دکتر امیر طاهری » اثنی عشر » از زخم های گوارشی چه می دانید؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

از زخم های گوارشی چه می دانید؟

از زخم های گوارشی چه می دانید؟

 

 

حدود ده درصد از جمعیت افراد در طول عمر خود مشکل زخم های گوارشی را تجربه می کنند. زخم های پپتیک نوعی زخم گوارشی است که شیوع این زخم ها بسته به اینکه در اثنی عشر یا معده ایجاد شده است، متفاوت می باشد. جالب است بدانید که زخم های اثنی عشر به مراتب شیوع بیشتری داشته و حداقل سه تا چهار برابر زخم های معده شایع تر می باشند.

زخم های پپتیک به مجموعه ای از اختلالات گفته می شود که در آن مخاط معده یا اثنی عشر دچار تخریب و زخم شدگی می شوند.

از-زخم-های-گوارشی-چه-می-دانید؟

سن شیوع ابتلا به زخم های پپتیک

سن شیوع زخم های اثنی عشر و معده با یکدیگر متفاوت می باشد، به طوری که زخم های اثنی عشر در سنین کمتر و با حداکثر شیوع بین بیست تا چهل سالگی نمایان می شود، در حالی که زخم های معده بین سی و پنج تا پنجاه و پنج سالکی تظاهر پیدا می کنند.

علل ایجاد زخم های پپتیک

علل متفاوتی می تواند سبب ایجاد زخم های پپتیک در معده و اثنی عشر می شود، که مهمترین آن ها عفونت معده و هیکو باکتر پیلوری است. همان طور که می دانید میکروب هلیکو باکتر پیلوری، میکروبی است که از طریق دهان به دهان انتقال پیدا می کند و راه های انتقال بسیاری دارد.

به طور مثال: استفاده از لیوان و قاشق مشترک و تماس فرد به فرد (تماس نزدیک در اعضای خانواده) و حتی ممکن است ذرات بزاق این میکروب از طریق روبوسی کردن انتقال یابد. تقریبا این میکروب در دوره سنی بالای سی سال ساخته می شود و در سالیان اخیر دیده شده است که این میکروب نقش مهمی در ایجاد زخم ها و ورم های معده و اثنی عشر داشته است. همچنین در دراز مدت در ایجاد سرطان معده بسیار موثر بوده است.

یکی دیگر از عواملی که پس از عفونت هلیکو باکتری پیلوری در ایجاد زخم پپتیک تاثیر بسیار مهم و اساسی دارد و می تواند از علل شایع ابتلا به این نوع زخم باشد، مصرف قرص های مسکن همانند: بوفن، ژلوفن، دیکلوفناک و … می باشد.

دکتر امیر طاهری، فوق تخصص گوارش با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 34 60 22 22 – 22889677 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر امیر طاهری دنبال کنید.

فرم مصرف داروها چه نقشی در ابتلا به این بیماری دارد؟

جالب است بدانید که استفاده از اشکال مختلف این داروها چه به صورت مصرف قرص و چه به صورت استفاده از آمپول و شیاف می تواند باعث ایجاد زخم های پپتیک در افراد شود، خیلی از افراد به اشتباه فکر می کنند استفاده از فرم های تزریقی و شیاف این داروها به دلیل آنکه این دارو وارد معده نمی شود، خطر ایجاد مشکلات گوارشی به همراه ندارد، در صورتی که تنها پانزده درصد عوارض این داروها از طریق موضعی و ورود به معده اعمال می شود و هشتاد و پنج درصد عوارض به دنبال جذب خونی دارو و ورود به تمامی اعضای بدن از طریق خون ایجاد می شود.

با توجه به اینکه دوز داروهای تزریقی و شیاف معمولا چندین برابر فرم های خوراکی است، در بسیاری از موارد استفاده از فرم های تزریقی و شیاف حتی می تواند با عوارض بیشتر گوارشی همراه باشد.

