درمان زخم اثنی عشر

دکتر سید امیر طاهری – متخصص داخلی - فوق تخصص گوارش، کبد و مجای صفراوی

درمان زخم اثنی عشر

بروز درد در قسمت فوقانی شکم دقیقا زیر جناق سینه یکی از علائم رایج زخم اثنی عشر می باشد و کسانی که زمان غذا خوردن آنها بهم بریزد و یا اگر به مدت طولانی گرسنه بمانند دچار این درد می شوند. کسانی که این شرایط قرار دارند باید بیشتر مراقب باشند زیرا به مرور دچار زخم اثنی عشر می شوند. مواد غذایی بعد از درآمیخته شدن در معده وارد نخستین بخش یعنی روده کوچک یا اثنی عشر می شوند. زخم اثنی عشر رایج ترین مکان زخم های گوارشی محسوب می شود.

زخم اثنی عشر چیست؟

زخم اثنی عشر به معنای خراش یا زخم عمیقی به قطر حدود 1 تا 2 سانتی متر می باشد که عمدتا در ناحیه اثنی عشر ایجاد می شود.  برخلاف باور مردم، شایع ترین محل ایجاد زخم معده نمی باشد. معمولا در 90 درصد موارد در زخم ها در ناحیه اثنی ایجاد می شود و در 10 تا 20 درصد موارد ممکن است در معده اتفاق بیفتد. زخم های این مکان احتمال بدخیمی شدن را ندارند اما زخمی های ایجاد شده در معده احتمال بدخیم شدن آنها وجود دارد، به همین دلیل زخم معده بعد از آندوسکوپی نمونه برداری می شوند در حالی که درمان زخم های اثنی عشر بدون نمونه برداری توسط پزشک متخصص گوارش آغاز می شود. به لحاظ شیوع حدود 10 درصد همه افراد به خصوص کشورهای در حال پیشرفت که شیوع زخم اثنی عشر و معده در آن بالاتر است به این بیماری مبتلا هستند.

 

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

علل ایجاد زخم اثنی عشر

  • عفونت میکروبی : علت اصلی زخم معده و زخم اثنی عشر عفونت میکروبی به نام ﻫﻠﯿﮑﻮﺑﺎﮐﺘﺮﭘﯿﻠﻮری می باشد. این عفونت معمولا در مخاط معده مستقر می شود و شایع ترین نوع عفونت به شمار می رود. با توجه به اینکه عامل اصلی زخم که عفونت ﻫﻠﯿﮑﻮﺑﺎﮐﺘﺮﭘﯿﻠﻮری می باشد، شیوع این زخم ها در کشورهای پیشرفته تر کاهش پیدا کرده است و زخم ناشی از آنها نیز کمتر دیده می شود.
  • مصرف بیش از حد مسکن ها: دومین علت شایع این زخم ها مصرف مسکن ها می باشند. در کشورهایی که این عفونت ریشه کن شده است مصرف بالای مسکن ها به هر نوع و شکلی می تواند عامل ایجاد زخم شود.
  • مصرف سیگار : یکی دیگر از علل عمده پیدایش زخم های زخم اثنی عشر و معده مصرف دخانیات و سیگار می باشد.

علائم زخم اثنی عشر

این زخم ها معمولا به صورت درد یا سوزش در ناحیه بالای شکم و زیر استخوان جناق احساس می شود. معمولا این علائم هنگام گرسنگی افزایش پیدا می کند و معمولا با مصرف شربت های ضد اسید و مصرف غذا بهبود پیدا می کند و حتی ممکن است فرد را از خواب بیدار کند و معمولا هنگام گرسنگی تشدید می شود.

تشخیص زخم اثنی عشر

تشخیص دقیق زخم ها به روش آندوسکوپی معده می باشد و باید از مصرف خودسرانه دارو جهت کاهش درد جدا خودداری شود و در صورت مشاهده هر یک از علائم، به پزشک متخصص گوارش مراجعه شود. بعد از تشخیص خوشبختانه با مصرف دو تا 4 هفته دارو زخم ها بهبود پیدا می کند مگر زخم هایی که بزرگ باشند و ممکن است برای بهبود آنها، زمان طولانی تری نیاز باشد. 50 درصد زخم ها هیچ گونه علامتی ندارند به همین فرد احساس ناراحتی نمی کند و به پزشک هم مراجعه نمی کند بنابراین ممکن است زخم پیشرفت کند و به سمت عوارض کشش پیدا کند.

عوارض زخم معده و زخم اثنی عشر

  • مهم ترین عارضه این است که معده یا اثنی عشر در محل سوراخ شود و زمانی که سوراخ شود محتویات اسیدی وارد محوطه باز شکم می شود و یک درد بسیار شدید به طور ناگهانی در معده یا در شکم ایجاد می کند و این افراد معمولا به جراحی اورژانسی نیاز پیدا می کنند.
  • انسداد خروجی معده
  • خونریزی های معده به صورت مکرر

تمام این موارد جدی است و به صورت اورژانسی تحت بررسی و درمان قرار گیرند.

درمان زخم اثنی عشر

درمان زخم اثنی عشر

درمان زخم اثنی عشر

درمان این زخم ها خوشبختانه بسیار راحت می باشد و برخلاف تصور عموم این زخم یک بیماری خوش خیم محسوب می شود و با درمان پیشرفته و به روز که باعث از بین رفتن عفونت معده می شود، زخم به طور کامل بهبود پیدا می کند و در آینده نیز عود نخواهد کرد.

پیشگیری از ایجاد زخم اثنی عشر

زخم اثنی عشر بیماری است که در صورت درمان به موقع می توان از پیشروی آن جلوگیری کرد. اما اگر به این بیماری مبتلا نیستید ولی نگران ابتلا به آن هستید بهتر است یک برنامه ریزی دقیق برای تغییر سبک زندگی خود داشته باشید. کنترل عصبانیت، حرص نخوردن، عدم وارد کردن استرس به خود، با آرامش غذا خوردن، مصرف غذاهای مناسب و جویدن کافی غذا از جمله عواملی است که می تواند از بروز زخم های معده و اثنی عشر جلوگیری کند.

 

راه های ارتباطی با دکتر امیر طاهری فوق تخصص گوارش:

86 97 88 22 -021

info@doctor-taheri.ir

پبج اینستاگرام

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *