مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

ایسکمی روده

ایسکمی روده

انسداد یکی از عروق مزانتریک (با آمبولی یا ترومبوز) که باعث ایسکمی و نکروز روده می شود . ایسکمی روده به علت آن بستگی دارد و در افراد مسن تر، شایع تر است . این عارضه وخیم و با مرگ و میر بالا است (50 تا 100 درصد) . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

 • علایم ایسکمی روده
 • ایسکمی مزانتریک چیست
 • نکروز روده
 • ترومبوز روده
 • ایسکمی شریان مزانتریک
 • عروق مزانتریک چیست
 • گانگرن روده چیست
ایسکمی روده

ایسکمی روده

علل ایسکمی روده

آمبولی (60 درصد) ترومبوز شریانی (25 درصد)، ترومبوز وریدی (15 درصد)، ممکن است نتیجه پیچ خوردگی روده (ولولوس)، اینواژیناسیون، استرانگوله شدن روده در ساک فتق یا جراحی خارج کردن روده باشد .

عوامل خطر ساز و مشکلات همراه ایسکمی روده

فیبریلاسیون دهلیزی، ترومبوس دیواره ای قلبی و اندوکاردیت در آمبولی . بالا بودن کلسترول خون، افزایش فشار خون، دیابت شیرین و سیگار کشیدن در ترومبوز شریانی . ترومبوز وریدی با افزایش فشار ورید پورت، اسپلنکتومی، ترومبوفلبیت سپتیک و نارسایی قلبی، همراه است .

علائم ایکسمی روده

درد شکمی کولیکی شدید و حاد . ممکن است با استفراغ و خون ریزی رکتوم حاد همراه باشد . سابقه نارسایی مزمن شریان مزانتریک (مانند کاهش وزن بارز و درد شکم به دنبال غذا خوردن)

سابقه بیماری قلبی یا کبدی

معاینه ایسکمی روده

حساسیت منتشر و اتساع شکم . توده ای حساس و قابل لمس در صورت همراهی با فتق . ممکن است صداهای روده وجود نداشته باشند . کولاپس قلبی عروقی که درجه آن متناسب با شدت بیماری نیست .

تشخیص ایسکمی روده

تشخیص دشوار است و ممکن است بر پایه شک بالینی باشد یا در لاپاروتومی یافت شود .

 • خون

ABG (اسیدوز لاکتیک)، شمارش کامل سلول های خونی، اوره و الکترولیت ها، آزمایش عملکرد کبدی، وضع انعقادی و کراس مچ .

 • رادیوگرافی ساده شکم

ممکن است ضخامت دیواره روده و تصاویر شبیه به اثر انگشت شست، را نشان دهد .

 • سی تی اسکن

ممکن است وجود گاز در دیواره روده را نشان دهد .

 • آرتریوگرافی مزانتریک

در صورت با ثبات بودن در بیمار، تعیین محل را ممکن می سازد و یک ارزیابی از میزان گسترش درگیری است و همچنین می توان با آن روش های مداخله ای را آزمود .

انسداد یکی از عروق مزانتریک (با آمبولی یا ترومبوز) که باعث ایسکمی و نکروز روده می شود . دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

درمان ایسکمی روده

 • عمومی

قطع مصرف مواد از راه دهان، تجویز مایعات وریدی و جایگزینی مایعات از دست رفته، اصلاح بی تعادلی الکترولیت ها، آنتی بیوتیک های وریدی .

 • جراحی

لاپاروتومی اورژانس و خارج کردن بخش دچار انفارکتوس روده . خون رسانی شریانی به روده نکروز نشده را می توان با آمبولکتومی یا با استفاده از پیوند قطعه ای از ورید سافن به شریان ایلیاک از یک سو و بخش زیر انسداد شریان مزانتریک فوقانی از سوی دیگر، برقرار کرد . اغلب از یک استومای موقت روده برای عملکرد زدایی از این عضو استفاده می شود . پس از عمل، مراقبت دقیق و پایش بیمار (اغلب در بخش مراقبت های ویژه یا بخش ویژه بیماران وابسته به مراقبت زیاد) ضروری است . به ندرت در موارد خارج کردن بخش وسیعی از روده کوچک، بیمار با تغذیه وریدی کامل که به دنبال آن در مراحل بعدی، پیوند روده کوچک انجام می شود، حمایت می شود .

 • غیرجراحی

پیشگیری از ترومبوز با هپارین، پس از جراحی ضروری است ممکن است تجویز طولانی مدت وارفارین ضروری یابد .

عوارض ایسکمی روده

اسیدوزلاکتیک، سوراخ شدگی روده، پریتونیت، اختلال عملکرد چند عضو .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

پولیپ روده بزرگ

التهاب لوزالمعده

التهاب معده

چسبندگی روده

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 19 =

Call Now Button