نقش دیگر عوامل ابتلا به زخم های پپتیک چقدر است؟

خیلی از مواقع پیش می آید که بیماران در مورد نقش سایر عوامل ابتلا به زخم پپتیک مثل: نوع تغذیه، استرس، سیگار و مصرف مشروبات الکلی از فوق تخصص گوارش می پرسند. معمولا این عوامل به طور مستقیم نمی تواند موجب ایجاد زخم شود ولی می توانند نقش تشدید کنندگی در کنار سایر عوامل داشته باشند. به طور مثال: فردی که هلیکو باکتر پیلوری دارد و در کنار آن عواملی همچون استرس زیاد، مصرف سیگار، مصرف مسکن و تغذیه نامناسب دارد، احتمال ایجاد اولسر در این فرد بیشتر خواهد بود.

البته این مورد هم به یاد داشته باشید، زمانی که به دلیل مصرف قرص های مسکن یا به دلیل وجود هیلکو باکتر پیلوری فرد مبتلا به زخم پپتیک می شود، استفاده از سیگار، مشروبات الکلی، تغذیه نامناسب و استرس می تواند سبب تشدید علائم بیماری در فرد شود.

علائم و عوارض زخم های پپتیک

مهمترین علامت زخم های پپتیک، که شامل زخم های معده و اثنی عشر می باشد، درد های ناحیه اپی گاستر است. اپی گاستر به ناحیه زیر جناق سینه در قسمت بالا و وسط شکم گفته می شود. درد زخم های پپتیک عمدتا در این ناحیه حس می شود.

ولی درد های احشایی همانند درد ناشی از زخم های پپتیک می توانند مبهم و پخش باشند و به خوبی لوکالیزه نشوند و حتی گاهی حالت ارجاعی دارند، یعنی در محلی غیر از محل اصلی خود حس می شوند. از جمله این نواحی می توان به قسمت بالا و راست شکم اشاره نمود، یعنی زیر دنده های راست می باشد. درد این زخم ها در بیست درصد موارد به خصوص درد ناشی از زخم اثنی عشر در این ناحیه حس می شوند. همچنین در ده درصد موارد ممکن است درد در قسمت بالا و چپ شکم، یعنی زیر دنده های سمت چپ احساس شود. در موارد کمتری ممکن است دردها در دور ناف و یا در قفسه سینه حس شوند.

دردهای ناشی از زخم پپتیک در بسیاری از موارد به پشت انتشار خنجری دارند و شب بیمار را از خواب بیدار می کنند. این دردها می توانند با تهوع و گاهی استفراغ هم همراه باشند، گاهی هم زخم های معده و اثنی عشر با عوارض این زخم ها تظاهر پیدا می کنند، مانند: خونریزی گوارشی و یا انسداد خروجی معده.

به طور معمول خونریزی گوارشی ناشی از زخم به شکل سیاه شدن رنگ مدفوع و گاهی هم به شکل استفراغ خونی خود را نشان می دهد.

گاهی اولین علامت زخم های اثنی عشر و معده همین تابلو عوارض است و بیمار ذکر می کند، هیچ وقت سابقه ای از علائم زخم های معمول را مانند درد در گذشته نداشته است و اولین بار با تابلو خونریزی مراجعه کرده است. در مواردی که علائم زخم های پپتیک یا علائم عوارض آن ها وجود دارند، لازم است بیماران برای بررسی های تشخیص و درمانی به پزشک گوارش مراجعه نمایند و تحت این بررسی ها و سپس درمان های لازم قرار بگیرند.

لازم به ذکر است، که علائم فوق ذکر گاهی در سایر مشکلات گوارشی مانند: معده عصبی و یا بدخیمی های گوارشی قابل مشاهده است و بیماران نباید با مشاهده این علائم خود درمانی نمایند، لذا تشخیص دقیق در این رابطه بسیار مهم است. پس بنابراین همیشه در صورت وجود چنین علائمی به خصوص در مورد علائمی که در مورد عوارض این زخم ها گفته شد، حتما به پزشک متخصص و فوق تخصص گوارش مراجعه داشته باشید.

کلام آخر

در نهایت بگوییم قصد داریم در ادامه به موضوعاتی در خصوص علائم، نحوه درمان و مراقبت های لازم از افرادی که زخم پپتیک دارند بپردازیم برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 3 =

Call Now Button