دکتر امیر طاهری » تشخیص بیماری » بیوپسی پروستات
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات چیست

بیوپسی پروستات زمانی موزد استفاده قرار می گیرد که پزشک نیاز داشته باشد تا بافت کوچکی از پوستات را برای آزمایش سرطان داشته باشد.

انجام بیوپسی بعد از انجام برخی از آزمایشات غربالگری مانند آزمایش خون و سایر آزمایشات انجام می شود که با تجویز پزشک انجام می شود.

پروستات چیست؟

نوعی سرطان رایج بین مردان است که در سال افراد زیادی را درگیر می نماید. با این حال برای اکثر مردانی که به سرطان پروستات مبتلا می شوند، راه درمانی وجود دارد. درمان سرطان پروستات بدون بیوپسی انجام نمی شود .

پروستات زیر مثانه و در جلو و سمت راست روده قرار دارد. پروستات یک غده گردویی شکل است که محل نگهداری از اسپرم را در آلت تناسلی مردان بر عهده دارد.

اگر این غده بیش از حد بزرگ شود می تواند از خروج ادرار از مجاری ادراری جلوگیری نماید.

بیوپسی پروستات

چه زمانی به بیوپسی احتیاج دارید؟

زمانی که متخصص گوارش می خواهد بررسی های بیشتری بر روی سطح آنتی ژن های پروستات (PSA) موجود در خون را به دست اورد و یا در طی بررسی ها با یک توده غیر طبیعی مواجه شده است. این بررسی ها یا توسط پزشک انجام می شود و یا با سونوگرافی و سپس با بیوپسی انجام می شود.

نحوه انجام بیوپسی پروستات

در این روش بعد از تجویز پزشک و مراجعه به متخصص، به راحتی نمونه برداری به این صورت انجام می شود. بیوپسی پروستات در ده دقیقه و با وارد کردن یک سوزن از طریق دیواره رکتوم و استخراج سلول ها انجام می شود. در این روش دو نمونه از قسمت های مختلف پروستات گرفته می شود.

این روش بسیار ساده است ولی ممکن است برای برخی از افراد درد به همراه داشته باشد و یا در زمان ادرار خود مقداری خون مشاهده کنند.تمامی این موارد ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد.

نمونه های گرفته شده به آزمایشگاه مربوطه فرستاده می شود تا با میکروسکوپ به بررسی دقیق برسد. دریافت نتیجه بین 3 تا 7 روز به طول می انجامد. اگر فردی در این میان تشخیص داده شود که سرطان پروستات دارد باید تحت درمان های تخصصی قرار بگیرید.

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری پروستات با بیوپسی می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

با این حال گفتن این نکته ضروری است که امروزه سرطان پروستات درمان پذیر می باشد.

روش های درمانی پروستات

در صورت داشتن سرطان پروستات در صورتی که فرد نیاز به انجام جراحی پروستات باشد جراحی انجام می شود این برای افرادی است که در مراحل اولیه بوده و سرطان پیشرفت نکرده است.

مابقی روش های درمانی

  • تابش
  • کریوتراپی (با استفاده از دمای بسیار سرد برای بستن سلول های سرطانی)
  • هورمون درمانی
  • شیمی درمانی

با توجه به موارد فوق بیماران باید با توجه به توصیه پزشک به طور مداوم آزمایش خون، معاینه مستقیم رکتوم و احتملا بیوپسی پروستات توسط متخصص گوارش انجام دهند تا درمان تکمیل گردد.

https://www.webmd.com/prostate-cancer/what-is-prostate-biopsy#1

برخی دیگر از روش های تشخیصی

اندوسکوپی

بیوپسی 

کولونوسکوپی

رکتوسکوپی

فیبرواسکن

تست تنفسی میکروب معده 

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 4 =

Call Now Button