بواسیر

بواسیر

بیماری های گوارشی امروزه بسیار رایج شده است و ممکن است برای همه افراد و در هر گروه سنی رخ بدهد.یکی از بیماری های گوارشی شایع بواسیر یا همان هموروئید است.در مطالب زیر می توانید از علائم این بیماری و همچنین راه های درمان آن آگاهی پیدا کنید تا در صورتی که به بیماری بواسیر مبتلا شدید بتوانید به موقع برای درمان آن اقدام کنید.
بواسیر (هموروئید)چیست ؟
بواسیر به دلیل فشار شدید وارد شده به سیاهرگ های لگن و ناحیه راست روده به وجود می آید.به دلیل فشار وارد شده خون در سیاهرگ ها جمع می شود و باعث ورم کردن آنها می شود در نهایت این سیاهرگ های آسیب دیده در اطراف بافت کشیده می شوند و بواسیر به وجود می آید.

انواع هموروئید

هموروئید دارای دو نوع خارجی و داخلی است که بهتر است با آنها آشنا شوید
هموروئید داخلی:راست روده در این بیماری خونریزی می کند و رگه های خونی قرمز در مدفوع ویا در توالت به وضوح دیده می شود.
هموروئید خارجی:خون انباشته شده در زیر پوست باعث ایجاد توده ،سختی و برجستگی هایی می شود که به آنها ترومبوزه یا بواسیر دلمه شده نیز می گویند و گاهی اوقات افراد مبتلا به هموروئید رگه های خونی را در مدفوع خود می بینند.

علائم هموروئید

از جمله مهمترین نشانه های این بیماری دیده شدن خون در مدفوع در حین دفع مدفوع است سوزش و درد در ناحیه روده بزرگ دیگر نشانه رایج این بیماری است.
از دیگر علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سوزش پوست :بواسیر های بزرگ با ترشح مخاط همراه هستند و از مقعد بیرون زده می شوند و باعث تحریک و سوزش پوست می شود.
خارش پس از تحریک پوست مقعد به وجود می آید.
احساس درد و ناراحتی:در بیشتر مواقع هموروئید دردناک نیست اما زمانی که بواسیر بیرون از مقعد می آید با متورم شدن و فشرده شدن به وسیله عضله های کنترل کننده مقعد درد به سراغ بیمار می آید.در برخی موارد درد های شدید نشانه نرسیدن خون به بواسیر است و این نوع موارد باید به سرعت درمان شوند.بیمار همچنین ممکن است در هنگام دفع مدفوع احساس ناراحتی داشته باشد و تخلیه مدفوع به شکل کامل رخ نداده باشد.به طور کل می توان گفت هر چقدر هموروئید بزرگ تر شده باشد رنجش از بیماری بیشتر می شود.
افرادی که بیش از پنجاه سال دارند و یا اینکه در خانواده سابقه بیماری سرطان روده وجود دارد باید در صورت دیدن هر یک از این علائم به سرعت به پزشک مراجعه کنند و درمان بواسیر را آغاز کنند.

بواسیر

علت بواسیر

علت بواسیر را معمولا می توان به عادت های روده ایی نسبت داد که در موارد زیر به آن اشاره شده است:
اسهال و یبوست برای مدت طولانی باعث می شود که فشار بر روی سیاه رگ های مجاری مقعدی افزایش پیدا کند.
زمانی که در دفع مدفوع عجله می کنید فشار بر روی سیاهرگ های راست روده زیاد می شود.
از دیگر علت بواسیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد
بارداری:چون در دوران بارداری تغییرات هورمونی به وجود می آید جریان خون در لگن بالا می رود و با رشد جنین به رگ های خون فشار بیشتری وارد می شود همچنین در زمان زایمان طبیعی چون مادر برای خارج شدن نوزاد فشار زیادی را وارد می کند ممکن است بعد از زایمان با بواسیر مواجه شود.
افزایش وزن :وزن اضافی به خصوص چاقی در ناحیه شکم و لگن احتمال مبتلا شدن به بواسیر را افزایش می دهد.
بیماری:بیماری هایی مانند عارضه های کبدی و قلبی در بلند مدت باعث انباشته شدن خون در ناحیه لگن و شکم می شوند.

درمان بواسیر

درمان های در نظر گرفته شده برای درمان بواسیر با توجه به علت بیماری متفاوت خواهد بود برای مثال زمانی که علت بواسیریبوست باشد باید در رژیم غذایی تغییراتی حاصل شود و مواد غذایی فیبر دار بیشتر مصرف شود. مواد غذایی مانند نان سبوس دار،سبزی و حبوبات سرشار از فیبر هستند و بیمار در این موارد باید آب زیادی را مصرف کند و نوشیدنی های کافئین دار را قطع کند.
زمانی که درمان بواسیر را آغازکردید بهتر است در زمان اجابت مزاج به نکات زیر توجه داشته باشید:
در هنگام دفع مدفوع به خود فشار زیادی را وارد نکنید چون باعث شدید تر شدن بواسیر می شود.
مقعد را بعد از دفع مدفوع با دستمال های نرم به آرامی خشک کنید.

درمان های بدون جراحی

زمانی که درمان های دارویی و یا تغییرات رژیم غذایی در درمان ها ی بواسیر تاثیر گذار نباشد درمان های زیر برای بیمار در نظر گرفته می شود
بستن با نوار:نوار لاستیک به دور بواسیر محکم بسته می شود و با این عمل خونرسانی به بواسیر قطع شده و بواسیر بعد از مدتی از بین میرود.
اسکلروتراپی:محلولی شیمیایی به درون رگ های خونی مقعد تزریق می شود و با این عمل پایانه های عصبی بی حس می شود و درد تسکین می یابد.بافت هموروئید بعد از مدتی سفت شده و با گذشت چهار یا شش هفته کوچک و یا جمع می شود.

همچنین برای بواسیر درمان های جراحی نیز در موارد شدید استفاده می شود .

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

با تشکر، مدیریت وب سایت دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
شما عزیزان می توانید در صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید