دکتر امیر طاهری » دستگاه گوارش » درمانی موثر برای رفلاکس معده به مری
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمانی موثر برای رفلاکس معده به مری

بیماری رفلاکس معده به مری

بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) شایعترین اختلال مری است که به سوزش سردل گهگاهی در نزدیک به نیمی از جمعیت و علائم همه روزه در نزدیک به 7 درصد از آمریکایی ها منجر می شود. بیماری رفلاکس معده به مری تقریبا باعث هزینه های مستقیم پزشکی در حد 10 – 12 بیلیون دلار در هر سال می شود و داروهای ضد ترشحی مورد استفاده در درمان GERD، در زمره ی شایع ترین داروهای تجویز شده در ایالات متحده آمریکا هستند.

رفلاکس معده به مری

GERD به صورت برگشت رو به عقب محتویات معده به داخل مری، تعریف می شود. سه مکانیسم زمینه ای اصلی وجود دارد که می تواند به GERD منجر شود. اول، هم در افراد سالم و هم در مبتلایان به GERD، به دلیل شل شدن موقت LES بعد از خوردن غذا، اصولا برگشت محتویات معده در دوره بعد از غذا اتفاق می افتد (رفلاکس فیزیولوژیک)، دو مکانیسم دیگر عبارت است از: فشار زمینه ای پایین LES و رفلاکس فشاری (استرسی).

رفلاکس فشاری بیانگر ناتوانی در افزایش کافی فشار LES برای جلوگیری از رفلاکس در پاسخ به افزایش ناگهانی فشار داخل شکمی می باشد. مکانیسم های پاتوفیزیولوژیک دیگری نیز در GERD نقش دارند که شامل موارد زیر است: اختلال حرکتی مری، تخلیه تاخیری معده، رفلاکس دوازدهه – معده – مری، احتلال در مکانیسم های دفاعی موضعی و کاهش بزاق.

فتق هیاتال نیز یک عامل مهم در پاتوژنز GERD می باشد. اندازه فتق با شدت رفلاکس ارتباط دارد. وجود یک فتق هیاتال غیر قابل جااندازی، مکانیسم اسفنکتری را مختل کرده، پاک شدن مری را طولانی می کند که منجر به طولای شدن زمان تماس مری با اسید می شود.

بیمارانی که اختلال حرکتی مری دارند دارای رفلاکس شدیدتر، پاکسازی اسید کندتر، صدمه مخاطی بدتر و تظاهرات خارج مروی GERD فراوانتری می باشند. اهمیت اختلال حرکتی مری به بهترین شکل در اسکلرودرمی نشان داده می شود به طوری که LES با فشار پایین و فقدان یا اختلال پریستالیس باعث رفلاکس می شود که معمولا شدید است. از طرفی بسیاری از بیماران اسکلرودرمی به طور همزمان سندرم سیکا نیز دارند و در نتیجه به دلیل فقدان بزاق، خنثی کردن اسید در آنها، کم شده است.

سوزش سردل تظاهر بالینی اصلی بیماری رفلاکس معده به مری است و در صورت وجود این علامت، تشخیص بیماری به آسانی داده می شود. شکایاتی از قبیل مایع تلخ یا پرآب شدن دهان به دقت تشخیص می افزایند اما این تظاهرات همیشه دیده نمی شوند. در بعضی بیماران، علائم آتیپیک (بدون سوزش سردل) غالب هستند. عقیده بر این است که تعداد زیادی از دردهای قفسه ی سینه غیرقلبی (که می تواند آنژین را تقلید کنند) ناشی از بیماری رفلاکس معده به مری هستند. تعداد قابل توجهی از علائم اضافی دیگر از قبیل سرفه ی مزمن، آسم، خشونت صدا، درد مزمن گلو و احساس پری در گردن ممکن است ناشی از بیماری رفلاکس مخفی معده به مری باشند.

تشخیص بیماری معده به مری

وقتی سوزش سردل تنها علامت یا علامت غالب است در حداقل 75 درصد از افراد، علت آن رفلاکس معده به مری می باشد و این مطلب بیانگر این است که وجود سوزش سر دل برای تشخیص GERD، اختصاصی می باشد. علائم دیگر مربوز به GERD شامل: آروغ زدن، پرشدن آب دهان، دیسفاژی، درد قفسه سینه، احساس پری در گردن، سرفه مزمن، خشونت صدا و آسم می باشد.

تشخیص احتمالی GERD براساس علائم، معمولا به یک تریال درمان تجربی ضد رفلاکس بدون دیگر تست های تشخیصی دیگر منجر می شود. در کسانی که برای بار اول مراجعه می کنند بررسی تشخیصی مفصل تر در صورت وجود علائم هشدار دهنده، قطعا اندیکاسیون دارد. در حال حاضر اکثر پزشکان این مفهوم را می پذیرند که پاسخ مشخص علامتی به درمان ضد رفلاکس به شدت مطرح کننده این است که GERD علت زمینه ای علائم بیمار است.

حساسیت آندوسکوپی برای تشخیص GERD کم است چون 50 تا 70 درصد بیماران دارای علائم مرتبط با GERD هیچ شوهدی از آسیب مخاط مری در آندوسکوپی ندارند. اگر در تشخیص هم ابهامی وجود داشته باشد (مانند باقی ماندن علائم بر روی درمان مناسب تجربی) آندوسکوپی، مجاز است.

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر امیر طاهری دنبال کنید.

درمان بیماری رفلاکس معد به مری

در مورد بیماران با علائم خفیف یا با فراوانی اندک، استفاده از آنتی اسیدها و تغییر سبک زندگی مانند کاهش وزن، قطع سیگار و بالا بردن سر تختخواب، منطقی است. برای بیماران با علائم شدیدتر رفلاکس، درمان قطعی ضرورت دارد.

اهداف اولیه درمان GERD، عبارت است از: مسجل کردن تشخیص GERD، بهبود کافی علائم GERD می باشد.

اهداف درمان طولانی GERD، دوزهای دو برابر PPI به عنوان دوره درمانی اولیه را ایجاب می کند. ممکن است پاسخ درمانی تا 6 ماه تاخیر داشته باشد.

در موارد زیر به شرطی که به بیماران، آگاهی کامل در مورد خطرات و عوارض احتمال جراحی (مانند افزایش نفخ، دیسفاژی، اسهال، سیری زودرس) داده شود، جراحی، جایگزین منطقی است: برای بیمارانی که نمی خواهند مدت طولانی دارو استفاده کنند و کسانی که نمی توانند عوارض جانبی درمان ضد رفلاکس را تحمل نمایند.

عوارض بیماری رفلاکس معده به مری

عوارض شایع بیماری رفلاکس معده به مری شامل ازوفاژیت، زخم و تنگی مری می باشد. تنگی به طور تیپیک باعث دیسفاژی پیشرونده نسبت به جامدات می شود و اغلب نیازمند اتساع به کمک آندوسکوپی می باشد و به دنبال این عمل، درمان ضد ترشحی قوی برای جلوگیری از عود تجویز می شود.

کلام آخر

بیماری رفلاکس معده به مری یک بیماری شایع گوارشی است. در صورتی که علائم این بیماری را در خود دارید بهتر است بدون اتلاف وقت به منظوری پیشگیری از پیشرفت بیماری به یک فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید. در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره 22889677 تماس حاصل فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

Call Now Button