته یا بیشتر مثل هر نوع پارگی دیگری در پوست بهبود پیدا می کند .

هدف از درمان شقاق این می باشد که کم شدن فشاری که بر عضله دور معقد به وجود می آید . این کار موجب می شود جریان خون مطلوب و روند بهبودی شقاق در کم ترین زمان ممکن اتفاق بیفتد .

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

با تشکر، مدیریت وب سایت دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
شما عزیزان می توانید در صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید