اقدامات بعد از کولونوسکوپی

اقدامات بعد از کولونوسکوپی

کولونوسکوپی چیست

کولونوسکوپی یک دستگاه آندوسکوپی است که برای مشاهده ی روده بزرگ و روده راست ، با هدف تشخیص بافت ملتهب،زخم ،رشد غیر طبیعی و سرطانی بافت روده  ویا تشخیص پولیپ های روده ای استفاده می شود. در بیمارانی که به طور مکرر و بدون علت مشخص با مشکلاتی هنگام اجابت مزاج مواجه می شوند مثل خون در مدفوع،اسهال و یبوست ناگهانی و مکرر، درد شکم ،کاهش ورزن ویا باریک شدن مدفوع ،انجام کولونوسکوپی برای تائید سلامت فرد ضروری است. در این نوشتار اقدامات بعد از کولونوسکوپی را بررسی خواهیم کرد .

اقدامات بعد از کولونوسکوپی

کولونوسکوپی را چگونه انجام می دهند؟

در طول انجام کولونوسکوپی بیمار روی تخت به پهلوی چپ دراز می کشد. اغلب  به بیماران آرام بخشی تزریق می کنند تا، درد کم تری احساس کنند. پزشک لوله باریک ،بلند و قابل انعطاف پذیری را که به ژل روان کننده آغشته شده است و یک سر آن دوربین تعبیه شده را از راه مقعد وارد روده ی راست می کند. این لوله برای کمک به دید بهتر پزشک، روده بزرگ را با گاز دی اکسید کربن باد می کند.

اقدامات قبل از انجام کولونوسکوپی

بیمارانی که باید کولونوسکوپی انجام دهند باید از دو روز قبل از انجام کولونوسکوپی حتما مایعات بخورند زیرا برای مشاهده ی روده ی بزرگ جامدات باید از دستگاه گوارش از یک تا سه روز قبل خالی شوند.لازم به ذکر است بعضی از پزشکان به بیمارانشان استفاده از روغن کرچک و یا پودرهای خاصی را پیشنهاد می کنند.

اقدامات بعد از انجام کولونوسکوپی

کولونوسکوپی معمولا 30-60 دقیقه طول می کشد .معمولا بعد از انجام کولونوسکوپی درد شکم و نفخ در ساعت های اولیه پیش می آید و لازم است بیمار یک تا دو ساعت بعد از این تست در کلینیک باشد.

بیمارانی که بعد از کولونوسکوپی دچار درد شکم،تب،مدفوع خونی،سرگیجه و ضعف شوند حتما باید به پزشک خود مراجعه  کنند، بخصوص اگر کولونوسکوپی برای برداشتن پولیپ باشد .

کولونوسکوپی  معمولا برای چه کسانی لازم است؟

-افرادی که سابقه ی پولیپ روده ای دارند.

-افراد بالای 50 سال

-افرادی که سابقه ی بیماری التهاب روده و یا سرطان روده دارند.

افرادی که در مدفوع شان خون دیده می شود.

-افرادی که دچار اسهال و یبوست بیش از یک هفته شوند.

بنا به تشخیص پزشک، گاهی لازم است به صورت دوره ای کولونوسکوپی برای این افراد انجام شود.

برخی از خدمات دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

درمان هموروئید بدون جراحی

درمان شقاق بدون جراحی

کولونوسکوپی

آندوسکوپی معده

راه های ارتباطی دکتر طاهری فوق تخصص گوارش

ایمیل : info@doctor-taheri.ir

تلفن : 22889677

22226034

کانال تلگرام

پبج اینستاگرام

با تشکر، مدیریت وب سایت دکتر طاهری فوق تخصص گوارش
شما عزیزان می توانید در صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید