دکتر امیر طاهری » مقالات عمومی » آمادگی های قبل از کولونوسکوپی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

آمادگی های قبل از کولونوسکوپی

آمادگی های قبل از کولونوسکوپی

همان طور که می دانید کولونوسکوپی وسیله ایست که در سالیان اخیر برای تشخیص و یا درمان بیماری های کولون یا همان روده بزرگ استفاده می شود. برای بالا رفتن قدرت تشخیصی و افزایش دید پزشک در حین کولونوسکوپی لازم است که بیمار یکسری آمادگی ها از روز قبل از کولونوسکوپی پیدا کند. در ادامه مقاله با ما باشید تا به آمادگی های قبل از کولونوسکوپی بپردازیم.

داروهای قبل از کولونوسکوپی

همان طور که می دانید کولون یا روده بزرگ قسمتی است که مواد مدفوعی در آن قرار دارند. وجود این مواد در کولون می تواند باعث شود که بعضی از ضایعات کولون در طول آزمایش دیده نشوند و اصطلاحاً نیست بشوند. در گذشته که دسترسی به داروی پگ یا همان پلی اتیلن گلیکول با اسم تجاری پیدرولاکس وجود نداشت، لازم بود بیماران برای مدت 48 تا 72 ساعت غذای جامد استفاده نکنند و تنها مایعات مصرف کنند. که در بسیاری از بیماران مثل بیماران دیابتی یا بیمارانی که سنی از آن ها گذشته توانایی چنین رژیمی وجود نداشت. امروزه استفاده از پودر پگ یا پیدرولاکس پایه اصلی آماده سازی کولون قبل از کولونوسکوپی و همین طور بعضی از جراحی های کولونی می باشد.

لازم است بیماران روز قبل از کولونوسکوپی چهار بسته از پودر پیدرولاکس را در چهار لیتر یا 16 لیوان آب حل کنند و برای اینکه طعم قابل تحمل تری داشته باشد در داخل یخچال قرار دهند. نکته مهم این است که لازم است پودر پیدرولاکس در فاصله زمانی کوتاهی استفاده شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد. ما به بیماران توصیه می کنیم هر 15 دقیقه یک لیوان از این محلول را استفاده کنند و تقریباً طی چهار ساعت آن را به پایان برسانند.

آمادگی های قبل از کولونوسکوپی

آمادگی های قبل از کولونوسکوپی

تحریک دفع قبل از کولونوسکوپی

در کنار پودر پیدرولاکس لازم است که بیماران از قرص یا شیاف ویزاکودیل برای تحریک دفع استفاده کنند. البته بسته به وضعیت مزاجی ممکن است توصیه شود هر 4 تا 6 ساعت یک تا دو قرص یا شیاف استفاده شود. گاهی هم در بعضی از بیماران ممکن است پزشک صلاح نراند که بیمار قرص یا شیاف استفاده کند. مثلا بیمارانی که مشکوک به کولیت زخمی هستند بهتر است که از این دارو استفاده نکنند.

دکتر امیر طاهری فوق تخصص گوارش ، با دانش و مهارت بالا به بررسی بیماری ها می پردازد . می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از فوق تخصص گوارش با شماره های 22889786- 22889677 تماس حاصل نمایید . همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

رژیم غذایی قبل از کولونوسکوپی

نکته مهم دیگر این است که حداقل از بیست و چهار ساعت قبل از کولونوسکوپی، رژیم غذایی بیماران لازم است که به رژیم غذایی مایعات صاف و روشن فراوان تغییر پیدا کند. بیماران در این مدت هرچه قدر مایعات بیشتری مصرف کنند شستشو و تمیزی کولون و در نتیجه جواب کولونوسکوپی بهتری را خواهند داشت. نکته لازم به ذکر این است که مایعات نباید رنگی و کدر باشند. و اصطلاحاً باید مثل چای طرف دیگر لیوان دیده شود.

بیماران می توانند از مایعاتی مثل آب، چای ( شیرین شده با قند و عسل به منظور جلوگیری از ضعف) ، آب کمپوت و ساندیس هایی که رنگی نیستند و فاقد پالپ هستند، آب مرغ و گوشت و همچنین سوپ های رقیق شده و صاف شده استفاده کنند. استفاده از مایعاتی مثل شیر، آب آلبالو، آب انار و آب هندوانه به دلیل کدورت و رنگی که دارند در انجام کولونوسکوپی تداخل ایجاد می کند و گاهاً بعضی از این مایعات قرمز رنگ با خون ممکن است اشتباه گرفته شود.

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

Call Now Button